Маргарита Симонян, главен редактор на международната медийна група „Россия Сегодня“ и телевизионния канал RT, смята, че по-голямата част от населението в Западна Европа не подкрепя курса на своите правителствени партии за подпомагане на Украйна и в този смисъл те не са демократични държави. Лидерите пък по думите ѝ са „купени“ или се страхуват да не бъде застрашен животът им. Тя изрази и сериозно съмнение, че новоизбраният президент на САЩ ще изпълни и предизборните си обещания. Тя посъветва руснаците от телевизионния ефир да не разчитат твърде много със заявения от него ангажимент, че ще настоява за мир в Украйна.
„Ако мнозинството от населението (на Европа) не подкрепя курса на техните правителствени партии, то правителствените партии трябва да променят този курс в отговор на желанията на своето население. Но не, това не се случва по този начин.
Искам да кажа, че гледаме данните в Германия и в най-крайните (русофобски страни) страни. Ами там няма такова нещо като 80 процента доверие в президента и подкрепа за поетия курс. Говоря за Западна Европа. Там подкрепата е на ниво от 21-32 процента. Е, това ли е мнозинството от населението? Та, това е едва една трета от населението. Така че хората в тези страни не са безумни. Те не са засегнати от тази епидемия на „ненормалността“, каза Симонян в предаването „Право да знам“ по телевизия ТВЦ.
В същото време, според нея, лидерите на тези страни се ръководят от напълно различни мотиви.
„Трудно ми е да повярвам, че някой от тях сериозно смята, че трябва да подкрепят Украйна, защото ако не го направят, ще са следващите (след нея). Не вярвам, че те сериозно вярват, че ако сега отстъпят, и както те казват, ние сме щели да организираме политика, наречена от тях омиротворяване. В смисъл, че след Украйна ще я последва Полша и т.н. Те не вярват в това. Много добре знаят, че това не е вярно“, каза Симонян.
Тя също така припомни, че НАТО също твърди, че не вижда признаци на ядрена заплаха или нападение от страна на Русия. Симонян предполага, че на тези държави е било обещано или са били притиснати да направят нещо.
„На една от тях е било обещано, че ще стане следващият генерален секретар на ООН. На други бяха дадени пари. Това е едно невероятно военно-промишлено лоби. Всичко е обвързано с кошмарна корупция. Други имат деца, внуци. Четвъртите не могат да устоят на този натиск, защото всички те искат да имат бъдеще. Защото всички видяха, какво се случва с онези, които не се подчиняват. Фицо беше прострелян, Тръмп почти беше убит. Всички мислят за това и сега пеят една и съща песен.“, каза ръководителят на медийната група.
Тя призова още да не се надяват хората много на обещанията за мир, които са дадени по време на предизборната кампания от новоизбрания президент на Съединените щати Доналд Тръмп.
„Тръмп говори много по време на предизборната кампания за мирно споразумение в конфликта в Украйна. Тази седмица той говори за опасностите от ядрените оръжия и след това разкритикува бандеровците, наричайки използването на ракети с голям обсег на ескалация, глупаво и безумно.“
Симонян нарече това начин на противопоставяне на вътрешни политически послания в Съединени щати между представителите на различните политически сили.
„Ако Байдън е „за война“, то тогава Тръмп ще е „за мир“, иначе как да е по-различно? При тях винаги е така: трябва да кажеш точно обратното на това, което казва твоят опонент.“ каза тя.
Главният редактор отбеляза, че е чела книгата на бившия президент на САЩ Барак Обама, тогава още млад мъж, където той осъжда американския империализъм и се възмущава от намесата на Вашингтон в делата на други страни. В същото време, когато стана държавен глава, той направи същото, обясни медийният мениджър.
„Призовавам всички ни да не се надяваме много (на Доналд Тръмп). Ще бъде страхотно, ако той изпълни това, което каза. Специално погледнах списъка с това, което обеща преди последното си президентство, и списъка с това, което наистина реализира. Е, съотношението между грумко обещаните но неизпълнени задачи и тези, които са били изпълнени, е приблизително 70 към 30“, каза Симонян.
Изглежда, че той е човек на такива екстравагантни решения. Съществува психотип, наречен юношески дух на противоречие. Той се запазва до късно, особено при мъжете с делови професии.
Той предполага склонност към застъпване на най-странните, екстравагантни решения, идеи, на които повечето хора гледат изкъсо. Такава бе идеята, която той изказа преди – да се оттегли от НАТО (по време на предния му мандат), например, и, разбира се, той не го направи. А сега от същата категория екстравагантни идеи е тази, че Америка изведнъж ще спре да помага на Украйна.
Ще му позволят ли да го направи тук? Не мисля. И после – той е човек, впечатлителен, непредсказуем“, добави медийният мениджър.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски