Новото правителство на Сирия: Спираме действието на конституцията и парламента
Говорителят на новото правителство на Сирия заяви в четвъртък, че конституцията и парламентът на страната ще бъдат спрени за времето на тримесечния преходен период след свалянето на президента Башар Асад. Това пише Arab News.
„Ще бъде създадена комисия по правосъдието и правата на човека, която ще разгледа конституцията и след това ще внесе изменения“, заяви Обаида Арнаут.
Действащата конституция е от 2012 г. и в нея ислямът не е посочен като държавна религия.
Бойци, ръководени от ислямистката войнствена групировка „Хаят Тахрир аш Шам“, превзеха столицата Дамаск в неделя, което накара Асад да избяга в изгнание. Във вторник те назначиха Мохамед Ал-Башир, който оглавяваше самопровъзгласилото се „правителство на спасението“ на бойците в северозападния им бастион Идлиб, за временен министър-председател на страната до 1 март.
Арнаут заяви, че във вторник ще се проведе среща „между министрите от „Правителството на спасението“ и бившите министри“ от администрацията на Асад, за да се осъществи предаването на властта.
„Този преходен период ще продължи три месеца“, добави той в интервю за АФП.
„Нашият приоритет е да запазим и защитим институциите.“
Говорейки в централата на държавната телевизия, която вече е завзета от новите бойни власти, Арнаут обеща, че те ще въведат „върховенство на закона“.
„Всички, които са извършили престъпления срещу сирийския народ, ще бъдат съдени в съответствие със закона“, добави той.
Запитан за религиозните и личните свободи, той заяви, че „уважаваме религиозното и културното многообразие в Сирия“, като добави, че те ще останат непроменени.
Страната с преобладаващо сунитско население беше управлявана с железен юмрук от Асад, последовател на алауитското разклонение на шиитския ислям, който се опитваше да се представи като защитник на малцинствените общности.
Вчера новият министър на правосъдието в Сирия Шади Алваиси публикува видео в социалните мрежи, от което стана ясно, че се въвежда шериат в Сирия. Той заяви, че нито една жена не може да бъде съдия, а съдилищата ще се ръководят само от мъже. Всички текущи дела, водени от жени съдии, ще трябва да бъдат предадени на мъже съдии.
🇸🇾 This is the new Justice Minister in Syria, Shadi Alwaisi.
He introduces sharia law in Syria.
He also said no women can be judges and the courts will be lead only by men. All current cases led by female judges will have to be handover to male judges. pic.twitter.com/ryVq3zVAVJ
— Lord Bebo (@MyLordBebo) December 11, 2024
Новото правителство на Сирия благодари в четвъртък на осем страни за бързото възстановяване на техните дипломатически мисии след светкавична офанзива на бойци, която свали президента Башар Асад през уикенда.
Офанзивата, която отне по-малко от две седмици, за да обхване Сирия и да превземе столицата Дамаск, смая света и сложи край на продължилото повече от половин век брутално управление от клана Асад, добавя Arab News.
Екстремистите, водени от ислямистката групировка Хаят Тахрир Ал-Шам (HTS), назначиха във вторник временен министър-председател, който да ръководи страната до март.
Отделът по политическите въпроси на новото правителство излезе с изявление, в което благодари на Египет, Ирак, Саудитска Арабия, Обединените арабски емирства, Йордания, Бахрейн, Оман и Италия „за възобновяването на дейностите на техните дипломатически мисии в Дамаск“.
Италия беше отворила отново посолството си в Дамаск преди падането на Асад.
След като екстремистите превзеха Дамаск, „въоръжена група“ влезе в резиденцията на италианския посланик в Дамаск и открадна три коли, съобщи италианското правителство в неделя.
Новото правителство каза също, че е получило „директни обещания“ от Катар и Турция „да отворят отново своите посолства в Сирия“, като добави, че се надява да „изгради добри отношения с всички страни, които зачитат волята на народа, суверенитета на сирийската държава“. ”
Много посолства бяха затворили вратите си, докато екстремистите напредваха към Дамаск.
Държавите от Персийския залив прекъснаха дипломатическите си връзки със Сирия, затваряйки посолствата си след бруталните репресии на Асад срещу продемократични протестиращи през 2011 г., които предизвикаха гражданската война.
Повечето са възстановили отношенията си от 2018 г., с изключение на Катар.
Катар обяви в сряда, че „скоро“ ще отвори отново своето посолство в Дамаск, затворено през 2011 г.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски