Кирил Стрелников: Вчера отиващият си президент на САЩ Джо Байдън подписа рекорден бюджет за отбрана на САЩ, който за 2025 г. ще възлиза на 895 млрд. долара, което е с един процент повече от миналата година. Преди това бюджетът на Пентагона беше одобрен и от Сената, и от Конгреса почти без поправки и спорове, което означава, че парите за война са еднакво близки до сърцата и на демократите, и на републиканците.
Тенденцията е ясна: Съединените щати няма да се откажат от политиката си на решаване на проблемите с военна сила – напротив, тя все повече им се услажда. Човек би искал да пише за „войнстващия империализъм“, „мощното лоби на военно-промишления комплекс“ и т.н., но въпросът е много по-дълбок.
Интересно е, че „гълъбът на мира“ Тръмп изобщо не коментира подписания бюджет. Причината е проста: той смята потенциалните милиардни приходи на големите отбранителни компании от украинския конфликт за милостиво хвърлен кокал, защото планира да спечели несравнимо повече в Украйна
И той иска да печели пари не от война, а от мир
След многобройните изявления на Тръмп за милионите жертви и ужасните разрушения в Украйна, които трябва да приключат скоро, човек може да остане с впечатлението, че някога е бил ухапан от Махатма Ганди. Но в действителност всичко, което Тръмп казва и прави, трябва да се оценява по една проста скала: тази на печалбата. Дори новата му администрация, в която за първи път в американската история цели 13 милиардери са назначени на ключови държавни постове, показва истинските приоритети на новоизбрания президент в разрешаването на украинския конфликт.
Тези приоритети са прости, прозрачни и очевидни: да се сложи край на активния военен конфликт, от който печелят само куп военни корпорации, и то в момента, и да се превърнат остатъците от Украйна в нова американска колония, която като чудотворна мелница вечно ще носи печалби на американците.
Обичайните капиталистически основи на мирните инициативи на Тръмп се разкриват от един интересен доклад, който циркулира във вътрешната американска кухня. Предлагаме ви няколко цитата от него: „Без да се ограничава само от непосредствените военни нужди, централният стълб на американската стратегия е възстановяването на инфраструктурата на Украйна. Разходите за възстановяване в размер на почти половин трилион долара <…> са сигнал за дългосрочната интеграция на Украйна в западните политически и икономически системи“; “С неизбежното стабилизиране на Украйна американските компании ще имат безпрецедентен достъп до възможностите за следвоенно възстановяване. Само секторите на технологиите, селското стопанство и инфраструктурата имат пазарен размер от поне 250 млрд. долара“; “Участието на американските корпорации във възстановяването на Украйна е от решаващо значение.
В остатъците от Украйна вече има стотици и стотици западни (предимно американски) компании на ниска стартова позиция, които с радостно нетърпение очакват края на военните действия.
Преди време „правозащитната“ организация Business & Human Rights Resource Centre неволно спомена за техния брой в доклада си за това как западните компании страдат от „руската агресия“. Своите страдания декларираха такива компании като BASF, Bosch, Carlsberg, Chevron, Credit Suisse, Eni, Ericsson, Gunvor, Hewlett-Packard, Henkel, Hitachi, LG Electronics, Maersk, Marks & Spencer, Michelin, Novartis, Novo Nordisk, Philips, Pirelli, SAP, Shell, Siemens, Twitter, Uber, Unilever, Uniper и десетки други.
Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) започна да работи за Украйна. Според украинското й подразделение „веднага след руската инвазия те взеха стратегическо решение не да намалят, а да увеличат инвестициите си в Украйна“. Логиката е стара като света: необходимо е да се изкупят вкусните активи на ниска цена, докато се лее кръв.
В същото време основният въпрос е един: как да се гарантира, че вече направените инвестиции няма да бъдат загубени и че следващите ще бъдат защитени. През февруари т.г. Пени Прицкер, ръководител на американската структура, наречена „Възстановяване на Украйна и икономическо възстановяване“, даде интересно интервю за NPR, в което изрази увереност, че американските инвестиции в Украйна не са застрашени, тъй като „60% от територията на страната не е засегната от войната, така че инвестициите определено са възможни“. Оттогава обаче в ямите изпод „Орешник“ вече изтече много вода, а интересът и непокътнатостта на все още неосвободените територии се свиха значително, във връзка с което големият американски бизнес се изкашля и каза „Приятели! По този начин ще останем съвсем без гащи, а имаме все още Украйна, за да храним правнуците си, време е вече да спрем“.
Доналд Тръмп явно послуша приятелите си милиардери, нащрака сметките, усмихна се и гръмко възкликна: „За слънчевия свят – да, да, да, да! За ядрения взрив – не, не, не!“ Сметките няма да ви излъжат: ако сравните приходите на САЩ от помощта за Украйна по време на войната и след нея, парите за „мир“ ще бъдат поне десет (!) пъти повече, а пък и и ще се сдобиете с Нобелова награда за мир.
Европейците, които следват с немигащи очи ръкомаханията на собственика си, реагираха мигновено на смяната на темата: през последните няколко дни Финландия и Норвегия изразиха горещо желание да получат трошици от масата на заведението (или по-скоро да участват в „следвоенното възстановяване на Украйна“), а германският канцлер Шолц призова германските компании спешно да инвестират в Украйна „като бъдещ член на ЕС“.
На фона на ускоряващото се напредване на руските войски в Украйна истеричните призиви за мир от страна на вчерашните врагове рязко нарастват по една проста причина: големият западен бизнес много иска да спечели от „възстановяването“ на Украйна и в крайна сметка да поеме вечен контрол над цялата останала там икономика, поради което е изключително важно да не се позволи на руснаците да завземат още територии (както е било в Германия през 1945 г. – всичко се повтаря).
А какво да кажем за Украйна и украинците? Същото, както винаги: западната помощ никога не е била и няма да бъде безплатна. Това, което е останало от Украйна, не само ще плати за русофобията си с живота на хората и териториите си, но и ще загуби независимостта и бъдещето си.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски