Лари Джонсън: Колективното самоубийство на ЕС и началото на разпада на НАТО

Лари Джонсън

Лари Джонсън: Колективното самоубийство на Европейския съюз: Традиционните лидери на Европа, Великобритания, Франция и Германия, са в безпорядък след речта на Пийт Хегсет пред министрите на отбраната на НАТО и обръщението на Дж. Д. Ванс на Мюнхенската конференция по сигурността. Те реагират като изоставени съпрузи, на които току-що е казано от половинката им, че с брака им е свършено… навсякъде има ридание и скърцане със зъби.

В отчаян опит да се възстанови от словесното поражение на Ванс срещу европейските авторитаристи, френският президент Еманюел Макрон набързо свика среща на върха в Париж на избрани европейски лидери, за да изработят последователен план за продължаване на войната в Украйна без Съединените щати:

„Група европейски лидери се срещнаха в Париж за извънредна среща в понеделник, все още разтърсени от уикенда, в който дългогодишната им способност да разчитат на подкрепата на САЩ беше поставена под въпрос и преди среща между американски и руски официални лица в Саудитска Арабия, на която те не бяха поканени.

На извънредната среща, свикана в понеделник от френския президент Еманюел Макрон, присъстваха лидерите на Великобритания, Германия, Полша, Италия, Холандия, Испания и Дания, както и председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и генералният секретар на НАТО Марк Рюте. Това стана веднага след Мюнхенската конференция по сигурността, където вицепрезидентът на САЩ Дж. Д. Ванс изнесе реч , в която обвини европейските страни в отстъпление от „демократичните ценности“ чрез противопоставянето им на крайнодесните политически партии и това, което Ванс нарече прекомерна цензура.“

Срещата се превърна във фиаско. Въпреки опитите да се включат в конференцията членове, за които се твърди, че са склонни да запазят светлините в Киев, те не успяха да постигнат консенсус и напуснаха срещата, като се ругаеха словесно:

„Макрон, който пропусна Мюнхенската конференция по сигурността, се опита да играе ролята на преговарящ, разговаряйки с Тръмп преди и след извънредна среща в понеделник, когато разговаря и със Зеленски. „Ще работим върху това заедно с всички европейци, американци и украинци“, написа той в публикация на X: „Това е основното!“ Съобщава се, че Франция планира втора среща в сряда с други европейски страни, които не присъстваха на срещата в понеделник, както и със северноамериканския съюзник Канада.

Британският премиер Кийр Стармър написа в публикация в Telegraph в неделя, че би бил готов да изпрати британски мироопазващи войски в Украйна, ако бъде постигнато мирно споразумение. От друга страна, полският премиер Доналд Туск категорично заяви пред репортери в понеделник, че Полша няма да изпрати войски в Украйна, а германският канцлер Олаф Шолц, който е изправен пред предсрочни избори следващата седмица, каза, че е „неуместно“ да се обсъждат мироопазващи войски преди сключването на мирно споразумение.“

Лавров Рубио Рияд

Междувременно в Рияд, Саудитска Арабия, американска и руска делегации проведоха продуктивна среща

Междувременно в Рияд, Саудитска Арабия, американска и руска делегации проведоха продуктивна среща. Но вместо да се фокусират върху прекратяването на войната в Украйна, участниците в срещата се фокусираха върху разработването на план за нормализиране на отношенията между Вашингтон и Москва и подготовката за среща между Доналд Тръмп и Владимир Путин в края на февруари.

Зеленски с Урсула в близост

Европейците, заедно с провалилия се комик, който управлява Украйна, продължават да се заблуждават, че усилията за възстановяване на нормалните отношения между САЩ и Русия се основават на прекратяването на войната в Украйна с тяхното участие на масата за преговори

Европейците, заедно с провалилия се комик, който управлява Украйна, продължават да се заблуждават, че усилията за възстановяване на нормалните отношения между САЩ и Русия се основават на прекратяването на войната в Украйна с тяхното участие на масата за преговори. Но Доналд Тръмп даде да се разбере, че те не са поканени.

Тръмп има две цели: да сложи край на паразитните отношения на Европа със Съединените щати и да възстанови нормалните отношения с Русия.

Доналд Тръмп и Владимир Путин

Тръмп има две цели: да сложи край на паразитните отношения на Европа със Съединените щати и да възстанови нормалните отношения с Русия.

Речите на Хегсет и Ванс показаха, че Съединените щати вече не желаят да плащат за ненужната, глупава война в Украйна. Ако Европа иска да продължи войната, тя може да си плати. Същото важи и за Украйна. Портфейлът на чичо Сам е празен. Край на паричните инжекции за бандитите в Киев.

И тук е търкането. Франция, Великобритания и Германия са икономически нестабилни и нямат индустриалния капацитет да поемат скъпото бреме на доставката на пари и оръжия за Украйна. Разгледайте диаграмата в тийзъра към тази статия. Той показва лошото състояние на индустриалното производство в петте най-големи икономики в Европа. Германия е на последно място. Колапсът на германската икономика със сигурност ще повлияе на изборите, които ще се проведат в неделя, 23 февруари.

Виктор Орбан

За разлика от Унгария, където Орбан спечели властта чрез всенародно гласуване, останалите политически системи в Европа са „балканизирани“. „Победителите“ на изборите просто получават повече гласове от останалите и след това се изправят пред незавидната задача да съставят управляваща коалиция

Но тези избори едва ли ще доведат до консенсуса, необходим за коригиране на напукания политически пейзаж, който характеризира Германия. Германия не е сама в това отношение. Великобритания и Франция също страдат от липса на народен мандат. За разлика от Унгария, където Орбан спечели властта чрез всенародно гласуване, останалите политически системи в Европа са „балканизирани“. „Победителите“ на изборите просто получават повече гласове от останалите и след това се изправят пред незавидната задача да съставят управляваща коалиция. Липсата на ясна директива от избирателите неминуемо води до появата на слаби правителства, неспособни на решителни действия.

Свидетели сме на история. Доминираният от САЩ ред след Втората световна война се разпада. Мисля, че това е началото на края на НАТО и Европейския съюз. Но колапсът не е неизбежен.

Политическият и икономическият хаос вероятно ще разтърси големите европейски държави и ще създаде вътрешен натиск през следващите две години, който ще накара различни държави да търсят свой собствен път към сигурността извън НАТО или ЕС. Вече чуваме, че някои държави се интересуват от подновяване на икономическите отношения с Русия, за да получат достъп до евтин петрол и газ.

Може да подкрепите КритичноБГ тук:

Дарения

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

Други новини

© 2025 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.