Администрацията на Тръмп зашлеви Зеленски: Прави избори!: САЩ настояват Украйна да проведе избори до края на годината, особено ако Киев се съгласи на примирие с Русия в идните месеци. Това заяви Кийт Келог, специален пратеник за Украйна и Русия на президента на САЩ Доналд Тръмп, в интервю за Ройтерс.
Келог подчерта, че дори в условията на война демократичните държави продължават да провеждат избори, като това е знак за стабилност и зрялост на демократичния процес. Според него организирането на президентски и парламентарни избори в Украйна е не само възможно, но и необходимо, за да бъде потвърдено доверието на украинските граждани в институциите на своята страна. „Най-демократичните страни произвеждат избори и по време на война. Мисля, че е важно и украинците да направят така. Това е добре за демокрацията. В това се изразява красотата на една солидна демокрация. В нея има повече от един човек, който управлява“, заяви той.
Изявлението на Келог прави впечатление с наблягането на думите „демократична страна“, което подчертава съмнението, дали Украйна е такава в този момент под ръководството на нелигитимния си държавен глава. От КритичноБГ дебело подчертаваме, че никъде по цялата планета няма президент, който да стои на поста си и да управлява, след като му е изтекъл мандата. Дори в най-мракобесните диктатури. А Украйна се представя от неолибералния политически елит на Европа за демократична страна. Зеленски подписва държавни споразумения, при положение, че няма законовото право за това.
Това е тежък удар върху режима на Владимир Зеленски и лично срещу него!
Още един важен детайл: според КритичноБГ мирното споразумение на практика не може да бъде подписано скоро, ако вземем предвид думите на Келог. Документът за установяване на мир може да бъде парафиран САМО от легитимно избран президент на Украйна. Припомняме, че Зеленски подписа указ, с който забрани и на себе си да подписва мир с Русия. След като му изтече мандата на 20 май дори той не може да го отмени, защото няма правни функции. Това може да направи само нов и избран по демократичен път държавен глава на Украйна.
Думите на Келог, синхронизирани без съмнение със самия президент на САЩ Доналд Тръмп, са в явен синхрон с изявлението на руския държавен глава Владимир Путин, който обясни, че Зеленски не може да представлява правно интересите на Украйна, след като от 20 май не е президент на страната.
Според Келог и Тръмп, администрацията на САЩ работи върху план за прекратяване на конфликта в Украйна, който да бъде реализиран в първите месеци от новата американска администрация. Въпреки това, все още липсват детайли за конкретните стъпки, които ще бъдат предприети за постигане на траен мир. Техният подход включва дипломатически преговори и евентуално примирие, което може да създаде условия за стабилизация в региона.
Източници от американската администрация твърдят, че се обсъжда възможността организирането на избори в Украйна да бъде включено като условие в ПЪРВОНАЧАЛНОТО примирие с Русия. В рамките на тези дискусии се разглежда и вариантът за временно прекратяване на огъня, което впоследствие да доведе до по-дълготраен мирен договор между Киев и Москва.
Американските официални лица смятат, че ако Украйна произведе президентски избори след прекратяване на огъня, новоизбраният лидер ще разполага с мандат за провеждане на по-задълбочени преговори с руската страна. Т.е. вече същински преговори за мир.
Реакцията на Киев спрямо този потенциален натиск от страна на Вашингтон остава неясна. Президентът Владимир Зеленски вече е заявявал, че Украйна може да организира избори само ако военните действия бъдат прекратени и ако има твърди международни гаранции, че Русия няма да възобнови бойните действия след гласуването.
Двама високопоставени украински представители съобщават, че администрацията на Тръмп все още официално не е поискала провеждане на избори в Украйна до края на годината. Въпреки това, въпросът остава на дневен ред и може да се превърне в ключов елемент от бъдещите дипломатически усилия за прекратяване на конфликта.
Мандатът на Зеленски трябваше да приключи след 20 май 2024 г., но поради войната бе обявено военно положение, което прави провеждането на президентски и парламентарни избори невъзможно според действащото украинско законодателство. Законите на страната ясно забраняват избори в период на военни действия, което допълнително усложнява възможността за осъществяване на американските планове. КритичноБГ информира, че в нито един закон на Украйна, нито в Конституцията им, не е указано, че президентът запазва легитимни функции след изтичане на мандата му, дори да е военно положение. В този смисъл, указът подписан от Зеленски, с който забранява и на себе си да подписва мир, вкарва страната в правен тупик. Вероятността да не е знаел за последствията или да не е бил информиран за тях, ако няма достатъчно добра правна култура, е минимален.
Възможността за избори в Украйна е въпрос с огромни геополитически последици. Вашингтон вижда в тях шанс за засилване на демократичния процес и за избор на лидер, който би могъл по-ефективно да води преговори с Москва. От друга страна, ако Киев приеме този натиск, това би могло да доведе до вътрешнополитическо напрежение и да създаде допълнителни предизвикателства за Зеленски и неговото правителство.
Дали планът на Тръмп ще бъде осъществен и как ще реагира украинското ръководство, предстои да се види. Ясно е обаче, че бъдещите месеци ще бъдат решаващи както за конфликта, така и за демократичното бъдеще на Украйна.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски