Земята не спира да се люлее край Санторини. Турция предупреди: цунами ще удари Кушадасъ и Бодрум ако трус стигне 7 по Рихтер: Интензивността на сеизмичната активност в южната част на Егейско море рязко се покачва за часове. За изключително кратък период от време са регистрирани две силни земетресения с магнитуд 4,9 по скалата на Рихтер. Тези трусове се оказаха най-силните сред общо 500 земетресения, които са засечени в региона само през последната седмица. Ситуацията ескалира, като специалистите вече сериозно обмислят възможността за бъдещо изригване на вулкана Колумб край Санторини, който се спряга за един от най-мощните в Европа, пише гръцката преса.
Вулканът Колумб клокочи
Според водещи експерти лавата в кратера на вулкана Колумб край Санторини „набъбва“ в калдерата, което поражда опасения, че процесът може да доведе до голямо изригване. Професор Константинос Синолакис предупреждава, че в момента се наблюдава опасен ръст в честотата на земетресенията, както и в тяхната сила, което може да е сигнал за активизиране на вулкана. „Магмата започва да се издига към повърхността, а това означава, че е възможно да се случи нещо сериозно“, предупреждава той.
В рамките на последните часове се регистрират до шест земетресения на час, като част от тях достигат магнитуд над 4 по Рихтер. Най-засегнатите зони са в „огнения триъгълник“ между Санторини, Аморгос и Анафи, където сеизмичната активност е достигнала размери на „буря“.
Геодинамичният институт на Гърция публикува тревожни данни, според които само през последните 48 часа са регистрирани над 200 труса, а през нощта от неделя срещу понеделник – около 60. Общият брой на земетресенията за последната седмица надхвърля 500. Властите вече са издали предупреждение за опасност от свлачища заради интензивната сеизмична активност.
Професорът по сеизмология Акис Целентис също изрази притесненията си, че може да се наблюдава „предземетръсна последователност“. Според него съществува силна връзка между активността на вулкана край Санторини и зачестилите трусове. Той поставя под въпрос вярването, че вулканът е „спящ“, и предупреждава, че повишената активност в региона може да доведе до изключително мощно изригване.
„Когато магмата се издига и създава напрежение в разломните зони, те започват да се активират. Това предизвиква ефект на доминото, който може да доведе до силни трусове и последващи събития“, предупреждава Целентис.
Турция на нокти от цунами
Притесненията от възможно катастрофално земетресение в Егейско море достигнаха и до Турция. Професор Хасан Сьозбилир, директор на Центъра за изследване и приложение на земетресенията в университета „Докуз Ейлюл“ в Измир, заяви, че трусовете в региона са причинени от магмени източници и хидротермална активност. Според него това показва началото на нова вулканична фаза, която може да доведе до още по-силни земетресения.
„Ако подводните разломи в този регион предизвикат земетресение с магнитуд над 7 по Рихтер, бреговете на Кушадасъ и Бодрум могат да бъдат засегнати от цунами. Този риск е реален и мерките за безопасност трябва да бъдат взети навреме“, предупреди професор Сьозбилир, цитиран от Hellas Now.
По думите му, в последните дни са регистрирани над 200 земетресения (въщност само за последните 48 часа) в Егейско море, като най-силното от тях е било с магнитуд 4,8. Той подчерта, че в региона се намира Южната вулканична зона на Егейско море, където са разположени активни вулканични острови като Санторини, Милос и Нисирос. Исторически доказателства сочат, че в тази зона земетресенията често са свързани с вулканична активност.
За седмица край Санторини са регистрирани над 380 земетресения и се усилват
„Подводните разломи в региона също играят роля в създаването на сеизмична нестабилност. Те разчупват земната кора и генерират напрежение, което може да предизвика още по-сериозни трусове. Егейската субдукционна зона, която преминава южно от Крит, също допринася за високата честота на земетресенията“, обяснява Сьозбилир.
Според него последните трусове категорично свидетелстват за начало на нова вулканична активност, която може да доведе до значителни промени в сеизмичната обстановка на региона. До сутринта на 3 февруари редица сеизмолози се опитваха да успокоят обществеността, че няма пряка връзка със земетресенията и събуждането на мощния вулкан Колумб край Сантории. От няколко чака всички вече признаха, че има директна връзка.
Ситуацията се влошава
Учените предупреждават, че ситуацията край Санторини може да се влоши още повече, ако вулканът в региона продължи да се активизира. Властите в Гърция и Турция следят отблизо развитието на събитията, но засега остава неясно дали мерките за превенция ще бъдат достатъчни, за да предотвратят евентуална трагедия.
Сценарият за мощно изригване или разрушително земетресение в Егейско море вече не изглежда като далечна хипотеза. Ако вулканът до Санторини покаже пълната си мощ, последиците могат да бъдат катастрофални не само за Гърция, но и за Турция, която се опасява от възможно цунами. Въпросът вече не е дали ще има нова сеизмична криза, а кога и с каква сила ще удари.
Серия от земетресения в Гърция до остров Санторини. Събужда се един от най-мощните вулкани в Европа
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски