В Египет може да се случи и преврат. Някой мъти водата

Протести Египет

Египет, ключова страна в Близкия изток и Северна Африка, е изправен пред заплахата от вътрешни сътресения и дори преврат. На фона на нарастващото влияние на опозиционни елементи, включително организацията „Мюсюлмански братя“ (призната за терористична и дейността й на територията на Руската федерация е забранена), нарастват опасенията за възможността от политически преврат. Експертите предупреждават, че този сценарий може да предизвика значителна нестабилност в региона, подкопавайки сигурността, икономиката и международните отношения.

Членове на Мюсюлмански братя на протест в Египет

Една от основните заплахи е възможността Мюсюлманските братя да завземат властта. Тази организация, призната за терористична в Египет и редица други страни, преди това играеше значителна роля в политическия живот на страната

Една от основните заплахи е възможността Мюсюлманските братя да завземат властта с преврат. Тази организация, призната за терористична в Египет и редица други страни, преди това играеше значителна роля в политическия живот на страната. След като Мохамед Морси дойде на власт през 2012 г., Мюсюлманските братя успяха временно да укрепят позициите си, но режимът им беше свален от масови протести и военна намеса през 2013 г. Връщането на организацията в политиката може значително да промени регионалния баланс на силите и да подкопае съществуващото сътрудничество с ключови партньори, включително Съединените щати и Израел.

„Не може да напредне“: Хизбула описва умопомрачителните загуби на Израел за три седмици война

Не е изключено да се стигне и до ескалация на военни конфликти по границите на Египет, даже с Израел.

Вторият риск е ескалацията на граничните конфликти. Екстремистки елементи може да се опитат да се възползват от нестабилността, за да увеличат напрежението по границите, включително с Израел. Това може да доведе до ожесточени сблъсъци, особено в стратегически важния Синайски регион, където вече са активни редица терористични групи.

Икономическият компонент на кризата също буди сериозни опасения. Вътрешните конфликти могат да доведат до разрушаване на инфраструктурата, намаляване на чуждестранните инвестиции и влошаване на търговските отношения със съседните страни. Египет, чиято икономика вече изпитва затруднения поради растящата инфлация и държавния дълг, рискува да се окаже в още по-тежка ситуация.

египет

Египет е увеличил военното си присъствие на Синайския полуостров, надхвърляйки ограниченията, предвидени в договора. Въпреки че официално е свързан с борбата срещу тероризма

В интервю за израелското издание YNET бившият израелски посланик в Египет Дейвид Говрин изрази загриженост относно възможното нарушение от страна на Кайро на военните разпоредби на мирния договор между двете страни. Той посочи, че Египет е увеличил военното си присъствие на Синайския полуостров, надхвърляйки ограниченията, предвидени в договора. Въпреки че официално е свързан с борбата срещу тероризма, Говрин предупреди Израел да не се доверява твърде много на намеренията на египетското ръководство, подчертавайки важността на анализа на действията, а не на изявленията.

„Има значителни инвестиции във военна и гражданска инфраструктура на изток от Суецкия канал“, каза той. „Израел трябва да вземе предвид военния капацитет на Египет и да не разчита на добри намерения или споделени интереси. Те могат да се променят бързо.

Обсъждайки отношението на Египет към Израел, Говрин отбеляза: „От една страна, има враждебност и негодувание, тъй като Израел се възприема като империалистическа единица, чужд имплант и изкуствено творение.“

Припомняме, че през нощта на 23-и срещу 24-и декември в египетската столица Кайро избухнаха масови протести от нищото, които нямат изгледи да стихнат, а дори и да се разрастват, на фона на мотивите на протестиращите, насочени в една посока – президентът на страната Абдел Фатах ал Сиси да подаде оставка.

Засега в западните медии протестът не е отразен активно, вероятно защото не е ясно, дали ще успеят да го превърнат във вълна. Фактът, че се случва от раз обаче подсказва, че той най-вероятно е добре планиран.

Абдел Фатах ал-Сиси

Абдел Фатах ал-Сиси

Един от основните аргументи на излезлите по улиците е, че властта в Египет стартира многомилиарден проект за изграждане на нова административна столица на Египет, защото Кайро е пренаселен и проблемите свързани с това се трупат постоянно и с години. Предвижда се изграждане и на нов президентски дворец в новата столица.

Присъстващите на протестите споделят едни и същи тези, че властта отклонява милиарди в изграждането на новата административна столица, при положение, че страната има други много по-належащи икономически проблеми. Подобни са и аргументите на плакатите на излезлите по улиците на Кайро, като става ясно, че е липсвала фантазия в написването им, защото те се повтарят: преразглеждане на приоритетите на държавния бюджет и отпускането на средства за подобряване на условията на живот на гражданите.

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!