Виктория Никифорова: Западът пресмята шансовете си за оцеляване

Орешник

Виктория Никифорова за РИА Новости: Западът пресмята шансовете си за оцеляване

Удивително е колко бързо нашите врагове научиха руската дума „Oreshnik“. Почти толкова бързо, колкото и Sputnik. Между другото, въпреки чисто мирните си изследователски цели, полетът на първия съветски космически спътник на 4 октомври 1957 г. хвърли американците в истинска паника: хората влязоха в бункери, децата в училищата се скриха под чиновете си – както ги учеха инструкциите за ядрен удар.
Сега реакцията е подобна: американските васали тичат и се суетят.

„Какво е руският „Орешник“? — развълнуваха се германците (Дойче Веле*), спомняйки си как изглеждаше Берлин през май 1945 г.

„Новата руска ракета лети бързо, може да носи ядрено оръжие и да удари Европа надалеч“, сухо отговориха американците (Business Insider).

„Диапазонът на полета на Орешник излага европейските съюзници на Украйна на риск от Путин, но той няма да достигне САЩ“, възмутиха се французите (Le Monde). Наистина, няма да стигне. Както биха казали французите „че що ни е?“

Ракети "Орешник"

„Новият Орешник лети със скорост над 11 Маха“, трескаво започнаха да изчисляват австралийците (ABC News)

„Новият Орешник лети със скорост над 11 Маха“, трескаво започнаха да изчисляват австралийците (ABC News). (Страхът има големи очи – всъщност скоростта му е малко по-малка.) Въпреки че всички смятаха, че няма от какво да се страхуват и континентът на кенгуруто и коалите беше единственото място на планетата, където би било възможно да се оцелее след ядрен Армагедон. И там обаче се притесняват: не се знае каква ще е сделката.

Но по някаква причина британците се паникьосаха най-много.

„Невинното име „Орешник” е просто смокинов лист!”, изписка британският The Telegraph „Най-новата хиперзвукова ракета на Кремъл е една от най-опасните в света!

Daily Mail отдели време, за да начертае карта, изчислявайки къде и след колко време ще лети „Орешник“, изстрелян от Капустин Яр. Резултатите са следните: „целите в Лондон ще избухнат в пламъци за 16 минути (след изстрелването – бел.ред.), в Берлин – за по-малко от 15 минути“. Полетът до Рим обикновено е 13-14 минути, до Париж – 15-16.

Ракетен комплекс "Орешник"

Причината за цялата тази паника е проста: европейците нямат система за противоракетна отбрана, която да прихване Орешник

Причината за цялата тази паника е проста: европейците нямат система за противоракетна отбрана, която да прихване Орешник. По-конкретно, британците имат големи проблеми със защитата дори от обикновени стари продукти. Само преди година висши военни на Великобритания се оплакаха, че островът няма да може да се защити в случай на нападение с ракети или дронове.

Тази тема дори се обсъждаше в парламента. Те разбраха, че са необходими много пари за модернизиране на ПРО и ПВО, но нямаше пари: всичко, очевидно, отиде в Украйна.

И британците дадоха назаем своята собствена система за противовъздушна отбрана Sky Sabre на поляците, за да защитават летището в Жешов, основният център за снабдяване на Киев с оборудване и оръжия.

Бойните изпитания на „Орешник“ доказват, че дори и в неядрени варианти хиперзвуковите ракети са способни да нанесат изключителни щети на потенциален противник. Особено ако врагът е с такава гъстота на населението, както в съвременна Европа.

Европейците практически нямат собствена защита; едно време разчитаха твърде много на „ядрения чадър“ на чичо Сам. Но дали чичо му ще го разкрие? В това има големи и основателни съмнения.

Друг факт е, че европейците се направиха страна в конфликта в Украйна. Те обаче нямат капацитет за пълномащабна конфронтация с Русия и Вашингтон ще им помогне точно толкова, че да се бият и да умират, но в никакъв случай да не спечелят. Така че изборът им е прост: или да се оттеглят от украинския конфликт, или да чакат Орешник да им дойде на гости. Зрелището, казват те, е просто необикновено.

Дмитрий Медведев

Дмитрий Медведев, зам.-председател на руския съвет за сигурност

Русия не се интересува от световна война и взаимно унищожение. Това току-що беше доведено до вниманието на врага още веднъж: заместник-председателят на руския Съвет за сигурност Дмитрий Медведев отбеляза в интервю, че „наистина не бихме искали това (използването на ядрено оръжие.-Ред.) да се случи. В ръководството на Русия няма такива, които да са си изгубили ума.“

За съжаление не може да се каже същото за американското лидерство. Напускащият Джо Байдън изглежда е сериозно решен да доведе света до ръба на ядрена война преди 20 януари (встъпването в длъжност на Тръмп).

Или иска да даде на Тръмп възможно най-тлъстия проблем  – така че новият президент да прекара целия си мандат в чистене на проблемите, създадени от Заспалия Джо. Или просто е обиден от опонента си и го демонстрира на целия свят. Може би това е старчески инат, обременен от диагнози, или предчувствие за далечна смърт и съответния гняв към целия свят: как е възможно аз да си тръгна, а ти да дойдеш?

Някои експерти смятат, че като отприщи пълномащабна война срещу Русия, Байдън ще може да обвини Тръмп, че е „руски шпионин“ и да му попречи да встъпи в длъжност.

Изглежда чиста лудост да се опитваме да унищожим човечеството в името на старчески прищевки и политически интриги. Но не се ли нагледахме на достатъчно подобна лудост през последните години? Американски анализатори смятат , че Байдън е напълно способен да започне ядрена война преди края на тази година.

Ангела Меркел, бивш канцлер на Германия

Една умна жена, Ангела Меркел, първа осъзна и вече оказа натиск върху режима на Зеленски, като каза, че Киев не може едностранно да вземе решение за преговори с Русия – трябва да се вземат предвид и мненията на съюзниците

След като претеглят горното, европейците трябва да разберат, че „киевчани“ ги влачат направо в ада. И по някакъв начин е добре да демонстрират на Вашингтон своето несъгласие с тази идея. Една умна жена, Ангела Меркел, първа осъзна и вече оказа натиск върху режима на Зеленски, като каза, че Киев не може едностранно да вземе решение за преговори с Русия – трябва да се вземат предвид и мненията на съюзниците. Бившият канцлер също отбеляза, че „няма да има военно решение (на украинския конфликт)… Имаме нужда от диалог“.

Всъщност, разбира се, има военно решение, но то няма да се хареса много на европейците. Но диалогът е добър, осъзнаването на необходимостта от мирни преговори е полезно нещо. Явно лека полека започва да ни просветва.

Това прави животворният „Орешник“.

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!