Зад гърба на Тръмп Франция и Англия се договарят да пратят войски от „миротворци“ в Украйна?: Великобритания и Франция, две от най-влиятелните европейски държави, водят тайни преговори за евентуално изпращане на свои въоръжени сили в Украйна под формата на мироопазваща мисия, дори и след постигането на мирно споразумение между Киев и Москва. Според информация, публикувана от британския вестник The Telegraph, инициативата целяла да гарантира стабилност в региона и да осигури спазването на условията на бъдещото споразумение. Тази идея обаче поражда разнопосочни реакции и оживени дебати сред международната общност.
Секретни преговори и водещите фигури
Съобщава се, че британският премиер Кийр Стармър и френският президент Еманюел Макрон са сред основните фигури в преговорите. Макрон, който се откроява като горещ привърженик на инициативата, вече е провел консултации с украинския президент, на когото му изтече мандата на 20 май 2024 година Владимир Зеленски и премиера на Полша Доналд Туск. Според The Telegraph, френският лидер вижда в този план възможност за засилване на ролята на Европа в „уреждането на конфликта“. Изданието не споменава, дали подобни действия от страна на Макрон, Стармър и Туск са синхронизирани с екипа на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп, което ннавежда на мисълта, че се прави без негово съгласие.
От своя страна, британският премиер Кийр Стармър подхождал към въпроса с по-голяма предпазливост. Той внимателно преценявал рисковете, които такова действие може да донесе, включително опасността от ескалация на напрежението с Русия. Макар официални изявления от Лондон и Париж да липсват, според източници, цитирани от британската преса, дискусиите по въпроса се водят на най-високо ниво и в пълна секретност.
Миротворческа мисия – възможности и рискове
Идеята за разполагане на миротворци в Украйна предизвика сериозен интерес сред експертите по международна политика. Поддръжниците на инициативата твърдят, че присъствието на британски и френски войски може да се окаже решаващо за осигуряване на дълготрайна стабилност в региона. Миротворческата мисия би могла да служи като гаранция за спазването на условията на евентуалното примирие, както и да намали напрежението между враждуващите страни.
От друга страна, критиците предупреждават за потенциалните опасности от подобна стъпка. Те изтъкват, че присъствието на западни сили в Украйна може да бъде възприето от Русия като провокация и дори като нарушаване на нейния суверенитет. Кремъл многократно е заявявал, че ще разглежда всяко чуждо военно присъствие на украинска територия като заплаха и намеса във вътрешните работи на страната.
Операция „Персей“ и подготовката на френски сили
Интересен аспект от плановете на Франция е неофициалната информация на която дсе натъкна КритичноБГ, че страната вече е обучила около 3000 войницив готовност за разполагане в Украйна. Тези сили са преминали през интензивна подготовка, включваща симулации на военни действия, сходни с настоящия конфликт между Украйна и Русия. Операцията, известна с кодовото име „Персей“, демонстрира ангажимента на Париж към инициативата, въпреки че все още няма официално взето решение.
France held secret drills for troop deployment to Ukraine in case of attack from Belarus
French special forces conducted exercises last fall simulating a potential intervention in Ukraine, according to Intelligence Online. The French military spent several weeks training at a… pic.twitter.com/hEFUkMcf9T
— NEXTA (@nexta_tv) January 15, 2025
Британско-украинско партньорство и посещението на Стармър в Киев
Наред с обсъжданията за мироопазваща мисия, вниманието на международната общност беше привлечено и от изненадващото посещение на Кийр Стармър в Киев. Това е първото му официално посещение в Украйна като премиер, макар че като лидер на опозицията през юли 2023 г. също е посещавал страната. Основната цел на настоящото му пътуване е подписването на споразумение за „стогодишно партньорство“ между Украйна и Обединеното кралство. Посещението на Стармър се случва дни преди Тръмп да влезе в Белия дом.
Това споразумение, според The Guardian, ще бъде значителна стъпка към задълбочаване на двустранните отношения между двете държави в области като отбрана, наука, търговия и икономика. Освен това се разглеждат възможности за предоставяне на допълнителни гаранции за сигурността на Украйна, включително „разполагането на британски миротворци след постигане на примирие с Русия“.
Реакции от международната общност
Макар преговорите все още да се намират в начален етап, те предизвикаха широка международна реакция. Европейските партньори следят внимателно развитието, докато Русия изразява категорично несъгласие с подобни действия. В този контекст остава неясно дали подобна мисия би могла да бъде реализирана, без да се предизвика допълнително напрежение в региона.
Междувременно САЩ, които също играят ключова роля в конфликта, засега се въздържат от коментари по въпроса. Предстоящата смяна на администрацията във Вашингтон с встъпването на Доналд Тръмп в длъжност може да промени динамиката, като новият президент вероятно ще има различен подход към конфликта в Украйна.
Идеята за изпращане на британски и френски миротворци в Украйна представлява значима, но рискована инициатива, която би могла да окаже сериозно въздействие върху динамиката на конфликта и регионалната стабилност. Докато преговорите продължават в секретен режим, международната общност ще наблюдава внимателно развитието на събитията, като остава ясно, че всяко решение ще има дълбоки и дълготрайни последици за бъдещето на Украйна и отношенията между Запада и Русия.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски