Трюдо тръгна бързо по пътя на Шолц: Лидерът на Консервативната партия на Канада Пиер Поалиевр пое инициативата за свикване на парламента преди края на годината, за да се гласува вот на доверие на настоящия премиер Джъстин Трюдо. Политикът каза, че премиерът е загубил доверието на долната камара на парламента и призова за предсрочни избори.
Поалиевр изпрати официално писмо до генерал-губернатора на Канада Мери Саймън, която изпълнява представителните функции на държавния глава, с искане да се организира извънредно заседание на парламента. В обръщението си той подчерта, че решението трябва да бъде взето възможно най-бързо, така че канадските граждани да имат възможност да се изкажат за бъдещето на управлението на страната.
Тази инициатива идва на фона на нарастващите обвинения срещу Джъстин Трюдо и неговия кабинет. Опозицията критикува премиера за икономически затруднения, нарастваща инфлация и недостатъчни действия за справяне с кризите, включително жилищната и енергийната криза. Освен това преди ден стана известно за спада на популярността на Либералната партия, което допълнително засили натиска върху правителството.
Консервативната партия под ръководството на Поалиевр, напротив, показва повишаване на рейтингите, предлагайки строги мерки за стабилизиране на икономиката и укрепване на вътрешната политика. Политическите анализатори отбелязват, че ако инициативата за свикване на парламента бъде одобрена, изходът от вота може сериозно да повлияе на баланса на силите в канадската политика.
Генерал-губернаторът Мери Саймън все още не е издала официален отговор на искането на Поалиевр. Експерти обаче сочат, че тя има правомощията да вземе решение за свикване на парламента и провеждане на гласуване. Ако вотът на недоверие бъде приет, Канада може да се изправи пред предсрочни парламентарни избори още в началото на следващата година.
Трюдо на свой ред все още не е коментирал инициативата на опозицията.
Големите проблеми на Джъстин Тръдо започнаха в момента, в който изборите в САЩ бяха спечелени от републиканеца Доналд Тръмп. Както пише Геворг Мирзаян: „Избраният президент на САЩ започна да се занимава с истински тролинг и грубост към Канада и лично към канадския премиер Джъстин Трюдо. Трудно е да се възприеме по друг начин фактът, че Тръмп нарича страната „велик щат“, Трюдо негов „губернатор“ и призовава Канада да се присъедини към САЩ.“
Тръмп действа с Трюдо на принципа „бутни някой, който пада“.
А демонстративната грубост на републиканеца, съчетана с нежеланието на канадеца да отговори остро и да влезе в конфликт с новоизбрания президент на САЩ, създадоха разделение сред канадските либерали. Трюдо се „разведе“ с най-близкия си съюзник и също основен лобист на украинските интереси в канадското правителство, финансовият министър на страната Кристия Фрийланд, която подаде оставка поради несъгласие с неуспеха на премиера да постави Тръмп на мястото му.
И Тръмп веднага осмя тази оставка, за пореден път поставяйки Трюдо в своята координатна система. „Великият щат Канада е смаян от факта, че министърът на финансите подава оставка или е уволнена от поста си от губернатора Джъстин Трюдо… Нейното поведение е напълно токсично и изобщо не благоприятства сключването на сделки, които биха облагодетелствали много нещастните граждани на Канада. Тя няма да липсва на никого“, написа той.
Трюдо отново не реагира – и получи нов удар по рейтинга си. Три опозиционни партии го призоваха да подаде оставка.
С голяма степен на вероятност Доналд Тръмп все пак ще успее да довърши Джъстин Трюдо. Канадските либерали вече призовават други страни да направят правилните заключения, завършва Миразян.
КритичноБГ обръща внимание, че в заключение, може смело да се предположи, че Тръмп активно работи да прекрои управлението на редица страни, в това число и Канада, в които на власт са либералите. Той не само ще „сложи“ на върха им консервативни партии, но и ще даде ясен урок на всички останали, какво ги чака, ако не се подчинят на волята и политиката му. По любопитното е, че прави всичко това още преди да е встъпил в длъжност. Ако падне канадското правителство, изборите ще се проведат, както и тези в Германия, след като той поеме управлението на САЩ на 20 януари. След това и механизмите му за власт, манипулация и контрол ще са не просто по-големи, а буквално неограничени. С тях ще си гарантира, че управлението в тези страни ще бъде поето от „правилните“ партии, т.е. консервативинте. Ако пък десните не бъдат първи на изборите, то те ще са незаобиколим фактор при съставянето на следващо правителство. Ненапразна неговата дясна ръка Илон Мъск вече се изказа, че само Алтернатива за Германия може да реши проблемите на Берлин. Най-вероятно скоро ще се изкаже по същия безапелационен начин и за консерваторите в Канада. Да се готви Великобритания.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски