Част от федералното правителство на САЩ блокира след указите на Тръмп

Конгресът на САЩ, симулирано изображение

Част от федералното правителство на САЩ блокира след указите на Тръмп: Известният руски геополитически анализатор Малек Дудаков описва как първите укази на Доналд Тръмп след повторното му избиране за президент на САЩ водят до значителни промени и „замразяване“ на дейността на много федерални агенции. „Онлайн платформите на Министерството на транспорта, които финансират пътната инфраструктура, вече не функционират, а грантовете на Министерството на здравеопазването са замразени“, посочва той, като се позовава на статия от Уолстрийт джърнъл.

Парализа на федералните институции

Влак, превозващ торове в САЩ, падна в река, след като мостът под него се срути

Сред първите жертви на новата политика са „разточителните проекти от ерата на Байдън“, като инфраструктурната реформа, която погълна 600 милиарда долара, но доведе до минимални резултати

Сред първите жертви на новата политика са „разточителните проекти от ерата на Байдън“, като инфраструктурната реформа, която погълна 600 милиарда долара, но доведе до минимални резултати. „САЩ се намират в състояние на разруха по отношение на инфраструктурата – железопътни линии, електропреносни мрежи, язовири и мостове са в критично състояние. Над 47 хиляди моста са аварийни, 15 хиляди язовира могат да рухнат във всеки момент, а електропреносните мрежи са със средна възраст от 70 години“, допълва Дудаков.

Лаборатория

Министерството на здравеопазването също е обект на сериозни съкращения, особено след скандалите с финансирането на изследвания на коронавируса в китайския град Ухан

Вместо да бъдат отпуснати необходимите трилиони долари за обновление, администрацията на Тръмп избира стратегията на пълно замразяване на разходите. Министерството на здравеопазването също е обект на сериозни съкращения, особено след скандалите с финансирането на изследвания на коронавируса в китайския град Ухан. „Много лаборатории са заплашени от закриване, а скандалите около FEMA – американската служба за извънредни ситуации – се задълбочават. Жителите на Северна Каролина, пострадали от урагани, все още живеят в палатки“, уточнява Дудаков.

Удари по основните държавни структури

държавен департамент сащ

Тръмп ограничава и наемането на нови служители в Държавния департамент, Пентагона и специалните служби

Президентът на Съединените щати ограничава и наемането на нови служители в Държавния департамент, Пентагона и специалните служби. „Системата на държавната администрация е изправена пред хаос – стратегията на Доналд Тръмп е по-скоро да я разруши, отколкото да я реформира“, коментира анализаторът.

Икономически турбуленции: Търговските политики на Тръмп и ценовите шокове
Според Малек Дудаков, новата администрация е изправена пред сериозни икономически предизвикателства. „В края на мандата на Байдън инфлацията отново се покачи, което стана една от причините за поражението на демократите на изборите„, отбелязва той.

Криза на продоволствения пазар

Яйца

Един от най-наболелите проблеми е цената на яйцата, която се утроява в резултат на разпространението на птичи грип.

Един от най-наболелите проблеми е цената на яйцата, която се утроява в резултат на разпространението на птичи грип. „Над 40 милиона кокошки са умртвени или умрели през 2024 година, половината от тях – само в последното тримесечие. Това доведе до дефицит на яйца в супермаркетите в цяла Америка„, посочва Дудаков. Вносът от Канада, Великобритания и Европейския съюз временно облекчава кризата, но планираните търговски войни на Тръмп заплашват да прекратят тези доставки.

Особено остри реакции идват от Канада, която заплашва да прекрати доставките на електроенергия и нефт за САЩ. „Това може да доведе до енергийни кризи и до рязък скок в цените на горивата в граничните щати“, предупреждава Дудаков.

Ревизия на търговските стратегии
В същото време Тръмп е принуден да преразгледа агресивните си търговски политики спрямо Китай. „Републиканците не искат да рискуват икономическата стабилност със затегнати мита върху китайския внос. Подобна стъпка може да има катастрофални последствия за американската икономика„, подчертава анализаторът.

храна

Голямата търговска война между САЩ и ЕС би ударила най-силно пазара на храни, което ще има сериозни последствия и за двете страни

Япония и Саудитска Арабия се стремят да избегнат нови търговски бариери, предлагайки значителни инвестиции в американската икономика. Европейският съюз, от своя страна, обмисля увеличаване на вноса на нефт и газ от САЩ, но това влиза в конфликт със зелените политики. „Голямата търговска война между САЩ и ЕС би ударила най-силно пазара на храни, което ще има сериозни последствия и за двете страни“, заключава Дудаков.

С анализа си Малек Дудаков подчертава как икономическите и политически ходове на администрацията на Тръмп са насочени към дълбока трансформация на американската държава и икономика, но също така може и да изложат САЩ на сериозни вътрешни и международни рискове.

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

Други новини

© 2025 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!