Държавният департамент на САЩ призова своите граждани незабавно да напуснат територията на Беларус. Актуализираните насоки, публикувани на 18 декември, съветват американците да не пътуват до републиката поради „произволно прилагане на местните закони, риск от задържане, предполагаема продължаваща подкрепа на Беларус за битките срещу Украйна, възможни граждански вълнения и ограничените възможности на посолството на САЩ в помощ на своите граждани.
Ведомството подчертава, че работата на посолството на САЩ в Минск е спряна от 28 февруари 2022 г., което значително ограничава възможността за предоставяне на консулски услуги, включително спешна помощ. Гражданите на САЩ, намиращи се в Беларус, се съветват да напуснат страната възможно най-скоро, като използват налични търговски или частни транспортни средства.
Освен това Държавният департамент предупреждава за възможно затваряне на граничните пунктове със съседните страни без предизвестие, което може да усложни излизането от Беларус. На американските граждани се препоръчва да избягват участие в публични събития и демонстрации и да преразгледат използването на електронни устройства, докато са в републиката.
Официален Минск все още не е коментирал тази информация.
КритичноБГ подчертава, че подобни предупреждения отправи към американските граждани в Украйна посолството на САЩ в Киев малко преди Москва да атакува различни военни и инфраструктурни обекти в Украйна. Първият път военния завод Южмаш, зарати атаките с далекобойни ракети вътре в нейната територия. Вторият път се предполага, че е било заради убийството на генерал-лейтенант Игор Кирилов.
Освен това подобен призив за особено внимание американското посолство в Киев отправи към гражданите си малко след атентата в Москва в концертната зала Крокус Сити хол, където терористи избиха най-малко 143 цивилни граждани, а над 360 бяха ранени с различна степен на тежест.
Американскотите посолства в Украйна и Беларус не отправят случайни предупреждения, когато има достоверна информация за атака или друг сериозен проблем, а защо не и провокация.
И тъй като Беларус е съюзническа страна на Москва виси въпросът, дали може да се допусне, че Киев ще разшири конфликта към Минск? Съдейки по последните две предупреждения на амбасадата на американците в Украйна, че бяха отправени две-три преди ракетните атаки на Москва, означава че в рамките на броени дни отговорът ще стане ясен.
В съобщението прави впечатление предупреждението за възможни „граждански вълнения“, а също и „затваряне на границите“. Вероятно може да се мисли и в насока на провокиране от Запада на антиправителствени протести срещу властта и по-конкретно към президента Александър Лукашенко, който не е тайна, че е близък до руския си колега Владимир Путин.
Днес пък Washington Post писа, че „Украйна „започва да вярва“, че конфликтът може да приключи през 2025 г. на фона на засилващите се дискусии за уреждане след победата на Доналд Тръмп на президентските избори в САЩ“, цитира РИА Новости.
Както пише вестникът, на фона на трудностите, изпитвани от въоръжените сили на Украйна, риториката на Владимир Зеленски също се промени. Напоследък, според изданието, той е демонстрирал по-голяма готовност да преговаря за прекратяване на конфликта. По-конкретно, сега Зеленски обръща внимание не на „връщането на територии“, а на необходимостта от осигуряване на „дългосрочна сигурност“.
Според украински и западни официални лица промяната на позицията на Зеленски е продиктувана от опит да се приспособи към Тръмп, който многократно е подчертавал необходимостта от разрешаване на конфликта в Украйна.
В същото време, както пише вестникът, цитирайки неназовани дипломати в НАТО, опитите на Зеленски да постигне предоставяне на гаранции за сигурност на Киев, свързани с алианса, остават „далечна перспектива“.
Преди това Тръмп също обеща, че ще успее да постигне уреждане на украинския конфликт чрез преговори. Той многократно е заявявал, че ще успее да разреши конфликта в Украйна за един ден. Руската федерация смята, че това е твърде сложен проблем за такова просто решение.
Руският президент Владимир Путин по-рано излезе с инициативи за мирно разрешаване на конфликта в Украйна: Москва незабавно ще прекрати огъня и ще обяви готовност за преговори след изтеглянето на украинските войски от територията на нови региони на Русия. Освен това, добави той, Киев трябва да обяви отказа си от намеренията си да се присъедини към НАТО и да извърши демилитаризация и денацификация, както и да приеме неутрален, необвързан и безядрен статут. Руският лидер спомена и премахването на санкциите срещу Руската федерация.
След нахлуването на въоръжените сили на Украйна в района на Курск, Путин нарече невъзможни преговорите с онези, които „безразборно нанасят удари по цивилни граждани, гражданска инфраструктура или се опитват да създадат заплахи за ядрени енергийни съоръжения“. Помощникът на руския президент Юрий Ушаков по-късно заяви, че мирните предложения на Москва за украинско уреждане, изразени преди това от главата на руската държава, не са отменени, но на този етап, „като се има предвид тази авантюра“, Русия няма да разговаря с Украйна.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски