Германският образователен министър Бетина Щарк-Вацингер изрази опасения от потенциален риск от шпионаж, свързан със студенти, обучаващи се по китайски държавни стипендии в учебни заведения в Германия, предаде БТА, позовавайки се на ДПА.
Щарк-Вацингер заяви, че изследователските институти и университетите имат за задължение да се пазят от шпионаж при приема на студенти, обучаващи се по стипендиантски програми на китайската държава.
„Китай все повече се превръща в конкурент и системен протвиник в научно-изследователската област“, каза министърът пред изданията от Баварската медийна група (медийна група, обединяваща около 60 издания).
Тя похвали подхода на баварския университет „Фридрих Александър“, който от 1 юни спря да приема студенти, издържани само и единствено от Китайския съвет за стипендии.
Според „Фридрих Александър“ съветът обикновено изпраща притежатели на стипендии за докторантури. Предприетата от вуза мярка обаче не важи за хората в заварено положение и те ще могат да продължат да пишат докторските си тези.
Сдружението на германските университети междувременно призова за по-диференциран подход по въпроса.
„Всеки университет сам трябва да решава“, каза ръководителят ѝ Хуберт Детмер. „Ако има конкретни подозрения в шпионаж, подобна мярка за спиране на приема вероятно е оправдана. Но аз лично имам проблем с въвеждането на пълни забрани за прием.“
Най-малкото трябва да бъде направена оценка дали предметът на дадена изследвателска дейност засяга интересите на националната сигурност, каза той.
Източник: БТА