Теч в ядрен комплекс в САЩ. На работниците е наредено да се скрият в помещения да затворят прозорците и спрат вентилацията

атом

Открит е теч в ядрени комплекс в САЩ. На работниците е наредено да се прикрият в помещения да затворят прозорците и спрат вентилацията: В петък на работниците в ядрения обект в Ханфорд е наредено да се укрият, след като е открит теч от голям резервоар с амонячни пари в близост до инсталацията за витрификация в зона 200 Изток.

Ядрен обект в Ханфорд САЩ

На работниците в района на теча е било наредено незабавно да се укрият на място със затворени врати, прозорци и вентилация, а на останалите работници е било наредено направо да избягват от зоната „200 Езток“.

На работниците в този район е било наредено незабавно да се укрият на място със затворени врати, прозорци и вентилация, а на останалите работници е било наредено направо да избягват от зоната „200 Езток“. Обектът Ханфорд е изведен от експлоатация ядрен производствен комплекс, експлоатиран от федералното правителство на Съединените щати на река Колумбия в окръг Бентън в американския щат Вашингтон. Това съобщава авторитетното издание по теми свързани с енергетиката Оilprice.

Уран, ядрена енергия

Отпадъците за депониране са останали от миналото производство на плутоний от Втората световна война до Студената война за американската програма за ядрени оръжия

В зона 200 Изток има завод за стъкловидно третиране, изграден и пуснат в експлоатация за обработка на отпадъците от резервоарите за депониране. Отпадъците са останали от миналото производство на плутоний още от времето от Втората световна война до Студената война от американската програма за ядрени оръжия.

Днес на територията на Ханфорд има 177 подземни резервоара за съхранение, в които се пазят около 56 милиона галона високорадиоактивни и химически опасни отпадъци.

Понастоящем хиляди метрични тонове използвано твърдо гориво от атомни електроцентрали по света и милиони литри радиоактивни течни отпадъци от производството на оръжия се намират в контейнери за временно съхранение

Инцидентът в Ханфорд подчертава продължаващите предизвикателства, свързани със справянето с ядрените отпадъци. Понастоящем хиляди метрични тонове използвано твърдо гориво от атомни електроцентрали по света и милиони литри радиоактивни течни отпадъци от производството на оръжия се намират в контейнери за временно съхранение, някои от които са започнали да изпускат токсичното си съдържание. Ядрените отпадъци са известни с това, че могат да останат опасно радиоактивни в продължение на хиляди години.

За щастие светът вече е по-близо до намирането на трайно решение на ядрената заплаха: Финландия построи първото в света дълбокоземно хранилище, в което от 2026 г. ще погребва ядрени отпадъци в продължение на 100 000 години. Наречено „Онкало“, хранилището е под земята в скала на повече от 400 метра под горите в югозападната част на Финландия.

Радиоактивни вещества

За щастие светът вече е по-близо до намирането на трайно решение на ядрената заплаха: Финландия построи първото в света дълбокоземно хранилище, в което от 2026 г. ще погребва ядрени отпадъци в продължение на 100 000 години

Съоръжението е разположено на върха на стена от тунели, разположена до три ядрени реактора на остров Олкилуото, на около 240 км от столицата Хелзинки. Проектът „Онкало“ се основава на така наречения метод „KBS-3“, разработен от Шведската компания за управление на ядрено гориво и отпадъци. KBS-3 се основава на принципа на множеството бариери, при който, ако една от инженерните бариери се повреди, изолацията на радиоактивните отпадъци не се нарушава.

„По принцип проектът „Онкало“ се състои в това, че изграждаме завод за капсулиране и съоръжение за погребване на отработено гориво. И то не е временно, а за постоянно“, заяви Паси Туохимаа, ръководител на комуникациите на Posiva, пред CNBC чрез видеоконференция. Posiva е натоварена с отговорността за окончателното обезвреждане на отработените горивни пръти в Онкало.

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!