Лиз Тръс: Трябва ни Тръмп – революция в Англия да разследва дълбоката държава

Лиз Тръс, бивш премиер на Великобритания

Лиз Тръс: Трябва ни Тръмп – революция в Англия да разследва дълбоката държава: Бившата министър-председателка на Великобритания Лиз Тръс призова за радикални промени в управлението на страната си, като настоя за разследване на т.нар. „британска дълбока държава“. Изказвайки се на Конференцията за консервативни политически действия (CPAC) в САЩ, тя подчерта, че Обединеното кралство преживява сериозна институционална криза и се нуждае от движение, подобно на американското MAGA („Make America Great Again“), за да бъде спасено.

Великобритания

Бившата министър-председателка на Великобритания Лиз Тръс призова за радикални промени в управлението на страната си, като настоя за разследване на т.нар. „британска дълбока държава“

Тръс изтъкна, че в момента британските съдии взимат решения, които би трябвало да са в компетенцията на политиците. Според нея, тази ситуация е резултат от реформите, въведени от бившия премиер Тони Блеър, които са прехвърлили властта към неизбираема бюрокрация. „Докато тези промени не бъдат отменени, няма да имаме функционираща държава. Великобритания се разпада – решенията вече не се взимат от политиците“, заяви Тръс.

Кийр Стармър, премиер на Великобритания

Тя критикува настоящия премиер Киър Стармър и заяви, че реалната власт е съсредоточена в ръцете на неизбрани бюрократи и съдебната система, които съставляват т.нар. „дълбока държава“

Бившата премиерка подчерта, че британските избиратели са все по-разочаровани, тъй като постоянно гласуват за промяна, но системата неизменно ги подвежда. Тя критикува настоящия премиер Киър Стармър и заяви, че реалната власт е съсредоточена в ръцете на неизбрани бюрократи и съдебната система, които съставляват т.нар. „дълбока държава“. Според нея решението се крие в създаването на британски еквивалент на CPAC, който да прокара реални реформи.

Мигранти в Европа

Тръс направи няколко остри изказвания: „Гледаме със завист през Атлантика. Искаме нелегалните имигранти да бъдат депортирани! Искаме по-ниски данъци! Искаме в Британия да настъпи Тръмпистка революция!“

В хода на речта си Тръс направи няколко остри изказвания: „Гледаме със завист през Атлантика. Искаме нелегалните имигранти да бъдат депортирани! Искаме по-ниски данъци! Искаме в Британия да настъпи Тръмпистка революция!“ Тя също така призова Илън Мъск и неговия екип от експерти да разследват дейността на британската дълбока държава.

Тези изявления на Тръс са част от нарастващото дясно движение в Европа. Според анализ на New York Times, все повече европейски избиратели се насочват към популистки формации в отговор на неуспешните политики в сферата на екологията, неконтролираната миграция и ограниченията върху свободата на словото. Интервюирани от медията избиратели посочват, че гласуват „от ярост, разочарование и желание за промяна на система, която не изпълнява обещанията си към народа“.

В Германия предстоящите извънредни федерални избори на 23 февруари след разпадането на управляващата коалиция са особено показателни. Според проучванията, крайнодясната партия „Алтернатива за Германия“ (AfD) значително увеличава подкрепата си. Подобни тенденции се наблюдават и в Италия, Полша, Норвегия, Ирландия, Румъния и Чехия, където популистките движения укрепват позициите си на национално и местно ниво.

Найджъл Фараж

Във Великобритания „Партията на реформите“ на Найджъл Фараж набира все по-голяма популярност. Фараж критикува политиката на „нулеви емисии“, която според него нанася вреди на британската икономика.

Във Великобритания „Партията на реформите“ на Найджъл Фараж набира все по-голяма популярност. Фараж критикува политиката на „нулеви емисии“, която според него нанася вреди на британската икономика. Той настоява за „реиндустриализация“ на страната и радикален обрат в икономическата и социалната политика.

Според последно проучване на YouGov, „Партията на реформите“ за първи път изпреварва лейбъристите, като получава 25% подкрепа. Лейбъристите остават втори с 24%, а консерваторите – трети с 21%. Либералдемократите събират 14%, а „Зелените“ – 9%. Досега подобни резултати се считаха за изключения, но сега тенденцията става по-ясно изразена.

В отговор на тези резултати Ричард Тайс, заместник-лидер на „Партията на реформите“, заяви: „Предстои още много работа, за да спасим Великобритания и да подобрим положението си“. Това подчертава нарастващата роля на популистките движения в британската и европейската политика.

Може да подкрепите КритичноБГ тук:

Дарения

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

 

Други новини

© 2025 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.