Меркел се ожали: Зеленски ме е нарочил!
Бившият германски канцлер Ангела Меркел смята, че украинският президент Володимир Зеленски, чийто мандат изтече на 20 май, я превръща в изкупителна жертва заради отрицателната позиция на Берлин по време на срещата на върха на НАТО през 2008 г. относно членството на Украйна в алианса. Това заяви самата политичка в интервю за Spiegel на 23 ноември, цитирано от Известия.
„Това не е само усещане, така е“, отговори Меркел на въпроса дали чувства, че я правят изкупителна жертва за руско-украинския конфликт.
Тя припомни, че ръководителят на киевския режим през 2022 г. е намекнал, че позицията на Германия и Франция на споменатата среща на върха не е позволила на Украйна да се присъедини към НАТО и в резултат на това е довела до конфликт с Русия. Същевременно бившият германски канцлер Ангела Меркел в интервю за италианския вестник Corriere della Sera на 23 ноември заяви, че Киев не трябва да бъде сам при вземането на решение за преговори с Москва.
„Мисля, че много страни, които подкрепят Украйна, трябва да решат заедно с нея кога е възможно да се обсъди дипломатическо решение с Русия. Киев не може да взема решения сам“, заяви Меркел.
Тя призна, че не е в състояние да предвиди кога ще започнат преговорите за мирно уреждане на конфликта между страните в него, тъй като вече не се занимава с политика.
Меркел изтъкна, че подходът на украинските съюзници към Русия трябва да се състои от две части – сдържане на Русия, от една страна, и мирни преговори между Москва и Киев, от друга. В същото време бившият германски канцлер отбеляза, че Берлин не е успял да създаде такова сдържане и тя, наред с други политици, носи отговорност за това.
Ден по-рано, на 22 ноември, заместник-председателят на руския Съвет за сигурност Дмитрий Медведев заяви, че евентуалните мирни преговори по украинския конфликт се отдалечават поради факта, че украинските въоръжени сили (ВСУ) са използвали оръжия с далечен обсег срещу Русия. Заместник-председателят на Съвета за сигурност подчерта, че конфликтът е можел да бъде прекратен много по-бързо, ако не са били действията на НАТО.
„Това няма да остане без последствия. Това се отнася, разбира се, и за преговорите, които споменахте, но които все още са далеч, а събития като това само ги отдалечават. Но това се отнася и за цялостната ситуация“, каза той в интервю за телевизия Al Arabiya, цитиран от Известия.
Според Медведев конфликтът в Украйна е можел да приключи по-бързо и без излишни жертви, ако не са били действията на НАТО.
„Ако блокът на НАТО застане на реална основа, ако спре да разпалва огъня на войната в Украйна, този конфликт може да бъде прекратен без никакви загуби за човечеството. Във всеки случай, нови загуби“, подчерта Медведев.
На 21 ноември британският вестник The Telegraph съобщи, че украинският президент Володимир Зеленски, чийто мандат изтече на 20 май, е смекчил реториката си по отношение на украинския конфликт след победата на републиканеца Доналд Тръмп на президентските избори в САЩ и се е отказал от „максималистичните амбиции да победи Русия на бойното поле“.
Преди това, на 17 октомври, новоизбраният президент на САЩ от Републиканската партия Доналд Тръмп заяви, че Зеленски е лично отговорен за началото на украинския конфликт. Тръмп изрази мнение, че „Зеленски никога не е трябвало да позволява той да започне“.
По-късно беларуският президент Александър Лукашенко обвини Зеленски, чийто президентски мандат изтече на 20 май, в безразличие към украинския народ. Според беларуския лидер амбициите на Зеленски са на първо място. През същия месец Лукашенко заяви, че постигането на мир в Украйна зависи от ръководството на тази страна. Според политика всичко се крепи на един човек (Зеленски). Той допълни, че ръководителят на киевския режим не осъзнава, че конфликтът продължава от дълго време на негова територия и народът му умира.
Още през април руският външен министър Сергей Лавров заяви, че ситуацията около Украйна е патова, но не Русия я е докарала дотам. По думите му, ако украинската страна иска да преговаря „въз основа на справедливостта, реалностите и баланса на интересите в областта на сигурността“, то Русия е готова за това и не е необходимо да се поставя подплата под формата на „формулата“ на Зеленски между готовността за преговори и тяхното начало.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски