Лиз Тръс: Тръмп е прав за „Дълбоката държава“! Превзела е всичко. Но, ако в САЩ е зле във Великобритания е 20-пъти по-зле! Блато е!

Лиз Тръс, бивш премиер на Великобритания

Лиз Тръс: Тръмп е прав за „Дълбоката държава“! Превзела е всичко. Но, ако в САЩ е зле във Великобритания е 20-пъти по-зле! Блато сме!: Бившата британска премиерка Лиз Тръс даде откровено интервю за популярния водещ Питър Маккормак, в което не спести критики към политическата система на Обединеното кралство. Тя определи страната си като „несъстоятелна (пропаднала) държава“ и разкритикува това, което нарича „бюрократично блато“ и „дълбока държава“.

„Бюрократично блато“ и дълбоката държава
„Виждаме как властта на бюрокрацията расте, а политическото ръководство често бива обвинявано за неща, които не може да контролира“, заяви Тръс. Тя подчерта, че ключовата организация, която трябва да взема решения във Великобритания, е парламентът като избран орган на народа. „Парламентът трябва да си върне своите правомощия. Това е от съществено значение.“

Глобална власт, симулирано изображение

Лиз Тръс – Доналд Тръмп неслучайно е говорил за „дълбоката държава“ и нуждата от „преушаване на блатото“. „Но ако мислите, че в Америка е зле, тук положението е 20 пъти по-лошо“

Тръс направи паралел със САЩ, където според нея бюрократите са станали „прекалено могъщи“. Тя посочи, че Министерството на правосъдието в Америка е било превърнато в политически инструмент, а Доналд Тръмп неслучайно е говорил за „дълбоката държава“ и нуждата от „преушаване на блатото“. „Но ако мислите, че в Америка е зле, тук положението е 20 пъти по-лошо“, добави тя.

Скандали и политическа коректност
Тръс се спря и на скандалите около груповите изнасилвания в страната, обвинявайки (общинските) местните съвети и полицията в съзнателно прикриване на случаите. „Знаем, че местните власти умишлено са затваряли очи за тези престъпления. Полицията, от своя страна, не е предприела действия поради страх от обвинения в расизъм или прекомерна политкоректност“, обясни тя.

изнасилване

Тръс: Знаем, че местните власти умишлено са затваряли очи за тези престъпления. Полицията, от своя страна, не е предприела действия поради страх от обвинения в расизъм или прекомерна политкоректност

Според Тръс тази култура на пренебрежение е част от по-голям проблем: „Виждаме, че идеологии като ислямизма оказват влияние върху британската политика. На последните избори четирима представители на тази идеология станаха депутати.“ Тя добави, че Лейбъристката партия е подложена на влияние от подобни групи, за да не загуби избиратели.

Идеология и крайности
Бившата премиерка разкритикува доминирането на „радикални идеологии“ в правителството и медиите, споменавайки конкретно Би Би Си. „Никой не беше изненадан, когато Грета Тунберг се превърна от климатична активистка в радикална противничка на Израел. У нас тази идеология вече доминира не само в управлението, но и в организации като Би Би Си, които бяха хванати да публикуват предубедени антиизраелски материали“, отбеляза тя.

Тръс обърна внимание и на т.нар. „левичарски елит“, който според нея контролира политиката. „Либералният истаблишмънт противостои на хората, които вярват в консервативни ценности като ограничаване на имиграцията и подкрепа за традиционните енергийни източници“, каза тя.

„Метафоричен пистолет“ и личен опит
В откровен момент от интервюто Тръс разкри личния си опит с натиск от страна на дълбоката държава. „На най-високите нива на управление изпитах как ми сложиха метафорично казано пистолет на главата, за да ме принудят да не провеждам определени политики“, каза тя. Това преживяване, по думите ѝ, я накарало да осъзнае дълбочината на проблемите в британската система.

„Несъстоятелно държавно управление“
Тръс подчерта, че британците все по-често осъзнават „несъстоятелността“ на своето управление. „Хората започнаха да разбират, че просто смяната на политиците няма да реши основните проблеми. Проблемът е в самата структура на държавата“, заяви тя.

Елитите и политическата конформност
Тръс отбеляза, че дори в рамките на Консервативната партия има представители, които се идентифицират с левите идеи. „Много от тези хора не искат да се противопоставят на либералния консенсус, защото се страхуват от социална изолация. Затова приемат идеи като въглеродна неутралност, права на трансджендърите и увеличаване на имиграцията“, посочи тя.

Лиз Тръс очерта мрачна картина на състоянието на Обединеното кралство, посочвайки „дълбоката държава“, бюрокрацията и радикалните идеологии като основни заплахи. Нейното интервю е предупреждение за необходимостта от реформа и връщане към традиционните ценности и парламентарния суверенитет:

„Великобритания се е променила напълно, както и Америка. Сега навсякъде има либерален елит. Членовете на лявото крило на истаблишмънта се противопоставят на хората, които вярват в консервативните ценности: ограничаване на имиграцията, енергетиката с нефт и газ и всички останали неща, за които хората искат да говорят. Но те обикновено са по-малко заможни и са извън системата. Като цяло се случва точно обратното. И много от утвърдените представители на елита на Консервативната партия всъщност са готови да признаят, че са лявото крило на истаблишмънта. Мнозина казват: знаете ли, не искаме да дойдем на вечеря в Лондон и да се чувстваме неприети. Ето защо те се съгласяват с идеи като въглеродна неутралност и права на транссексуалните, подкрепят миграцията и други подобни неща“

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

Други новини

© 2025 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!