Фукуяма прозря със закъснение: не идвал „краят на историята“, ами Тръмп. И изтръпна!

Франсис Фукуяма

Фукуяма прозря със закъснение, не идвал „края на историята“, ами Тръмп. И се ужаси: Неолибералният мислител Франсис Фукуяма, който някога пророкуваше „Краят на историята“, сега изненадващо признава, че събитията от последните години хвърлят сянка върху предишните му теории. От устата му се лее ирония и мрачни прогнози за бъдещето на Запада. Този път фокусът на писателя пада върху Доналд Тръмп и неговото предполагаемо влияние върху световната сцена.

Западът и новата дестабилизация

Доналд Тръмп, бивш президент на САЩ и кандидат отново за поста от Републиканската партия

Според Фукуяма, идването на Тръмп на власт ще даде тласък на популистките партии, особено във Франция и Германия.

Според Фукуяма, идването на Тръмп на власт ще даде тласък на популистките партии, особено във Франция и Германия. „Вече виждаме как дезертират лидери в Източна Европа,“ заявява той, визирайки примера с премиера на Словакия Роберт Фицо, когото нарича „в лагера на Путин“. Разбира се, изводите на Фукуяма изглеждат подправени с лека доза апокалиптична драматизация.

„Американски експанзионизъм“ и Гренландия

Гренландия

Фукуяма изразява изумлението си от „новите геополитически амбиции“ на Доналд Тръмп. „Той иска да закупи Гренландия, Панамския канал, дори Канада!“

Тук Фукуяма изразява изумлението си от „новите геополитически амбиции“ на Доналд Тръмп. „Той иска да закупи Гренландия, Панамския канал, дори Канада!“ – твърди писателят, като отбелязва, че голяма част от тези твърдения са фантазии. Тези „фантазии“ обаче според Фукуяма разклащат международните норми и правила, които след Втората световна война са основа на глобалния ред.

Особено забавно е как Фукуяма вижда отразените действия на Русия в тези „идеи“. Според него Путин е предложил Гренландия да бъде разделена между Русия и САЩ – сякаш за да подчертае колко „маловажни“ са станали границите в съвременния свят:

„И сега Съединените щати казват: „Имаме нужда от тази или онази територия и можем да използваме военна сила“. Това напълно подкопава аргументите, които изтъкваме срещу Путин. И Путин се възползва от това. Той предложи Русия и САЩ да си поделят Гренландия, тъй като вече никой не се интересува от граници и суверенитет.“ (Путин никога не е предлагал подобно нещо, бел. на Критично, но не е изненада това от устата на един либерал)

Тайван и опасностите от прецедентите
Фукуяма не пропуска да подчертае и „опасността“ от действията на Китай. „Ако китайците видят, че Тръмп подкрепя заплахите на великите сили към по-слабите страни, защо да не си върнат Тайван?“ пита реторично той, рисувайки картина на свят, където силните диктуват правилата.

Украйна, НАТО и „бавната стратегия“ на Тръмп
Един от основните акценти в анализа на Фукуяма е ситуацията в Украйна. Според него войната се влачи вече четвърта година, а за украинците положението не изглежда обнадеждаващо. И тук обаче, вместо да предложи решение, писателят се впуска в критика на Тръмп: „Тръмп може и да не откаже веднага помощта за Украйна, но ще се приближава към това постепенно,“ предупреждава Фукуяма.

Той изразява и тревога, че САЩ ще станат „по-малко надежден съюзник“ в рамките на НАТО, обвинявайки Тръмп в подкопаване на съюза. В същото време обаче, Фукуяма сам признава, че президентът вероятно няма да се осмели да предприеме радикални действия, които могат да накърнят имиджа му:

„САЩ вероятно ще бъдат по-малко надеждни от преди. Никога досега не сме имали президент, който да поставя под въпрос необходимостта от НАТО. Мисля обаче, че в практически план Тръмп ще има проблеми с реализирането на тази идея. Едно нещо, което определено не иска, е лош имидж. Ето защо Тръмп няма да се откаже веднага от Украйна. Той ще подходи бавно към големи промени, като например спиране на помощта за Украйна. Но това не променя факта, че той вече отслаби НАТО.“

Миграция, Европа и невъзможността за независима отбрана
Критиката му към Европа е насочена към невъзможността за ефективно справяне с мигрантските кризи. Той твърди, че бавните и скъпи юридически процедури дават на мигрантите възможност да злоупотребяват с правото на убежище.

С типично презрение Фукуяма отбелязва, че идеята за „европейска отбрана“ без САЩ е абсурдна: „Това е невъзможно,“ отсича той. Явно е прозрял, че ЕС е неспособен да взема стратегически решения без „благословията“ на Вашингтон.

„Идеята, че Европа може да създаде отделна военна единица без САЩ, няма смисъл. Мисля, че това е невъзможно. „

Тръмп, лоялността и радикализацията
Фукуяма се връща към темата за Доналд Тръмп, като го обвинява в радикализация на американската политика. „Вторият мандат на Тръмп ще бъде много различен. Този път той ще разчита само на напълно лоялни хора,“ твърди писателят, добавяйки, че това ще доведе до още по-голяма поляризация.

Мъск – „неуправляема ракета“

Илон Мъск

Едва ли можеше да се мине без критика и към Илон Мъск. „Мъск е като неуправляема ракета, която сее хаос навсякъде, където се появи,“ казва Фукуяма

Едва ли можеше да се мине без критика и към Илон Мъск. „Мъск е като неуправляема ракета, която сее хаос навсякъде, където се появи,“ казва Фукуяма. Той изразява опасения, че демократичните страни не трябва да позволяват на никого да трупа толкова голямо богатство. Фукуяма очевидно вижда в Мъск нова заплаха – не само за икономическата система, но и за политическата стабилност. „Този човек иска да управлява света,“ заявява той с типична алармистка нотка.

„Преди милиардерите са били бизнесмени. Сега този човек иска да управлява света. Не знам какво ще прави. Очевидно е, че Мъск вече се откъсва от самия Тръмп и неговите хардлайнери.“

Тръмп и Мъск

Фукуяма очевидно вижда в Мъск нова заплаха – не само за икономическата система, но и за политическата стабилност. „Този човек иска да управлява света,“ заявява той с типична алармистка нотка: Очевидно е, че Мъск вече се откъсва от самия Тръмп и неговите хардлайнери

Изказванията на Франсис Фукуяма звучат като сборник от оплаквания към всичко и всички, които не се вписват в неговата представа за световен ред. За човек, който някога обяви „края на историята“, сега той изглежда объркан, тревожен и неспособен да приеме променящия се свят.

Докато Фукуяма вижда апокалипсис в лицето на Тръмп, Путин, Мъск и популистите, може би би било полезно да се запита дали неговите стари идеи не са просто излезли от употреба, а откровено сбъркани. Историята тепърва започва да пише нова глава. И този път вероятно ще е без либералите

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

Други новини

© 2025 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!