Най-старата плоча с 10-те Божи заповеди ще бъде продадена на търг. ГАЛЕРИЯ

Плочата с 10-те божи заповеди

Най-старата плоча с 10-те Божи заповеди ще бъде продадена на търг

Аукционна къща Сотбис ще пусне на търг най-старата известна каменна плоча в света, съдържаща десетте Божи заповеди. Плочата е от мрамор и тежи около 52 кг. Десетте повели към хората са гравирани на палеоеврейски шрифт. Това съобщи Известия. Очаква се, че купувачът ще плати 1-2 милиона долара за камъка с Божиите заповеди, който точно отразява библейски стихове. Мраморната плоча е намерена преди повече от 100 години през 1913 г. по време на железопътни разкопки за строеж на гара в близост до град Явне на южното крайбрежие на Израел.

Плочата с 10-те Божи заповеди

Това не е първият случай, когато плочата е била обявявана на търг и продавана. Предният път това е станало на 17 ноември 2016 г.

Това не е първият случай, когато плочата е била обявявана на търг и продавана. Предният път това е станало на 17 ноември 2016 г.
Тогава медиите съобщават, че „най-старата каменна плоча с 10-те Божи заповеди, описана като „национално съкровище“ на Израел, бе продадена на търг в Бевърли Хилс за 850,000 долара“.

„Плочата най-вероятно е украсявала входа на синагога, която е била унищожена от римляните около 500-ната година след Христа или от кръстоносците през 11 век“, каза Дейвид Майкълс, директор на „Наследствени търгове“ на антични монети и антики.
От аукционната къща тогава заявиха, че израелските власти са одобрили износа на антиката в САЩ през 2005 г. Единственото условие е било, че тя трябва да бъде показвана в публичен музей.

„Продажбата на плочата не означава, че тя ще бъдат скрита от обществеността. Новият собственик е задължен да я показва в полза на обществото“ добави още Майкълс.

Години по-късно се оказва, че е придобита от мъж от арабски произход, който я поставя в центъра на двора си. Стъпването върху плочата през годините е причинило избледняване на буквите в центъра на плочата. През 1943 г. тя е била придобита от Й. Каплан, който е неин собственик в продължение на 50 години, преди плочата да бъде купена от търговец на антики.

След това тя попада при известен равин, който я купува за своят музей-Тора в Ню Йорк през 2005 г., където впоследствие е показвана с позволението на органите, занимаващи се с антики на Израел, пише CNN

Плочата с 10-те Божи заповеди

Мраморната плоча от два квадратни фута (0,18 квадратни метра), 115 паунда (52 кг) е изписана с ранно еврейско писмо

„Значението на плочата е доказателство за дълбоките корени и трайната сила на заповедите, които все още формират основата на три от великите световни религии: юдаизъм, християнство и ислям“, каза Дейвид Майкълс, директор на Службата за античните монети към Heritage Auctions. „Повърхността й е износена, очукана и инкрустирана на места, но прокарването на пръст с ръкавица по нея предизвиква у някои хора особена тръпка от докосването до част от библейската история.“

Мраморната плоча от два квадратни фута (0,18 квадратни метра), 115 паунда (52 кг) е изписана с ранно еврейско писмо, наречен Самарянин, и най-вероятно е украсявала самарянска синагога или дом в древния град Ябнил, Палестина, който е сега Явне в съвременен Израел, според Майкълс.

На плочаа са изписани всъщност девет от 10-те общоизвестни библейски заповеди от Книгата на Изхода, с допълнителна заповед за поклонение на свещената планина на планината Геризим, близо до Наблус, който сега е град на Западния бряг.

„Не изговаряй напразно името на Господа, своя Бог“ умишлено е пропуснато от списъка, за да запази общия брой на заповедите до 10, според учените.

Плочата с 10-те Божи заповеди

„Някои от буквите в централната част на надписа са поизтрити – но все пак могат да се четат при подходящо осветление.“

Майкълс твърди, че домът на плочата е бил разрушен от римляните между 400 и 600 г. сл. Хр., или от кръстоносците през 11-ти век, и че камъкът е лежал заровен в развалините на руините в продължение на векове преди откриването му.
„Работниците, които го намерили, не са разпознали важността му и го продали или го подарили на местен арабин, който поставил камъка на прага на стая, водеща към вътрешния му двор, с надписа нагоре“, каза Майкълс.

„Някои от буквите в централната част на надписа са поизтрити – но все пак могат да се четат при подходящо осветление.“

Припомняме, че на 23 ноември бе обявено, че

Най-ранният надпис, в който пише, че Исус е Бог, бе открит под израелски затвор. Мозайката е едно от най-значимите открития

Най-ранният надпис, в който Исус Христос е обявен за Бог – смятан за „най-голямото откритие след свитъците от Мъртво море“ – беше открит под пода на израелски затвор и сега е изложен в Америка. Това пише dailymail.co.uk.

Мозайката е на 1800 години и открита съвсем случайно от затворник, който излежава присъдата си в затвора Мегидо. На нея е изписан древногръцки текст: „Боголюбивият Акептус предложи трапеза на Бог Исус Христос за помен“.

Мозайката от Мегидо

Мозайката от Мегидо също включва някои от най-ранните изображения на риби, за които експертите смятат, че препращат към Евангелието на Лука 9:16

Мозайката от 581 квадратни фута е украсявала първата молитвена зала в света през 230 г. сл. Хр., потвърждавайки, че християните са вярвали, че Исус е Божият син от самото начало. Мозайката от Мегидо също включва някои от най-ранните изображения на риби, за които експертите смятат, че препращат към Евангелието на Лука 9:16, когато Исус умножил две риби, за да нахрани множество от 5000 души.

Подът е бил останал за дълго скрит под наноси пръст под затвора, до случайното му откриване през 2005 г. Сега е предоставен за първи път да бъде видян от публика в музей във Вашингтон, окръг Колумбия, до юли 2025 г.

Карлос Кампо, главен изпълнителен директор на музея, заяви, че мозайката е „най-голямото откритие след това на свитъците от Мъртво море“, докато неговите колеги отбелязаха, че това е „най-важното археологическо откритие за разбирането на ранната християнска църква“.

„Ние наистина сме сред първите хора, които някога са виждали това, за да изпитаме същото, което са усетили хората преди почти 2000 години. Мозайката е била изработена от човек на име Бруций, невероятният майстор, който е положил настилката, която виждате сега тук“, каза Кампо при откриването на изложбата.

Алегре Савариего, куратор на изложбата, заяви: „Мозайката представя новаторски физически доказателства за практиките и вярванията на ранните християни, включително първия археологически екземпляр с фразата „Бог Исус Христос“.

Мозайката Мегидо е открита в долина в Израел, където християните вярват, че ще се проведе последната битка на библейския Армагедон в Книгата на Откровенията. Разкопките, проведени от археолози от Израелския орган по антиките (IAA), отнеха четири години, за да се възстанови мозаечният под от 581 квадратни фута.

Мозайката включва името на римския офицер, който поръчал изработването на пода по време на римската окупация на Юдея. Изследователите предполагат, че това може да докаже, че римляните са съжителствали мирно с християните до известна степен, въпреки многобройните истории за войни и кланета по това време.

Надписът върху мозайката гласи: „Гаян, римски офицер, търсещ чест със собствените си пари, направи мозайката“.

Екипът е открил и близкия римски лагер, който е осигурявал подкрепа за сигурността мира между християните и римляните.

Молитвената зала, или църквата, вероятно е била изоставена в един момент и покрита, за да се съхрани, защото Шестият легион на Римската империя по това време е бил прехвърлен в друг регион, разположен на изток от река Йордан.

Откриха мозайха, в която за първи път се казва, че Исус Христос е Бог

мозайката от Мегидо съдържа и имената на пет жени, подчертавайки важната роля, която жените играят в църквата в този исторически момент

Любопитно е, че мозайката съдържа и имената на пет жени, подчертавайки важната роля, която жените играят в църквата в този исторически момент. Надписът на мозайката също казва да „помним Примила, Кириака и Доротея, и накрая Хрест.“ Боби Дюк, директор на Инициативата на учените в Музея на Библията, каза: „Това може би е едно от най-важните археологически открития за разбирането на ранната християнска църква.“

„Мозайката подчертава решаващата роля на жените в ранната църква чрез факта, че пет жени са изписани в нея по име“, категоричен е той.

„Наистина, мозайката представя изобилие от нови данни за църковните историци, както свитъците от Мъртво море направиха за библейските учени.“

Мозайката от Мегидо в цялостния ѝ вид

Мозайката от Мегидо в цялостния ѝ вид

След разкритието на пода, отделът за консервация на IAA е почистил и консервирал мозайката. След това тя е била отделена на 11 парчета, които са били изпратени в САЩ по-рано тази година за изложбата, озаглавена: „Мозайката Мегидо: Основи на вярата“. 

Откакто отвори врати през 2017 г., музеят беше принуден да върне хиляди артефакти, включително древна месопотамска плоча и хиляди глинени свитъци, които бяха плячкосани от Ирак (вероятно от американската армия, бел. на КритичноБГ)

Освен това беше принуден да признае, че няколко от фрагментите от свитъка от Мъртво море, изложени в колекцията му, са съвременни фалшификати.

„Въпреки че някои от основателите и действията на музея са съмнителни той очевидно има много важна идеологическа програма“, заяви проф. Арен Маеир, археолог в Бар- Университетът Илан, пише Haaretz.com. „Докато всичко се прави по буквата на закона, не виждам проблем.“

„Много сложно и внимателно са изрязани различните парчета от мозайката, така че да не унищожат нито едно късче от това произведение на изкуството. Затова и не всички парчета са с еднакъв размер“, категоричен е той.

Мозайката от Мегидо ще се върне в Израел след приключване на изложбата и ще бъде поставена на постоянна експозиция на точното място, където е била открита.

Затворниците от Мегидо ще бъдат преместени в друг затвор след завръщането на мозайката.

През годината, предшестваща преместването на мозайката в Музея на Библията, IAA получи критики, че е позволила основна част от християнската история да бъде изложена в музея.

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!