Молдова обяви извънредно положение. Остава без газ. Украйна е в основата, но премиерът им обвини Русия

Газ, свещи, режим на тока, бедност, готварска печка, тенджера

Парламентът на Молдова реши да въведе извънредно положение за 60 дни, считано от 16 декември 2024 г., поради очакваното прекъсване на доставките на руски газ за Молдова от 1 януари 2025 г., заради Украйна.

Това означава, че тя ще стане първата страна в Европа, която ще изпита студените дни поради отказ да получава руски природен газ, докато разходите за енергия за домакинствата и бизнеса се очаква да се повишат и в други страни. Това решение беше взето с 56 гласа „за“ от общо 101 депутати, след предложение на премиера Дорин Речан, който подчерта необходимостта от защита на региона на Приднестровието, който е зависим от руския газ.

Дорин Речан премиер на Молдова

Дорин Речан, премиер на Молдова

Извънредното положение позволява на правителството да реагира бързо и да ограничи износа на енергия, за да гарантира енергийната сигурност на страната. Молдова получава руски газ през Украйна, но транзитното споразумение между Украйна и Газпром изтича на 31 декември 2024 г., а Киев заяви, че няма да го поднови. Премиерът на Молдова Дорин Речан обвини Русия в „енергиен шантаж“. Той твърди, че президентът Владимир Путин се стреми да остави Приднестровието без газ и електричество, с цел да дестабилизира Молдова.

газопровод

Молдова не е изплатила сметки а газ към Газпром в размер на колосалните 709 милиона долара, според газовата компания

Правителството обмисля алтернативни маршрути за доставки на газ, като например през газопровода „Турски поток“, който минава през Турция, България и Румъния. Газпром обаче свързва продължаването на доставките по алтернативни маршрути с искането Молдова да си изплати 709 милиона долара дълг за минали доставки.

Тази ситуация създава сериозни предизвикателства за енергийната сигурност на Молдова, особено преди зимата. Правителството предприема мерки за осигуряване на енергийна достатъчност и защита на гражданите от евентуален недостиг.

Проблемът с Русия

Прекъсването на доставките на природен газ от Русия за Молдова е свързано с няколко причини, основно геополитически, икономически и енергийни:

Прекратяване на транзитно споразумение през Украйна

Доставката на руски природен газ за Молдова се осъществява през Украйна. Но транзитното споразумение между Газпром и Украйна изтича на 31 декември 2024 г. Украйна заяви, че НЯМА да поднови сделката, като се позова на войната и продължаващото напрежение с Русия.

Геополитическо напрежение

Молдова се обърна към Европейския съюз и Запада. Нейният президент Мая Санду заяви, че целта на страната е пълна интеграция в ЕС. Това силно разгневи Москва, която вижда Молдова като критичен фактор за геополитическата стабилност в региона.

Неизплатени дългове

Газпром твърди, че Молдова дължи 709 милиона долара за минали доставки на газ. Въпреки че Молдова оспорва точния размер и валидността на това искане, Газпром свързва продължаването на доставките с изплащането на този дълг.

Реакцията на Молдова

Молдова се опитва да диверсифицира източниците си на доставки на газ, като търси алтернативни маршрути през Румъния и Турция. Тя също така инициира мерки за пестене на енергия и съхранение на природен газ, за ​​да намали зависимостта си от Русия.

ОЩЕ ПО ТЕМАТА:

За какъв газов дълг на Молдова става дума?
Газпром и Молдовагаз ежегодно удължават споразумението за доставка на газ от 2011 г. През есента на 2021 г. беше подписан нов договор за срок от пет години, но с едно условие. След това Молдова се ангажира да изплати натрупания си дълг към Газпром. Концернът оцени този дълг на 709 милиона долара.

Но одиторите, за които настояха в Кишинев, стигнаха до извода, че значителна част от тази сума или не подлежи на принудително изпълнение, или не е подкрепена с документи.

Газпром

Според Газпром дългът на Молдова за консуиран газ е в размер на 709 милиона долара, а според Кишинев бил едва 8,6 милиона долара

В Молдова предложиха да платят 8,6 милиона долара и да отпишат остатъка от дълга. Газпром от своя страна заплаши да спре доставките. Споразумението от 2021 г. все още е в сила и в момента около 5,7 милиона кубически метра газ на ден преминават през Украйна от Руската федерация срещу договорените 9 милиона кубически метра. Този обем от газ отива изцяло в Тираспол, столицата на Приднестровието. Кишинев купува синьо гориво на европейския пазар чрез газопровода от Румъния: МГР Яс – Унгени – Кишинев.

Защо отново се заговори за дълга?

Проблемът с изплащането на дълга беше върнат на фона на плановете на Украйна да спре транзита на руски газ през нейна територия. Между другото, Газпром във вътрешния си план за 2025 г. също предвижда спиране на доставките на газ за Европа през Украйна.

Правителството на Молдова заяви, че спирането на доставките на газ би било „не просто криза“, а „истинска хуманитарна катастрофа “.

Според заместник-председателя на борда на Молдовагаз Вадим Чебан, ако транзитът спре, Молдова ще трябва да се обърне към Европейската комисия за помощ за разрешаване на ситуацията.

Той подчерта, че основната заплаха идва от нежеланието на Киев да поднови споразумението за транзит, но друг проблем остава въоръженият конфликт между Украйна и Русия. Позицията на Киев може да накара Молдова да търси алтернативни варианти за енергийни доставки през трансбалканския коридор, смята Чебан.

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!