El Español изплю истината: Размерът на трагедията в Испания е и заради бездействието на властите!
Най-малко 200 души са убити, а около 1900 са изчезнали след мащабните наводнения в Югоизточна Испания. В страната е обявен тридневен траур. Огромният брой жертви са резултат от късното уведомяване на обществеността и разпускането на местното звено за спешно реагиране. Защо бедствието доведе до толкова много жертви и можеше ли да бъде избегнато. Това пише в обзорна статия руският сайт Известия, който се позовава на El Español и на други източници.
Какви бяха последствията от наводнението?
Проливни валежи удариха южната и югоизточната част на Испания следобед на 29 октомври. Основният удар падна върху популярния туристически регион Валенсия, както и Кастилия-Ла Манча и южна Андалусия. Само за осем часа паднаха общите годишни валежи за тези места. В град Чива са паднали до 500 мм валежи, в други райони – до 200 мм. В Турис паднаха 179,4 мм дъжд за един час, което стана нов рекорд за всички времена за Испания.
Проливните дъждове доведоха до рязко покачване на водата в реките и разрушителни наводнения, а на места и до свлачища. Водата нанесе щети на сгради, пътища, мостове и земеделски земи. Блокирани са магистрали и железопътни линии, унищожени са електрически мрежи и газоснабдително оборудване. Размерът на материалните щети все още не е обявен, но се очаква те да са рекордни в историята на Испания.
Общо по последни данни са загинали 205 души, около 1900 са обявени за изчезнали.
Сред загиналите има граждани на Колумбия и Великобритания, а сред изчезналите са 16 души от румънската общност. Високоскоростен влак с 300 пътници на борда беше дерайлиран от наводнение, но няма сериозно пострадали. Спасителите успяха да помогнат на повече от 4,6 хиляди души.
Природното бедствие засегна по един или друг начин 90% от домакинствата в Югоизточна Испания. В първите дни след бедствието 150 хиляди души останаха без електричество, а много къщи все още остават без ток. Много хора нямат достъп до вода от чешмата; тези хора разчитат на доставките на бутилирана вода, но и с това възникват трудности. Поради големия брой жертви властите трябваше да отворят временна морга в конгресния център, за да съхраняват телата на жертвите.
Град Валенсия избегна катастрофални разрушения поради факта, че след предишното мощно наводнение през 1957 г., течението на река Турия беше променено. Преместен е на 3 км южно от града. Това обаче доведе до опустошителни последици в други, по-слабо населени райони в близост до новия канал.
Можеха ли последствията да бъдат предотвратени?
Еколозите мислят, че изменението на климата е причината за такова опустошително наводнение. По-топлият въздух абсорбира вода от океаните, образувайки това, което учените по климата наричат „атлантически реки от въздух“. При рязко застудяване целият този обем вода впоследствие пада върху крайбрежните части на Европа. Точно това се случи в Испания.
Във Валенсия преместването на течението на река Турия по-далеч от гъсто населените райони не помогна за избягване на наводнения. Новият канал все още минаваше през жилищни квартали, където беше положен асфалт по бреговете на реката. Той не позволи на почвата да абсорбира излишната вода и в резултат на това тази грешка на градските плановици и проектанти доведе до наводнения.
Официалният SMS сигнал за бедствието е изпратен едва в 20:11 ч. , когато много хора вече са загинали или са бедствали. В 20:36 властите на Валенсия изпратиха искане до испанското правителство да изпрати паравоенни части, отговорни за ликвидирането на последствията.
Критика към властта
Късното предупреждение за заплахата от наводнение предизвика вълна от критики срещу местните власти. Кметът на Валенсия беше обвинен, че е избягал от задълженията си и не е поел отговорност за трагедията.
Изявлението на лидера на Народната партия (в региона неин представител е ръководителят на Валенсия Карлос Масон) Алберто Фейхоо също предизвика възмущение – той подкрепи работата на местните власти и обвини AEMET, че не си върши работата да предупреждава за опасността. В отговор агенцията заяви, че сигналите са били издавани редовно. След това няколко организации и профсъюзи във Валенсия обявиха митинг с искане за оставката на Масон.
Отделна причина за недоволство от властите във Валенсия беше закриването през 2023 г. (след идването на Масон на власт) на новосъздаденото спешно отделение. То трябваше да координира работата на спасителните и противопожарните служби в случай на големи природни бедствия и горски пожари. Отделът обаче беше разпуснат като част от бюджетни съкращения.
Правителството на страната също беше критикувано – то беше обвинено в закъсняло изпращане на паравоенни части. Освен това ръководителят на испанското министерство на вътрешните работи Фернандо Гранде-Марласка отхвърли предложението на френските власти да изпратят 200 служители на пожарната служба за извършване на издирвателни и спасителни операции.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски