Тече ожесточена надпревара сред богаташите и компаниите по света, кой пръв да дари милиони за церемонията по инаугурацията на Тръмп: Коледа дойде рано за Тръмп. Това пише американското издание New York Post, като сочи, че най-влиятелните и богати на хора на планетата и най-големите компании са в изключително ожесточена надпревара да правят дарения дори само за церемонията по встъпването на новоизбрания президент на Съединените щати Доналд Тръмп във власт. Довчерашните спонсори на Демократическата партия рязко смениха курса, и излиза, че даже не се сещат, кои са либералите. Само явно в България не се светват, че вятърът не само се смени, а дори и, че ще ги издуха.
Поредица от Автомобилните компании и други висши изпълнителни директори бързат да дарят милиони долари на фонда за встъпването в длъжност на избрания президент, преди 78-годишният Тръмп да влезе в Овалния кабинет на 20 януари – като Toyota е последната, която предаде парите, ни казва изданието.
Представител на базирания в Япония автомобилен производител потвърди, че е внесъл 1 милион долара във фонда в изявление за The Post в навечерието на Коледа.
Тръмп предложи 25% данък върху целия внос, идващ от Мексико, което потенциално затруднява Toyota, която произвежда техния пикап Tacoma там, но въпреки това, компанията е побързала да направи дарението, защото си дава сметка, че републиканецът идва с план за изриване на демократите и техните политики. По-добре да дарят, отколкото да се правят, че статуквото на демократите приключи.
Тръмп също така заплаши по време на кампанията си през 2024 г., че може да наложи до 200% мита върху колите, идващи от Мексико, в опит да защити американското автомобилостроене.
Намеренията му да промени данъчната и търговската политика, когато стигне в трона на Белия дом, накараха дори онези, които са имали политически спорове с 45-ия президент в миналото, да обърнат другата буза, сочи медията.
Компаниите, които по-рано обещаха да не подкрепят Комитетите за политическо действие (PAC), които оспориха изборите през 2020 г. след бунта на Капитолия на 6 януари, също се надпревават с масивни дарения, според Wall Street Journal , включително Intuit, Pharmaceutical Research и Manufacturers of America, Goldman Sachs, Bank of America, AT&T и Stanley Black & Decker.
Uber направи най-голямото дарение, което възлиза на 2 милиона долара, според Journal.
„През първия мандат всички се бореха с мен“, каза Тръмп по време на пресконференция в Мар-а-Лаго. „В този мандат всеки иска да ми бъде приятел“, констатира не без ирония той, след като спечели безапелационна победа над демократите и на практика ги занули. Очевидно преориентацията е започнала веднага след изборите.
Главните изпълнителни директори на технологии също се навъртаха около Мар-а-Лаго през последните седмици, надявайки се да се успокоят преди началото на мандата на 47-ия президент, тъй като Тръмп изрази интерес към значителни технологични иновации заедно със своя довереник Илон Мъск.
Основателят на Amazon Джеф Безос беше забелязан да вечеря с Тръмп в имението във Флорида по-рано през декември и той подписа чек за (скромните за него) 1 милион долара по-късно на учредителния фонд. Безос, който преди това говореше разпалено срещу Тръмп, каза, че е „оптимист“ за втория му мандат на власт.
„Всъщност съм много оптимистично настроен този път“, разкри Безос на срещата на върха на DealBook на New York Times в Ню Йорк по-рано през декември.
„Той изглежда има много енергия за намаляване на регулациите. Ако мога да помогна за това, ще го направя“, каза Безос. „Имаме твърде много регулации в тази страна.“ Явно Тръмп е благоволил пред Безосда му „помогне“.
Марк Зукърбърг от Meta също подписа веднага същата сума, след като посети Тръмп в Мар-а-Лаго месец по-рано, а изпълнителният директор на Open AI Сам Олтман беше следващият милиардер, който даде 1 милион долара за фонда му само за церемонията по встъпването в длъжност.
„Искам да получа идеи от тях“, каза Тръмп за разговорите си с бизнес лидери.
„Вижте, ние искаме те да се справят добре“, каза той на Нюйоркската фондова борса, след като беше обявен за „човек на годината“.
В акцията се включиха и чуждестранни компании. Softbank, японски инвестиционен холдинг, обяви, че ще инвестира 100 милиарда долара в американски технологични проекти по време на администрацията на Тръмп, разкри някогашният и бъдещ президент на пресконференция в Мар-а-Лаго миналата седмица.
Преди това Тръмп обеща да награди компании, които инвестират най-малко 1 милиард долара, „напълно ускорени одобрения и разрешения“ в САЩ.
„Всяко лице или компания, инвестиращи 1 МИЛИАРД ДОЛАРА ИЛИ ПОВЕЧЕ в Съединените американски щати, ще получи напълно ускорени одобрения и разрешителни (за бизнес)включително, но по никакъв начин да не застрашавате околната среда. (Ако не сте готови) ПРИГОТВЕТЕ СЕ ДА СЕ РАЗКАРАТЕ!!!” написа той в Truth Social в началото на декември.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски