Франкфуртер Алгемайне Цайтунг: Или ПП ще захапе киселата ябълка Борисов, за да избегне руски курс, или…
Германски медии с коментар за вота у нас: Момчетата от Харвард да осъзнаят, че няма как да заобиколят Борисов.„Ако момчетата от Харвард продължат да държат на своето все по-нереалистично искане да са в управлението, но Борисов да не е министър-председател, има заплаха от нови избори“.
Това пише в свой анализ „Франкфуртер Алгемайне Цайтунг“ по повод отминалите парламентарни избори у нас.
Анализът е на Михаел Мартенс и е публикуван със заглавие „Киселите ябълки на България“. Във връзка с възможностите за коалиция между ГЕРБ и ППДБ той отбелязва:
„Много ще зависи от това дали класираната на второ място ППДБ ще осъзнае, че ако страната иска да избегне проруския популистки курс, няма как да се заобиколи Борисов в българската политика в обозримо бъдеще. По същество става дума за това дали „Продължаваме промяната“ ще се съгласи да захапе киселата ябълка, наречена Борисов, или ще се поддаде на изкушението за следващи парламентарни избори“, отбелязва авторът.
Дори ППДБ и ГЕРБ да се договорят, ще има нужда от трети партньор за коалиция, а изборът е скромен.
Михаел Мартенс допуска, че за съставянето на мнозинство вероятно би могла да помогне БСП.
Говорителят по европейските въпроси на фракцията на либералите в Бундестага Томас Хакер, който е докладчик по въпросите, свързани с България, пък коментира, че парламентарните избори не са донесли големи изненади.
„Но класирането на дяснорадикалната и русофилска партия „Възраждане“ би трябвало да бъде предупредителен сигнал“, смята той.
От три години насам съществува впечатлението, че България е станала неуправляема, и че лични интереси правят невъзможно създаването на надеждно правителство.
„Тази игра с демокрацията е крайно опасна, безотговорна и подсилва антидемократични движения. Затова политическите лидери трябва да положат усилия и да работят за намирането на компромис. За да не пострада още повече имиджът на България пред нейните съседи и ЕС“, отбелязва Томас Хакер.
В коментар за „Зюддойче Цайтунг“ Катрин Калвайт пише, че никой не е очаквал на сериозно, че на седмите избори от 2021 година насам съотношението на силите между партиите ще се промени.
До толкова, че в най-бедната държава от ЕС най-сетне да се състави стабилно, проевропейско и консенсусно правителство.
Ситуацията, която вече се задържа доста дълго време, изнервя избирателите и отслабва демокрацията. Авторката посочва, че България е смятана за „проблемен случай“ още от приемането ѝ в ЕС през 2007 година.
„Не е чудно и това, че екстремистки, националистически и проруски партии отбелязва успехи. В Кремъл сигурно потриват ръце“, пише още Катрин Калвайт.
„Берлинер Цайтунг“ публикува репортаж от София под заглавие „Тук има повече избори, отколкото трамваи“.
Задава въпроса – защо се оказва невъзможно съставянето на стабилно правителство?
Германското издание посочва, че само 10% от българите вярват на избирателната система, което е най-ниският показател в света. Според проучването на „Галъп“, същият показател е по-висок дори в държави като Ливан, Нигерия и Монголия.
Репликата „В София има повече избори, отколкото трамваи“, всъщност е на театралния режисьор Николай Гундеров, според когото обаче това изобщо не е смешно. Той подчертава, че гласът на българите трябва да бъде чут, както и – че демокрацията в страната е в голяма опасност.
Австрийският „Дер Щандарт“ отбелязва, че президентските избори в САЩ на 5 ноември също ще бъдат решаващи за България. Защото, ако спечели Доналд Тръмп, за клиентелистката партия ГЕРБ ще отпаднат причините да се ограничава само до прозападните сили при избора си на коалиционен партньор.
И партията на Делян Пеевски, на когото са наложени санкции от САЩ, вече няма да бъде изключена като възможност за съвместно управление.
Австрийското издание описва надеждата на Пеевски, че при дяснопопулистко правителство на Тръмп той може да бъде изваден от санкционния списък – в такъв случай обвиняваният за корупция лидер на ГЕРБ Борисов би могъл отново да прави с него бизнес и политика.
Ако Тръмп победи, Борисов би могъл да се замисли и за сътрудничество с „Възраждане“ или със социалистите.
Тъй като под управлението на Тръмп натискът от Вашингтон за стриктно поддържане на прозападната политика на България ще отпадне.
В този случай България ще стане третата държава от ЕС след Унгария и Словакия, която се ориентира към Москва.
Източници: pik и safenews
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски