12000 земетресения за две седмици край Санторини. Последното усетено чак в Атина!

Отдръпване на водата около Санторини

12000 земетресения за две седмици край Санторини. Последният усетен чак в Атина!: През последните две седмици в региона на Санторини са регистрирани над 12 000 земетресения, а най-новото, което удари Гърция преди кратко, беше с магнитуд 5 по скалата на Рихтер. Първоначално оценката показваше 5,3 по Рихтер, но впоследствие бе коригирана. Трусът се случи в района между островите Аморгос и Санторини, близо до разлома Анхидра, и бе предшестван от по-слаб трус с магнитуд 4,4.

Около 21:00 часа предходната вечер бяха отчетени още две земетресения с магнитуд 4,3 по Рихтер в близост до островите Аморгос и Анафи. Според статистиката през последното тримесечие в региона са регистрирани поне четири труса с магнитуд над 4,1.

земетресение

вторият по-силен трус от 5,3 по Рихтер бе регистриран на 15 километра юг-югоизточно от острова, като този път фокусната дълбочина бе значително по-голяма – 41,7 километра.

Според данните на Геодинамичния институт на Гърция, първото земетресение е с епицентър на 21 километра юг-югозападно от Аркесини, Аморгос, а неговата дълбочина е била 13,8 километра. Впоследствие, вторият по-силен трус от 5,3 по Рихтер бе регистриран на 15 километра юг-югоизточно от острова, като този път фокусната дълбочина бе значително по-голяма – 41,7 километра.

Трусът беше толкова мощен, че бе усетен чак в Атина, което предизвика сериозни притеснения сред населението.

Санторини

ректорът на Националния технически университет в Атина, Янис Хацигеоргиу, сподели, че в района край Санторини е било регистрирано увеличаване на мътността и температурата на водата

В интервю за ERTNews, ректорът на Националния технически университет в Атина, Янис Хацигеоргиу, сподели, че в района край Санторини е било регистрирано увеличаване на мътността и температурата на водата. Това доведе до спекулации в гръцките медии, че подводният вулкан Колумб може да изхвърля газове, което допълнително засилва опасенията за бъдещо вулканично или сеизмично събитие.

Известният сеизмолог Акис Целентис предупреди в социалните мрежи, че „сеизмичната активност ще продължи с месеци„. Той припомни аналогичния случай в Аркалохори, където трусовете продължаваха четири месеца преди основния катастрофален трус с магнитуд 6 по Рихтер.

Не вярвайте на приказките, че явлението е затихнало. Това е типично за такива сеизмични поредици. След всяко временно затишие следват по-силни трусове (не казвам основното земетресение, но сериозни трусове)“, предупреди той.

В допълнение към природните рискове, експерти алармират за човешкия фактор, който влошава ситуацията. Санторини, един от най-известните гръцки острови, е засегнат от безконтролното строителство, което според специалисти превръща земята в „бомба със закъснител“. Островът е осеян с пещери, подземни тунели и нестабилна почва, което го прави изключително уязвим на земетресения.

Червеният плаж на Санторини

Някои от сградите на Санторини са построени на наклони, достигащи до 60%“. Още по-притеснително е, че много от тези сгради са изградени в нарушение на основните правила за безопасност

Президентът на Организацията за антисеизмично планиране и защита (OASP), професор Ефтимис Лекас, подчерта, че „в непосредствена близост до калдерата на вулкана Санторини има сгради с изключително висок индекс на уязвимост. Някои от тях са построени на наклони, достигащи до 60%“. Още по-притеснително е, че много от тези сгради са изградени в нарушение на основните правила за безопасност. „Безразборното строителство не спира – всеки ден се появяват нови сгради, включително големи туристически комплекси“, сподели професор Ваяну. Той сравни нестабилната почва на острова с швейцарско сирене – осеяна с дупки и податлива на разрушения.

Ситуацията остава напрегната, а специалистите продължават да наблюдават региона за евентуални последващи трусове или други геологични феномени, които биха могли да засегнат островите в Егейско море.

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

Други новини

© 2025 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!