Тръмп от: „ще спра войната за 24 часа“, до „за 6 месеца“. Не помагаме на Путин, успокоява екипът му напрегнатите либерали

Президентите на САЩ и Русия Доналд Тръмп и Владимир Путин

Тръмп от „ще спра войната за 24 часа“ до „за 6 месеца“. Дали не помага на Путин, си късат косите либерали:  Специалният представител на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп, Кийт Келог, обяви, че администрацията му планира да намери начин за прекратяване на войната в Украйна в рамките на 100 дни след встъпването в длъжност на Тръмп на 20 януари.

Кийт Келог

Кийт Келог

Това заявление бе направено в интервю за телевизионния канал Fox News и отбеляза значителна разлика с по-ранното обещание на самия Тръмп, че ще успее да сложи край на конфликта за едва 24 часа. Очевидно разликата в сроковете е значителна и поставя въпроса дали такъв бърз резултат е наистина постижим, като същевременно поставя световната общност в ситуация на неяснота и напрежение.

От заявлението на Келог става ясно, че Доналд Тръмп и неговият екип са наясно с трудността на задачата. Въпреки това, те смятат, че имат необходимото време, за да постигнат решение. „Хората трябва да разберат, че Доналд Тръмп не се опитва да даде на Путин или на руснаците нищо, а всъщност се опитва да спаси суверенитета на Украйна“, заяви Келог, подчертавайки, че целта е да се върне стабилността в региона, без да се предоставят териториални отстъпки на Русия. Но този оптимизъм изглежда все по-неоснователен с всеки изминал ден, като през тези три месеца, докато Тръмп и екипът му работят по дипломатическо решение, руснаците продължават да настъпват в Украйна.

владимир путин Войната в Украйна е в разгара си, а тя, въпреки международната помощ, продължава да понеся сериозни щети. Русия, от своя страна, не изглежда да се притеснява особено от дипломатическите усилия на западните сили 

Декларацията на Келог за „приемливо решение“ за Украйна, което може да бъде постигнато през тези 100 дни, поставя сериозни въпроси относно реалистичността на тези намерения. Възможността за значителен напредък в дипломацията изглежда малко вероятна, когато разгледаме реалната ситуация на терен.  Войната в Украйна е в разгара си, а тя, въпреки международната помощ, продължава да понеся безвъзвратни щети. Русия, от своя страна, не изглежда да се притеснява особено от дипломатическите усилия на западните сили и продължава да укрепва своите позиции в региона.

За да добавим още любопитен контекст, на 7 януари, по време на пресконференция, Тръмп заяви, че се надява войната на Русия срещу Украйна да приключи в рамките на шест месеца. Но, както стана ясно по-късно, тази изява на Тръмп не бе толкова категорична, т.е. може да е и значително повече. Тя всъщност касаеше възможността за среща между него и руския президент Владимир Путин, а не самата война. По този начин, опитите на Тръмп да изглеждат като сериозно решение за конфликта се сблъскват с неясността дали самият той ще може да поеме контрола върху този сложен въпрос.

На въпрос за визията си относно членството на Украйна в НАТО, Тръмп заяви, че „винаги е имал ясна визия“, но въпросът е дали тя ще съвпадне с амбициите на Киев и съюзниците в НАТО. В същото време, на 20 ноември 2024 г. руският президент Владимир Путин заяви, че е готов да обсъди с Тръмп прекратяване на огъня в Украйна, но при условията, че Украйна се откаже от своите стремежи за членство в НАТО. Това обаче поставя много въпроси относно правото на Украйна да решава сама своето бъдеще, а в същото време засилва съмненията дали всяко споразумение с Русия ще бъде възможно без да се наруши суверенитетът на страната.

Интересно е и каква е реакцията на администрацията на президента Джо Байдън. Според източници на CNN, както САЩ, така и Украйна очакват, че през първата половина на 2025 г. може да започнат преговори между Киев и Москва. Пакетът от военна помощ за Украйна в размер на 500 милиона долара, който беше одобрен от администрацията на Байдън, е предназначен да засили позициите на Украйна преди тези преговори, но вероятността, според нас от КритичноБГ граничи към нулата.

В същото време, според CNN, САЩ подготвяли нови санкции срещу Русия, като се очаква те да засилят натиска върху руската власт. Според американски официални източници, наложените досега санкции вече били отслабили значително руската икономика, а нарастващата инфлация и лихвените проценти поставят Русия в икономическа изолация. Ние от КритичноБГ смятаме, че въпросните официални източници на медията не са запознати със статистиката на Световната банка и МВФ, които показват, че руската икономика всъщност се справя много добре, докато икономиките на Европа и САЩ са в тежко състояние. Това поставя въпроса дали санкциите на Запада наистина дават резултати. Ако това е така, то е срещу самия Запад.

Въпреки различията в оценките на ситуацията, едно е ясно – с всяко отлагане на дипломатическите усилия и забавяне на преговорите, Украйна ще трябва да понася нови поражения, а руската офанзива ще продължава. Дали Доналд Тръмп ще успее да намери решение в рамките на 100 дни, остава въпрос с отворен отговор. Но фактът, че Русия продължава да печели територия, прави все по-неясно дали всяко решение ще бъде възможно без сериозни компромиси, които ще застрашат бъдещето на оставащата все по-малка част от Украйна.

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

Други новини

© 2025 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!