Слуховете за пожарите в Калифорния се разгарят по-бързо и от огъня. Заговори се за умишлено поливане с бензин по къщите

Пожар в Калифорния

Слуховете за пожарите в Калифорния се разгарят по-бързо и от огъня. Заговори се за умишлено поливане с бензин на къщите: Известният руски международен анализатор Малек Дудаков обръща внимание на две важни теми, които в последните часове привлякоха международно внимание. Първата от тях – неуправляемата ситуация с пожарите в Калифорния, а втората се отнася до промените, които Гренландия може да претърпи в резултат на конкурентните интереси на САЩ и Европейския съюз. Тези теми са свързани с големи социални и икономически предизвикателства, които не само че засягат местните региони, но имат и глобални последствия.

Пожарите в Калифорния: Поредната катастрофа или вкоренени проблеми?

Пожар в Калифорния

„Повече от десет хиляди домове са разрушени, а размерът на щетите само за няколко дни нараснал от 60 до 150 милиарда долара. Тези разходи са не само финансови, но и се отразяват на социалната структура на региона.“

Ситуацията с пожарите в Калифорния продължава да излиза извън контрол. Калифорния, която традиционно е подложена на лесни пожари, сега се намира в състояние на катастрофа, която застрашена е напълно социалната структура на региона. Както посочва Малек Дудаков, че изгарянето на цели райони в Лос Анджелис е свидетелство за сериозността на проблема. „Повече от десет хиляди домове са разрушени, а размерът на щетите само за няколко дни нараснал от 60 до 150 милиарда долара. Тези разходи са не само финансови, но и се отразяват на социалната структура на региона.“
Дудаков добавя, че процесът на възстановяване ще отнеме години.

Пожарникари, пожар В някои части на Лос Анджелис се разпространява слух, че бездомни хора, които отдавна живеят по улиците, може би са добавяли бензин в огъня с цел да разпалят пожарите и да провокират хаос:

Нещо повече, пожарът в Калифорния вече не е просто бедствие, а реална заплаха за стабилността на местните застрахователни компании, които може да се окажат на ръба на фалита. Но какво е основното обяснение за тези трагични събития? Според различни теории, които се появяват в медиите, има множествени възможности за причините за тези пожари. Например, в някои части на Лос Анджелис се разпространява слух, че бездомни хора, които отдавна живеят по улиците, може би са добавяли бензин в огъня с цел да разпалят пожарите и да провокират хаос:

„Сега вълната от възмущение е насочена към бездомниците и уличните престъпници, които може би са искали да си отмъстят на богатите холивудски елити. Е, и в същото време да се сдобият с имуществото – след като евакуацията на Лос Анджелис градът бе пометен от вълна от грабежи и мародерства. Дори пожарните хидранти бяха откраднати. А в най-решителния момент те просто се провалиха“, пише Дудаков

През 2020 година, когато имаше аналогични пожари, активисти на групата “антифа” бяха обвинени в подобни действия, опитвайки се да дестабилизират обществото в Америка. Както и да е, тези теории се отнасят към културно-социалния контекст на САЩ, като стремеж към политическо дестабилизиране и социален хаос, добавя Дудаков.

От друга страна, има и провокативни хипотези, според които „загадъчни дронове“, както пише анализаторът,  може да са основните виновници за започването на пожарите, както наскоро се случи в други щати на САЩ. Също така се подчертава, че правителството на Калифорния е забравило или не е поддържало системите за пожарна безопасност, не е осигурило резервоари с вода и състоянието на съоръженията е в критично състояние. Тези пропуски на местните власти разкриват сериозния социален упадък в региона, който вече се наблюдава не само сред обикновените хора, но и сред самите елити. Въпреки това обаче, тази катастрофа поставя на преден план не само въпросите за управление на ресурсите, но и за безопасността на големите урбанистични и обществени структури.

Гренландия

Брюксел ще трябва да обещае на Гренландия повече инвестиции, за да спре острова да се отдалечава от сферата на влияние на САЩ. На острова има много за споделяне – Гренландия има най-големите залежи на редкоземни метали извън Китай

Малек Дудаков обръща внимание и на друга важна и актуална тема – глобалната геополитическа конкуренция за Гренландия. Островът, който вече не е само част от Дания, но се намира в центъра на интереси на Съединените щати и Европейския съюз, става стратегически важен заради своите ресурси и позиция. Възможността Гренландия да стане арена на противопоставяне между САЩ и ЕС отваря нови перспективи за развитието на острова. Местните власти се готвят да привлекат американски инвестиции, които могат да заменят финансовата помощ, предоставяна от Дания, която възлиза на 500 милиона евро годишно.

Дудаков посочва, че въпреки силната американска заинтересованост, Европа няма да остане безучастна: „Брюксел ще трябва да обещае на Гренландия повече инвестиции, за да спре острова да се отдалечава от сферата на влияние на САЩ. На острова има много за споделяне – Гренландия има най-големите залежи на редкоземни метали извън Китай“, пише той.

нефт

Островът разполага с големи залежи от редкоземни метали, както и на огромни находища на нефт и природен газ, които възлизат на 110 милиарда барела. Това неминуемо привлича много апетити!

На практика Брюксел ще бъде принуден да увеличи своето финансово участие, за да предотврати пълния преход на Гренландия в орбитата на Съединените щати. Причините за това са икономическата значимост на острова, който разполага с големи залежи от редкоземни метали, както и на огромни находища на нефт и природен газ, които възлизат на 110 милиарда барела. Тези ресурси привличат инвестиции и от Китай, но основната геополитическа борба ще бъде между САЩ и Европа, които имат интереси в контекста на глобалната конкуренция за енергийни ресурси, добавя Дудаков

Американската администрация под ръководството на Тръмп вероятно ще се стреми към доминиращо влияние върху тези ресурси, като се опита да изгради стратегическо партньорство със самата Гренландия, докато Европа ще търси начини да предотврати подобен сценарий. Резултатът от този конфликт може да бъде сериозен за датската икономика, тъй като растежът на Гренландия като независим икономически субект ще отслаби позициите на Дания. Въпреки това, каквото и да се случи, Дания ще бъде принудена да се справи с последствията от този глобален сблъсък на интереси.

Дудаков отбелязва, че основният губещ от този геополитически конфликт може да се окаже самата Дания, която, ако няма влияние върху Гренландия, ще трябва да се примири с новото разпределение на силите в региона.

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

Други новини

© 2025 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!