Тръмп започва пълно преструктуриране на Пентагона: чистка и внедряване на лоялисти

Логото на Министерството на отбаната на САЩ - Пентагона

Тръмп започва пълно преструктуриране на Пентагона: чистка и внедряване на лоялисти: Руският геополитически анализатор Малек Дудаков коментира, че едно от първите мащабни решения на Доналд Тръмп във военната сфера след завръщането му в Белия дом ще бъде радикалното преструктуриране на Пентагона. Паралелно с това, той планира да сложи край на външните военни авантюри, включително чрез изтегляне на американските части от Сирия. Тръмп започна този процес още през 2020 година, но тогава не успя да го завърши заради саботаж от страна на нелоялните генерали в Министерството на отбраната.

генерал Марк Мили

Вече беше обявено разследване срещу отставния генерал Марк Мили, който беше в центъра на скандалите по време на предишния мандат на Тръмп

Сега, когато властта е изцяло в негови ръце, започва чистка в редиците на военния истаблишмънт. Вече беше обявено разследване срещу отставния генерал Марк Мили, който беше в центъра на скандалите по време на предишния мандат на Тръмп. Наред с това, Мили, както и бившият съветник по националната сигурност Джон Болтън и бившият държавен секретар Майк Помпео, бяха лишени от държавна охрана – символичен жест, подчертаващ загубата им на влияние.

Генерал Браун

Във Вашингтон вече се носят слухове за евентуалната оставка на настоящия председател на Комитета на началник-щабовете Чарлз Браун

Тръмп не е забравил и не е простил на Мили не само саботажа на неговите заповеди, но и тайните му контакти с Китай, както и острите му критики срещу поддръжниците на Тръмп, които генералът сравняваше с нацисти от Втората световна война. Във Вашингтон вече се носят слухове за евентуалната оставка на настоящия председател на Комитета на началник-щабовете Чарлз Браун. Той също е смятан за човек на Демократическата партия и поддръжник на либералния дневен ред, който включва насърчаване на расово-джендерната политика в армията.

В отговор Тръмп се готви да наложи свои лоялисти на ключови постове в Пентагона, като една от водещите фигури в този процес ще бъде Пит Хегсет – негов доверен съратник и бивш военен.

сирия американска армия

Изтеглянето на американските войски от Сирия вероятно ще бъде последвано и от частично изтегляне на контингента от Ирак

Изтеглянето на американските войски от Сирия вероятно ще бъде последвано и от частично изтегляне на контингента от Ирак. Освен това администрацията на Тръмп подготвя мащабно намаляване на военното присъствие в Европа с 20%. Причината за това е очевидна – военната машина на САЩ е изтощена от множеството конфликти и нуждата от прегрупиране на външните фронтове става все по-наложителна.

В същото време се очертава нов конфликт, който може да се окаже още по-опасен от предишните военни операции, а именно война с мексиканските наркокартели. За да реализира тези планове, Тръмп първо трябва да елиминира влиянието на старата вашингтонска върхушка, която продължава да брани досегашния политически и военен консенсус. Очевидно е, че предстоят драматични промени в американската външна политика и военна стратегия, които ще определят курса на страната за години напред, заключва по темата Малек Дудаков.

Доналд Тръмп отново доказва, че е привърженик на стратегията „безумец“, използвайки икономически натиск като основно средство за постигане на своите цели. От 1 февруари (днес) той въвежда широки мита от 25% върху вноса от Канада и Мексико, което ще доведе до мащабни последици за целия регион. Общият търговски оборот между трите държави надхвърля 1,5 трилиона долара, а ударът върху икономиките на партньорите ще бъде значителен. Това коментира още известният руски анализатор Малек Дудаков.

автомобилен завод

Особено засегнат ще бъде автомобилният сектор, тъй като 88% от популярните в САЩ пикапи се произвеждат в Мексико. Очаква се над 400 хиляди работни места в автомобилната индустрия и свързаните сектори да бъдат изложени на риск

Той добавя, че според експертни оценки, загубите за американската икономика ще достигнат около 200 милиарда долара през следващите няколко години. Особено засегнат ще бъде автомобилният сектор, тъй като 88% от популярните в САЩ пикапи се произвеждат в Мексико. Очаква се над 400 хиляди работни места в автомобилната индустрия и свързаните сектори да бъдат изложени на риск.

В последния момент администрацията на Тръмп реши да изключи канадския петрол от списъка със стоки, подлежащи на новите мита. Причината е очевидна – Канада осигурява 85% от електроенергията и 60% от суровия петрол, които САЩ внасят от чужбина. Без тези доставки Вашингтон ще бъде принуден да премахне санкциите срещу Венецуела и Русия, за да компенсира недостига на енергийни ресурси.

Същевременно Канада, която се намира в разгара на предизборния период, не възнамерява да остане без отговор. Един от водещите кандидати за министър-председател, Марк Карни, бившият ръководител на Банката на Англия, предложи радикални контрамерки – спиране на електроснабдяването за американските щати, разположени по границата. Подобен ход би довел до мащабни прекъсвания на електрозахранването и би дестабилизирал ситуацията в Средния Запад на САЩ.

За Доналд Тръмп обаче заплахата от търговските мита не е самоцел, а инструмент за натиск в предстоящите преговори. Белият дом вече има опит в подобни икономически сблъсъци – неотдавна Вашингтон успя да наложи своите условия в търговската война с Колумбия. Въпреки това битката с Канада и Мексико може да се окаже по-продължителна. Същото важи и за конфронтацията със страни като Европейския съюз и Китай, където Тръмп също подготвя нови икономически удари.

В крайна сметка президентът на САЩ успешно разрушава либералния северноамерикански търговски проект, създаден през 90-те години. Настоящите събития показват, че Вашингтон е готов на дългосрочна търговска война, за да наложи своите условия върху партньорите си.

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

Други новини

© 2025 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!