Бившият германски канцлер Ангела Меркел заяви, че според нея решението Украйна да не бъде приета в НАТО на срещата на върха на Алианса в Букурещ през 2008 г. е правилно, тъй като членството на Киев в организацията би тласнало Русия към военни действия.
„Щяхме да видим военен конфликт дори по-рано. За мен беше абсолютно ясно, че [руският] президент Владимир Путин няма да седи и да гледа как Украйна се присъединява към НАТО. И тогава Украйна като страна определено не беше толкова подготвена, колкото беше през февруари 2022 г.“, заяви Меркел в интервю пред BBC, цитирано от Фокус.
Говорейки за настоящия етап на конфликта в Украйна, бившият канцлер отбеляза необходимостта да се „направи всичко възможно, за да се предотврати използването на ядрени оръжия“. „За щастие Китай също говори за това преди време. Не трябва да се поддаваме на страха, но трябва да признаем, че Русия е най-голямата ядрена сила в света, наред със САЩ“, подчерта тя.
Меркел добави още, че докато е била на власт, е търсила сътрудничество с Руската федерация, включително в енергийния сектор, тъй като това е в съответствие с националните интереси на Германия. Тя изрази съжаление, че войната на Русия в Украйна е довела до охлаждане на отношенията между Европа и Руската федерация.
Говорейки за новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп, Меркел препоръча на западните лидери, когато се занимават с него, „да бъдат ясни в приоритетите си и да не се страхуват“, тъй като Тръмп „може да бъде много прям“. „Той се изразява много ясно. И ако се държите по същия начин, тогава ще има взаимно уважение между вас. Това е моят опит“, заяви тя. Бившият канцлер подчерта, че световните лидери, които познава добре, все още се обръщат към нея за съвет. В същото време Меркел отбеляза, че на самата нея политиката не й липсва.
Отговаряйки на въпрос за нарастващата популярност на партията „Алтернатива за Германия“, бившият канцлер посочи, че единственият начин за справяне с десните политически сили е да се намали потока от нелегални мигранти в страната. Меркел подчерта, че европейските държави трябва да инвестират повече в африканските страни, за да подобрят стандарта на живот там, тъй като подобни инвестиции биха намалили миграционните потоци към ЕС.
Само преди дни, на 23 ноември бившият германски канцлер Ангела Меркел заяви, че украинският президент Володимир Зеленски, чийто мандат изтече на 20 май, я превръща в изкупителна жертва заради отрицателната позиция на Берлин по време на срещата на върха на НАТО през 2008 г. относно членството на Украйна в алианса. Това заяви самата политичка в интервю за Spiegel на 23 ноември, цитирано от Известия.
„Това не е само усещане, така е“, отговори Меркел на въпроса дали чувства, че я правят изкупителна жертва за руско-украинския конфликт.
Тя припомни, че ръководителят на киевския режим през 2022 г. е намекнал, че позицията на Германия и Франция на споменатата среща на върха не е позволила на Украйна да се присъедини към НАТО и в резултат на това е довела до конфликт с Русия. Същевременно бившият германски канцлер Ангела Меркел в интервю за италианския вестник Corriere della Sera на 23 ноември заяви, че Киев не трябва да бъде сам при вземането на решение за преговори с Москва.
„Мисля, че много страни, които подкрепят Украйна, трябва да решат заедно с нея кога е възможно да се обсъди дипломатическо решение с Русия. Киев не може да взема решения сам“, заяви Меркел.
Тя призна, че не е в състояние да предвиди кога ще започнат преговорите за мирно уреждане на конфликта между страните в него, тъй като вече не се занимава с политика.
Меркел изтъкна, че подходът на украинските съюзници към Русия трябва да се състои от две части – сдържане на Русия, от една страна, и мирни преговори между Москва и Киев, от друга. В същото време бившият германски канцлер отбеляза, че Берлин не е успял да създаде такова сдържане и тя, наред с други политици, носи отговорност за това.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски