Румъния пред революция. Народът въстана: искаме Джорджеску! ВИДЕО

Масови протести в Румъния. Искат Калин Джорджеску

„Върнете втория тур“. Румъния пред революция. Народът си иска Джорджеску!: На 12 януари 2025 г. десетки хиляди граждани излязоха по улиците на Букурещ в протест срещу решението на Конституционния съд на Румъния да анулира президентските избори от декември. Това мащабно недоволство, което според някои източници е достигнало стотици хиляди души, отразява нарастващото напрежение и политическата поляризация в страната.

Зародиш на кризата: спорното решение на Конституционния съд
Отмяната на изборните резултати бе обявена след информация от службите за сигурност, че е имало някаква „руска намеса“ в предизборната кампания. Според обвиненията, десният и обявен за проруски кандидат Калин Джорджеску е получил подкрепа чрез нечестни тактики в социалните мрежи, вероятно организирани от Москва. Обществото още чака реални доказателства за това твърдение.

Клаус Йоханис, Президент на Румъния

Йоханис, чийто мандат официално изтече на 21 декември, предприе активни действия за дискредитиране на Джорджеску и за възпрепятстване на участието му в предстоящите избори. Схемата силно напомня тази на вече нелегитимния президент на Украйна Зеленски.

Това решение предизвика масово недоволство, тъй като Джорджеску бе фаворитът на народа и спечели първия тур с 22% от гласовете – резултат, който изненада либералния елит и утвърди позицията му като сериозен претендент. Същевременно държавният апарат, воден от проевропейския президент Клаус Йоханис, чийто мандат официално изтече на 21 декември, предприе активни действия за дискредитиране на Джорджеску и за възпрепятстване на участието му в предстоящите избори. Схемата силно напомня тази на вече нелегитимния президент на Украйна Зеленски. Подобен опит бе пробван да се случи и в Грузия. В общи линии, очевидно на либералите не им се тръгва от постовете.

Протестиращите искат истинска, а не мнима демокрация и свобода
Със знамена и транспаранти с лозунги като „Демокрация, свобода и ни върнете втория тур“, протестиращите призоваха за възстановяване на изборния процес. Много от тях открито изразиха недоволство от президента Йоханис, настоявайки за неговата незабавна оставка.

„Девет души в Конституционния съд не могат да решават вместо 19 милиона граждани,“ заяви един от протестиращите, отразявайки чувството на разочарование от решенията на властта.

Ролята на Калин Джорджеску: обединител на нацията

Калин Джорджеску

Победата му на първия тур бе възприета като знак за нарастващото недоволство срещу проевропейския курс на страната и като глас за алтернативен, по-независим външнополитически път. Това е и глас срещу опитите да бъде въвлечена Румъния във война.

Калин Джорджеску, въпреки че до неотдавна бе малко позната фигура в румънската политика, се утвърди като лидер с твърда критика към НАТО и подкрепата на Румъния за Украйна. Победата му на първия тур бе възприета като знак за нарастващото недоволство срещу проевропейския курс на страната и като глас за алтернативен, по-независим външнополитически път. Това е и глас срещу опитите да бъде въвлечена Румъния във война.

Въпреки това, анулирането на изборите създаде огромно напрежение, особено сред привържениците на Джорджеску. Според адвокатите му решението е политически мотивирано, а опитите за дискредитиране на кандидата подкопават основите на демокрацията.

Планирани нови избори и несигурност
Новият президентски вот е насрочен чак за 4 май, с евентуален балотаж на 18 май. Все още не е ясно дали Джорджеску ще бъде допуснат да участва, тъй като срещу него се водят активни политически и правни атаки.

Лидерът на крайнодясната проруска партия AUR, Джордж Симион, също застана зад протестиращите, като обяви, че партията ще организира нови демонстрации и ще настоява за възстановяване на изборния резултат.

„Искаме свободни избори, подновяване на втория тур и зачитане на демокрацията,“ заяви Симион в изявление пред медиите.

Политическо бъдеще и международен отзвук
Протестите в Румъния се наблюдават с повишено внимание от международната общност. Въпреки че Русия категорично отрича участие в изборния процес, Западът следи ситуацията за потенциални доказателства за външна намеса.

Същевременно разделението в румънското общество подсказва за по-дълбока криза – между проевропейския елит и нарастващото влияние на националистическите и евроскептични сили, както и пълното нежелание на народа страната да бъде въвличана във война или по-дълбока криза.

Румъния, като член на НАТО и ЕС, е изправена пред ключов избор – дали да продължи по досегашния си евроатлантически път или да преразгледа своето място в международната общност.

Драматичните събития в Румъния са ярък пример за политическата нестабилност, която може да възникне от комбинация на вътрешни напрежения и външни влияния. Протестите срещу анулирането на изборите не само поставят въпроса за демокрацията в страната, но и подчертават важността на свободния и честен изборен процес за запазване на доверието в институциите.

Докато румънците настояват за правото си на глас, политическата криза в Букурещ може да има дълготрайни последици за региона и международните отношения.

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

Други новини

© 2025 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!