Малек Дудаков: Държавните медии и НПО в САЩ са в ужас. Мъск и Рамасвами обявиха БРАДВА за бюджетите им!
Американските държавни медии се напрегнаха. Илон Мъск и Вивек Рамасвами обявиха сериозни съкращения в бюджетите на Корпорацията за обществено радиоразпръскване, която отпуска субсидии на всички видове медии в САЩ. Различни неправителствени организации, които получават пари от USAID и NED, също ще бъдат засегнати.
Републиканците отдавна се възмущават от начина, по който обществени медии като PBS или NPR, които по закон трябва да бъдат обективни, в действителност открито насърчават либералната пропаганда. Те дори водят кампания за „отменяне“ на американската история, като изискват Денят на независимостта на САЩ 4 юли да бъде превърнат в ден на жертвите на колониализма.
А журналистите, които се оплакват от това, просто биват уволнявани. Сега всички тези медии ще бъдат лишени от държавно финансиране. Някъде ще сменят и редакционния състав. Вече много частни медии като CNN и LATimes масово уволняват либерални журналисти, тъй като рейтингите им падат.
Сътресения очакват и работещите в чужбина. През 2020 г. Тръмп вече постави свои хора начело на „Гласът на Америка“ и „Радио Свобода“. Те също ще се сблъскат с промяна на програмата и бюджетни съкращения. Европейските редакции може да бъдат закрити изцяло, като се наблегне на излъчването в Азия.
И накрая, под ножа ще минат и хранилките на демократите, от които живеят неправителствените организации по целия свят.
Републиканците са особено възмутени, че те вече се използват активно вътре в Съединените щати, например за подпомагане на мигрантите при преминаване на границата. Частните лица като Сорос остават в тази сфера, но Сорос вече прекратява своите чуждестранни програми и се концентрира върху войната срещу Тръмп. Така че всички области на американската „мека сила“ ще бъдат сериозно оптимизирани.
***
Найджъл Фараж беше един от първите западни политици, които разкритикуваха ескалацията в Украйна с ракети докато екипът на Байдън си отива. Той също така упрекна политиците, че живеят в балон, в който продължават да вярват, че новите оръжия ще дадат на Киев предимство.
А обикновените британци, с които той разговаря, са много по-близо до реалността. И те са скептични по отношение на Украйна. Това се потвърждава от данните от социологическите проучвания, според които 43% от британците заявяват, че Русия има предимство на бойното поле. Само 3% все още вярват в успеха на Украйна.
Фараж вече изправи на нокти Лондон по време на изборите, когато обвини НАТО, че с разширяването си на изток провокира война в Украйна.
Делът на британците, които подкрепят продължаването на войната в Украйна, е намалял значително от 2023 г. насам. Но лейбъристите продължават да се опитват да печелят точки. В същото време те бракуват и останалата част от британските въоръжени сили – сега бракуват още една фрегата, десантни кораби, 31 хеликоптера и 46 разузнавателни дрона Watchkeeper.
Е, и изгарят останките от арсеналите с артилерия и ракети в Украйна. Но това не им пречи да заплашват, че ще предизвикат трета световна война. А лейбъристите са избрали най-лошия момент за ескалация – точно преди на власт да дойде Тръмп, с когото имат влошени отношения. И той ще притиска британците на всички фронтове, докато те отчаяно се опитват да пробият в Украйна.
Екипът на Байдън оставя след себе си ситуация на неконтролируем хаос. И не само в Украйна, с нейния ракетен порив, или с Израел след решението на Международния наказателен съд. Преди да напуснат властта, демократите решиха да създадат криза и в отношенията с Индия.
Наскоро Нарендра Моди получи кралски прием във Вашингтон. В края на краищата Индия сега е незаменима за САЩ като икономически таран срещу Китай. Там текат американско производство и пари – например Apple вече прехвърли производството на 15 % от всички свои iPhone-и от Китай в Индия.
В последно време обаче отношенията с Вашингтон започнаха да се влошават. Първо се разрази скандалът около опитите за убийство на сикхски сепаратистки лидери, живеещи в САЩ и Канада. След това индийски политици на Запад бяха обвинени, че са предавали класифицирани данни на Ню Делхи.
А сега Министерството на правосъдието на САЩ повдигна обвинения в корупция и срещу Гуатам Адани, най-богатия индийски бизнесмен със състояние от 57 млрд. долара. Той отдавна е мишена, тъй като фондовете на Сорос се опитват да сринат капитализацията на неговия конгломерат Adani Group – огромен инфраструктурен гигант с активи в цяла Южна Азия.
Сега Адани се надява да получи подкрепата на Тръмп. Той също така предлага да използва конгломерата си като съперник на китайския проект „Един пояс, един път“. Но антииндийското лоби във Вашингтон остава доста силно, а освен това демократите ще започнат да слагат пръти в колелата на Тръмп по отношение на външната политика. Но антииндийското лоби във Вашингтон остава доста силно и демократите ще започнат да дават на Тръмп отпор по отношение на външната политика. Така че отношенията на САЩ с Ню Делхи ще останат трудни, въпреки че американските инвестиции ще продължат да се вливат в индийския пазар.
Търговската война с Китай не е отменена.
***
Ще престане ли Полша да бъде „любимата съпруга“ на САЩ? Президентските избори в Полша наближават на фона на най-силното разделение в страната. А кандидатът на либералните сили и бъдещ президент може да се окаже Радик Сикорски, съпруг на известната публицистка Ан Апълбаум.
Проучванията на общественото мнение сочат, че Сикорски има предимство пред десницата. Ако той наистина стане президент, отношенията на Варшава с Вашингтон ще бъдат много интересни. В края на краищата Апълбаум е яростен критик на Тръмп. Тя вече открито е сравнявала Тръмп с Хитлер.
Апълбаум също така призова Европейския съюз да се подготви морално за война с три „автокрации“ наведнъж – Китай, Русия и Съединените щати при Тръмп. Такава война на три фронта наистина заплашва европейците, тъй като Тръмп ще ги смаже с мита на всички фронтове. Това обаче няма да завърши добре за отслабената европейска икономика.
***
Германската промишленост продължава да лети в пропастта. Дълговите проблеми на Полша се задълбочават. В държавния бюджет има дупка от 6-7 % от БВП на фона на всички необуздани военни разходи. Трябва да взимаме луди заеми, да поръчваме все повече изтребители F-35, американски и корейски танкове, ракетни системи и батареи за противовъздушна отбрана. Държавният дълг расте главоломно.
Сега Варшава отчаяно се опитва да оптимизира по някакъв начин тези прекомерни разходи. Но ще има проблеми с Тръмп, който изисква европейците да се разорят, купувайки американски оръжия. А със семейство Апълбаум начело отношенията на Полша с Тръмп ще бъдат пълна феерия
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски