Мъск коментира разрешението на САЩ Зеленски да удари с ATACMS Русия
Американският бизнесмен Илон Мъск, коментирайки медийни съобщения за това, че президентът на САЩ Джо Байдън е позволил на Украйна да използва оръжия с голям обсег, за да удари руска територия, се съгласи с мнението, че „либералите обичат войната“, което е от полза за „голямото правителство“.
— Elon Musk (@elonmusk) November 17, 2024
По-рано New York Times, позовавайки се на неназовани представители на американската администрация, съобщи, че президентът на САЩ Джо Байдън за първи път е разрешил използването на американски ракети с голям обсег от Украйна за нападение върху руска територия. КритичноБГ вече ви информира подробно за това.
Мъск коментира публикация на потребител в социалната мрежа X, в която пишеше, че „либералите обичат“ войната и тя допринася за разширяването на „голямото правителство“.
„Вярно е“, отговори Мъск в социалните медии X.
Според New York Times стъпката на Байдън е свързана с информация за предполагаемото присъствие на севернокорейски сили в района на Курск. Припомняме, че Пентагонът заяви, че нямат достоверна информация за това, т.е. че има сенернокорейски войници в Русия, но са чели подобни новини в медиите.
По-рано Русия обърна внимание на факта, че Съединените щати нямат потвърждение, че военнослужещи от КНДР уж присъстват в Северния военен окръг. А КНДР нарече обвиненията срещу Пхенян за изпращане на военен персонал в Русия „мръсни маневри“ на Съединените щати и техните съюзници, за да прикрият собствените си престъпления и да удължат конфликта в Украйна.
Руският президент Владимир Путин през октомври в интервю за Олга Скабеева за предаването „60 минути“ на телевизионния канал „Россия 1“ каза, че въпросът за оказване на военна взаимопомощ е суверенен въпрос на Руската федерация и КНДР, само те могат да решат дали да се ограничат до упражнения и обмяна на опит в рамките на члена, предвиден в сключения договор, или „да приложат нещо“.
Говорителката на руското външно министерство Мария Захарова по-рано подчерта, че военното сътрудничество между Русия и КНДР не нарушава нормите на международното право, и нарече вълненията в Южна Корея заради съобщенията за предполагаемо изпращане на военнослужещи от КНДР в Руската федерация „подхвърляния и шумотевица“.
Русия и КНДР по време на посещението на Путин в Пхенян на 18-19 юни сключиха Споразумение за всеобхватно стратегическо партньорство,
което предвижда, че ако една от страните бъде подложена на въоръжено нападение от която и да е държава или няколко държави и се окаже в състояние на война, тогава другата страна незабавно ще предостави военна и друга помощ с всички средства, с които разполага, в съответствие с член 51 от Устава на ООН и в съответствие със законодателството на Руската федерация и КНДР. Освен това, съгласно осми член, страните създават механизми за провеждане на съвместни дейности с цел укрепване на отбранителните способности, в интерес на предотвратяването на война и осигуряването на регионалния и международния мир и сигурност.
Късно снощи, 17 ноември, Франция и Великобритания последваха САЩ, като разрешиха на Украйна да извършва удари по руска територия с доставените й ракети с голям обсег SCALP/Storm Shadow“, съобщи в. „Фигаро“, без да дава подробности.
Американският президент Джо Байдън разреши на Украйна да нанася удари по Русия, използвайки американски оръжия, бе съобщено по-рано от големи американски медии, като „Ню Йорк Таймс“. Решението идва два месеца преди смяната на властта между Джо Байдън и Доналд Тръмп, който иска да намали подкрепата за Украйна.
Решението е сериозна промяна в начина, по който се провеждат операциите в Украйна. Ударите с ATACAMS могат да бъдат използвани за отразяване на предстояща офанзива на най-малко 50 000 войници, включително севернокорейски, в руската Курска област, която е частично окупирана от украинската армия, пише ДИР позовавайки се на френската медия.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски