Екипът на Тръмп се заема сериозно с чуждестранната помощ. Байдън напоследък демонстрира безпрецедентна щедрост, като раздаде пари на всички. От Украйна, на която ще бъде отпуснат заем от 20 млрд. долара, за да бъде спасена от фалит, до американските студенти, на които ще бъдат опростени дълговете. Това пише известният руски геополитически анализатор Малек Дудаков в своя профил в Телеграм. По думите му, новоизбраният президент на Съединените щати ще окаже влияние на републиканците да започнат да режат цялата международна помощ от страната към чужди държави. Ето и целия му пост:
Това предизвиква рязко негативна реакция от страна на републиканците. Сега апаратчиците на Тръмп планират да пратят под ножа цялата чуждестранна помощ, която САЩ превеждат на други държави. Тя възлиза на 70 млрд. долара, ако не се вземат предвид отделни траншове за Украйна.
Това не са толкова много пари в мащаба на бюджета на САЩ от 6 трилиона долара. Но трябва да се започне отнякъде, за да се намали сегашният колосален дефицит от 2 трилиона долара. Не искаме да пипаме социалните и военните разходи, а и не искаме да изплащаме държавния дълг – това би означавало фалит. Ето защо те ще съкратят разходите за чиновници, ще намалят държавния апарат и външните разходи.
Освен Украйна, основните получатели на американските траншове са страните от Близкия изток и Африка – от Етиопия и Нигерия до Йемен и Египет. Вярно е, че ястребите във Вашингтон ще се опитат да предотвратят намаляването на траншовете, възползвайки се от настоящата ситуация на нестабилност в Близкия изток.
Въпреки това все повече представители на обкръжението на Тръмп се застъпват за изолационистка програма – сега и Джей Ди Ванс призова да не се намесват в сирийския конфликт. А темата за съкращаване на чуждестранната помощ е популярна сред населението на САЩ. Ето защо различни лобисти, предимно украински, се опитват да получат повече безвъзмездни средства и заеми в края на мандата на Байдън. Трябва да се възползват максимално от това, докато все още имат възможност.
Малек Дудаков е от малцината, които обръщат внимание на това, че във Великобритания лейбъристкото правителство на Кийр Стармър се срива като електорално доверие, като подчертава, че именно левите са в конфликт с новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп. Същевременно дясната ръка на републиканеца в лицето на Илон Мъск е готов да даде помощ на партията на определяния като крайнодесен политик и изолационният Найджъл Фараж – Реформирай Великобритания. Политикът в последно време става все по-популярен и предпочитан от британското общество да води страната. Причината за това е умората на англичаните от затягането на колана, повишаването на данъците и задълбочаващата се криза. Ето и коментара на Малек Дудаков по темата:
Британската двупартийна система продължава да се пука по шевовете. Найджъл Фараж привлича на своя страна големите дарители на Консервативната партия. Друг дезертьор е милиардерът строителен предприемач Ник Кенди. Той е напълно разочарован от торите и е готов да спонсорира Реформаторската партия.
И то без да споменаваме 100-те милиона долара, които Илон Мъск може да даде на Фараж. В последните социологически проучвания Партията на реформаторите вече има рейтинг над 20% и започва да изпреварва лейбъристите. Все повече консерватори дезертират и преминават на страната на Фараж.
Партията на реформаторите може много скоро да изпревари торите по брой на членовете – тя вече има над 100 000 членове. Пазарите за залагания също се съживиха – там Фараж вече се превърна в един от лидерите в надпреварата за премиерския пост. Шансовете му да седне на Даунинг стрийт се оценяват на 5/2.
Фараж се представя като единствения, който може да извади Великобритания от системната криза. Той обещава да съживи икономиката, да пребори миграцията, да съживи британската енергетика, да спре хибридната война с Русия и да постигне споразумение с администрацията на Тръмп. Особено на фона на това, че лейбъристите се разминават с Тръмп и влизат в сериозен конфликт със САЩ.
Несистемната левица също се активизира. Джереми Корбин, бившият лидер на лейбъристите, обявява създаването на нова лява партия заедно с ислямистите. Тя ще обере лейбъристкия електорат. Общото между Корбин и Фараж е, че и двамата са изолационисти. И двамата набират популярност на фона на умората на британското общество от необуздания милитаризъм, който вече доведе старата двупартийна система до ръба на колапса.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски