Президентът на Грузия Саломе Зурабишвили смята президентските избори, които ще се проведат в събота за нелегитимни и не възнамерява да се оттегли, докато не бъдат насрочени нови парламентарни избори, пише „Известия“.
„Няма да ходя никъде. Няма да оставя никого. Хората винаги ме питат за това. Ще остана тук, каза Зурабишвили по време на телевизионното си обръщение. Това е пародия на президентски избори и позор. Това събитие няма да има никаква легитимност“, отбеляза тя на брифинг.
Зурабишвили изтъкна, че само тя, която е действащият президент, имала легитимна власт в Грузия в момента. „Аз съм вашият представител в чужбина, аз съм и вашия представител вътре в страната. Ще бъда тук, докато не бъдат насрочени нови парламентарни избори, които ще върнат спокойствието, справедливостта и бъдещето на страната“, подчерта тя и добави, че тази нейна позиция се споделя от онези, които днес участват в протестите по улиците и настояват за нови избори.
Президентските избори в Грузия ще се проведат на 14 декември от избирателна колегия, в която влизат всички членове на парламента, представители на Върховните съвети на Аджария и Абхазия и ръководители на местни власти.
Припомняме, че на 2 декември президентът на Грузия Саломе Зурабишвили направи гръмко изявление, което предизвика широк обществен отзвук. В социалната мрежа Х тя призова учениците да подкрепят продължаващите протести в страната.
„След университетите е ред на училищата да изразят своята солидарност с протестите в цяла Грузия “, каза държавният глава, отбелязвайки, че „времето за това е дошло“.
Всъщност това не е и първият случай, в който Саломе Зурабавили отказа да напусне поста си. В обръщение на 30 ноември тя, която е „проевропейски критик“ на „Грузинска мечта“, но има предимно церемониални правомощия, заяви, че парламентът няма право да избере неин наследник, когато мандатът ѝ изтече през декември, и че тя ще остане на поста си.
Ден по-късно на 1 декември на брифинг министър-председателят на републиката Иракли Кобахидзе заяви, че Зурабишвили ще трябва да приключи пълномощията си въпреки отказа си:
„Разбирам нейното емоционално състояние, но в деня на встъпването в длъжност, 29 декември, тя ще трябва да напусне резиденцията си и да отстъпи тази сграда на законно избрания президент“, каза той.
Правителственият ръководител изключи и провеждането на нови парламентарни избори, както настоява опозицията.
Грузия е република с парламентарна форма на управление, изпълнителната власт се упражнява от правителството, ръководено от министър-председателя. Държавен глава е президентът, който ще бъде избран за първи път от избирателна колегия от 300 души.
По-рано премиерът Кобахидзе обвини противниците на спирането на присъединяването към ЕС, че подготвят революция по подобие на украинския протест през 2014 г., който свали от власт проруския президент. „В Грузия сценарият на Майдана не може да се осъществи“, заяви Кобахидзе, цитиран от местни медии.
Твърди се, че протестите от 29 ноември са били най-големите през изминалите седмици след победата на управляващата партия „Грузинска мечта“ на парламентарните избори през октомври.
Твърди се, че протестите от 29 ноември са били най-големите след победата на управляващата партия „Грузинска мечта“ на парламентарните избори през октомври. Противопоставянето на управляващите придоби нов импулс с решението на грузинското правителство от четвъртък да преустанови преговорите за присъединяване към Европейския съюз, отбелязва ДПА.
На 26 октомври в Грузия се проведоха парламентарни избори. Според Централната избирателна комисия управляващата „Грузинска мечта“ печели 53,93% от гласовете. В парламента влизат и четири опозиционни партии, които получават общо 37,78%. В същото време техни представители заявиха, че няма да признаят официалните резултати от вота.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски