Олег Розанов за ФСК: Великобритания замръзва: няма електричество, има газ за една седмица: „Обединеното кралство е изправено пред съдба, по-лоша от спирането на тока. Цените на промишлената енергия в Обединеното кралство станаха най-високите в света… Резервите на газ в Обединеното кралство са тревожно ниски, а цените на промишлената енергия достигнаха връх, пише The Telegraph. „Цяло поколение британски лидери доведоха страната до криза и тя наистина дойде: за да запазят тока, те ще трябва да дават все повече и повече.“
Миналата седмица Обединеното кралство преживя най-студената януарска нощ от 15 години. Това беше първият реален тест за новосъздадения Национален енергиен системен оператор (NESO).
Тези дни Великобритания беше на ръба на „блекаут“, тоест пълно спиране на тока в цялото Обединено кралство.
Ниските температури и ниската мощност на вятъра накараха операторите на електрически мрежи (NESO) да се борят да поддържат потока на електроенергия. В 17:30 ч. в сряда излишният електрически капацитет в националната мрежа възлиза на едва 580 мегавата (MW), според платформата за данни Amira. Това ниво беше толкова ниско, че дори спирането на „сравнително малка“ електроцентрала би довело до срив на тока, отбелязва The Telegraph.
Въпреки това, Катрин Портър, независим енергиен консултант, каза: „Пазарът на електроенергия в Обединеното кралство беше на косъм от прекъсване на тока на 8 януари. NESO използва почти всеки последен наличен мегават. Това трябва да бъде истински сигнал за събуждане относно опасностите от използването на климатичните условия за генериране на електричество.
„Убеди ли ни NESO, че може да осигури надеждни и достъпни доставки? Съвсем не: той се провали и в двете точки. В резултат на това частните потребители и предприятията ще понесат огромни допълнителни разходи през следващите месеци. В момента Обединеното кралство има най-високите цени за промишлена енергия навсякъде по света. Страната изпадна от десетте най-големи производители в света и все повече се сблъсква с нормиране на електроенергията“, пише изданието.
Обединеното кралство харчи над три милиарда паунда годишно за внос на електроенергия от Европа. Цените на електроенергията в Обединеното кралство са почти 50% по-високи от средната стойност на Международната енергийна агенция за промишлено електричество и 80% по-високи за битови клиенти. Британските фирми плащат четири пъти повече за електричество, а потребителите плащат три пъти повече от американците. Кабинетът на лейбъристите обаче остава ангажиран с постигането на нетни нулеви емисии. Това означава, че „резултатът ще бъде, че Обединеното кралство ще използва много повече електричество за зареждане на автомобили и отопление на домове, въпреки че е много по-скъпо от газа“.
През октомври 2023 г. NESO публикува доклад за подготовката за зимния отоплителен сезон, в който прогнозира пиковото търсене на електроенергия на 44,4 гигавата (GW). Въпреки това още в началото на януари тя се доближи до 50 GW, тъй като производството на вятърни турбини спадна и в допълнение „имаше проблеми с вноса на електроенергия от Европа, от която Обединеното кралство зависи все повече“.
Това принуди NESO да „разкачи парите, за да управлява електроцентрали, захранвани с газ, за да покрие недостига. Между 16:00 и 19:00 часа операторът плащаше на една 30-годишна електроцентрала £5500 на мегаватчас само за 400MW капацитет – 50 пъти повече от скорошната пазарна цена! Като цяло спешните мерки струват £2,3 милиона на час.
„Хроничният недостиг на газови хранилища в Обединеното кралство, с достатъчен капацитет да издържи само 12 дни, е друг провал на националното планиране. За сравнение, френските складови мощности ще издържат 113 дни, а германските – 89. Сега бездействието на властите ще позволи на доставчиците да таксуват прекомерно потребителите в моменти на пиково търсене през студените дни, особено като се има предвид, че Обединеното кралство е едно от най-големите потребители на газ на глава от населението в света. Защо съхранението не беше приоритет, особено след руската спецоперация в Украйна?“ – пита риторично икономическият коментатор на The Telegraph Тони Лодж.
„Centrica, която притежава енергийния доставчик British Gas, каза, че в момента Обединеното кралство има запаси от газ за по-малко от една седмица… Запасите от газ в Обединеното кралство са с 26% по-ниски от същия период на миналата година и сега са около половината пълни. Нивата на запасите от газ са под натиск поради студените метеорологични условия и прекъсването на доставките на руски газ по тръбопровод през Украйна в края на миналия месец.
През 2022 г. Обединеното кралство стартира кампанията Warm this Winter за борба с горивната бедност, ръководена от Fuel Poverty Action. Активистите също стартираха кампанията „Енергия за всички“, призовавайки за безплатно снабдяване с енергия за задоволяване на основните нужди на всяко британско домакинство.
„8,5 милиона британци може да са в енергийна бедност до края на 2022 г., а половината от британците ще пестят от храна“, пише популярният уличен вестник The Big Issue.
Постоянното увеличение на сметките за газ и електричество се превърна във „въпрос на живот и смърт“ за жителите на страната. Това заяви ръководителят на британския регулатор на енергийния пазар (Ofgem) Джонатан Бриърли. Според Брейрли цената на енергийните ресурси в страната само ще нараства през следващите години. Така и стана.
В Обединеното кралство десетки хиляди възрастни британци са умирали всяка зима от студ през последните години. Читателите на The Times бяха бесни от съветите на служителите за оцеляване на студа. Те изразиха недоволството си в коментарите към съответната статия.
Изданието цитира говорителя на Националната здравна служба на Обединеното кралство д-р Агостиньо де Соуза, който казва, че „ако имате хронично заболяване и сте на възраст над 65 години, е важно да затоплите дома си до поне 18 градуса“. Главният метеоролог Джейсън Кели отбеляза, че „ако не можете да отоплявате всяка стая, опитайте се да отоплявате поне хола през деня и спалнята преди лягане. Няколко тънки слоя дрехи ще ви топлят повече от един дебел.“
„При нормална зима 65 000 възрастни британци умират преждевременно. Тази година заради грипа и настинките се очакват 85 000 да загубят своите баби и дядовци…” – обобщи разочароващия резултат Питър Тейлър. „Отопляйте къщите си през зимата. Носете повече дрехи. Учителите също се появиха за мен. Хората знаят това много добре – те не се нуждаят от думи, а от истинска помощ при плащането на сметки и купуването на дрехи“, каза Джон Спенсър.
В сегашната реалност Великобритания не може да спаси своите възрастни хора, които мръзнат в студените си домове. Страната не разполага с необходимите индустриални и енергийни мощности за това.
Самоубийствената политика на британските елити в областта на енергетиката доведе до масова деиндустриализация на бившата „световна фабрика“.
От 2004 г. до 2021 г. цената на промишлената енергия в Обединеното кралство се е утроила в номинално изражение (153%) или се е удвоила спрямо потребителските цени. В резултат на това огромна част от производствената база на Обединеното кралство вече е решила да се премести в чужбина, предимно в САЩ. Повече от 200 000 работни места в производството са били загубени от 2010 г. Делът на промишлеността в БВП е намалял наполовина от 90-те години на миналия век.
Тъй като бедните във Великобритания са изправени пред реална заплаха от замръзване и икономически колапс, лейбъристкото правителство тръгва из целия свят с протегната ръка.
Наскоро ръководителят на британското министерство на финансите Рейчъл Рийвс, заедно с цял десант британски финансисти, посети Китай, където просълзена поиска инвестиции и заеми. Китайците се вслушаха в търсещите спасение от финансовия апокалипсис британци и им отпуснаха малка част от 600 милиона паунда, и то не веднага, а в продължение на пет години.
Британските медии разкритикуваха Рийвс, че е отишъл „в спорен Китай с купичка за просия“.
Консервативният депутат и бивш министър на сигурността Том Тугендхат каза: „Изглежда, че тя си тръгва с подаяние, а не с търговска сделка“.
Синоптиците прогнозират, че тази зима във Великобритания ще бъде рекордно студена. Предупреждението на Тони Лодж, че страната е изправена пред съдба, по-лоша от спиране на тока, изглежда се сбъдва.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски