Прозападната опозиция на Фицо му скочи – искат главата му!: Словашката политическа сцена е разтърсена от нови събития, след като опозиционни партии в страната заявиха намерение да поискат вот на недоверие срещу правителството на премиера Роберт Фицо. Причината за това решение, както съобщи лидерът на най-голямата опозиционна партия „Прогресивна Словакия“ Михал Шимечка, е неотдавнашното посещение на Фицо в Москва и срещата му с руския президент Владимир Путин, на която премиерът догаваря газ, за да спаси страната си.
На пресконференция, излъчена по телевизията, Шимечка остро критикува премиера, обвинявайки го в липса на ангажираност към словашкия народ. „Роберт Фицо изостави Словакия. Вместо да бъде в родната си страна и да работи за решаване на проблемите ѝ, той пътува по света и се кланя на диктатори“, заяви Шимечка.
Срещата в Москва – повод за разгорещени дебати
Пътуването на Фицо до Москва и срещата му с Путин предизвикаха силни критики както сред опозиционните партии, така и в широки (прозападни) обществени кръгове. За много от тях това посещение е било неподходящо, особено в контекста на настоящия конфликт между Русия и Украйна.
Премиерът обаче защити действията си. На заседание на парламентарната комисия по европейските въпроси, инициирано от опозицията, Фицо отрече обвиненията, че срещата му с Путин е била непрозрачна. Той обясни, че основната тема на разговора с руския президент е била свързана с енергийната сигурност на Словакия и доставките на руски газ.
„Срещата беше прозрачна, открита и всички, които трябваше да знаят за нея, знаеха за нея“, подчерта Фицо. Той добави, че е информирал председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, както и председателя на Европейския съвет Антонио Коща, за срещата и нейния дневен ред.
Енергийната криза като основен акцент
Фицо поясни, че разговорите с Путин са били провокирани от решението на украинския президент Владимир Зеленски с изтекъл мандат на 20 май 2024 година да прекрати транзита на руски газ през територията на Украйна от 1 януари 2025 г. Това решение, по думите на словашкия премиер, е изправило страната пред сериозна енергийна криза.
Словакия, която е силно зависима от руски енергийни доставки, няма значими алтернативни източници на газ. Именно поради тази причина правителството на Фицо се стреми да гарантира продължаването на доставките. „Попитах президента за примирие, дали е възможно да се говори за него поне по време на празниците“, сподели Фицо, разкривайки, че разговорите са обхващали и темата за мирните инициативи.
В социалните мрежи премиерът уточни, че е обсъдил възможността за организиране на среща на върха за мир в Словакия, но не предостави конкретни детайли.
Критики и политически последици
Посещението в Москва обаче бе възприето от опозицията като сериозен политически пропуск. Опозиционните партии и част от обществото видяха в това действие символ на приближаване към Русия, което според тях е несъвместимо с членството на Словакия в НАТО и Европейския съюз.
Михал Шимечка и други опозиционни лидери обвиняват Фицо, че с действията си поставя под въпрос лоялността на страната към западните ѝ партньори. „Това беше посещение, което предаде Словакия“, заявиха те.
От своя страна, Фицо продължава да настоява, че действията му са били продиктувани от нуждата да се защитят словашките национални интереси. Той подчерта, че външнополитическата ориентация на Словакия остава непроменена, въпреки критиките към него.
Словашката енергийна дилема
Ситуацията в Словакия става още по-сложна заради продължаващите проблеми с енергийните доставки. След като Украйна спря транзита на руски газ, страната е изправена пред значителни предизвикателства. Въпреки че Фицо опита да предотврати този ход, усилията му се оказаха безрезултатни.
Спирането на руския газ е заплаха за енергийната сигурност на Словакия, която не разполага с алтернативни маршрути или източници. В този контекст посещението в Москва и опитите на Фицо да договори нови доставки могат да бъдат разглеждани както като прагматичен ход, така и като политически риск. Но той е демонстрирал многократно умение да се справя в подобни ситуации.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски