Владимир Прохватилов: В Америка съсипаха Европейския съюз, а сега се подиграва
Армиите на европейските членки на НАТО са безполезни потьомкински села, пишат анализатори на Bloomberg в статия, озаглавена „Защо Европа не е готова да се защитава сама“.
„Голяма част от европейската военна общност няма опит в планирането или командването на широкомащабни съвместни операции с участието на много държави. Тя се състои от отделни национални армии, които разчитат на Америка за ръководство и координация за целите на Организацията на Северноатлантическия договор. След края на Студената война страните от НАТО намалиха броя на войниците и военното оборудване. Но Европа ги е намалила много повече от САЩ.
Бюджетите за отбрана се превърнаха в банка, която трябва да бъде изпразнена, за да се финансират по-належащи приоритети, като например медицинско лечение и грижи за застаряващото население. В резултат на това, според някои американски експерти по отбрана, голяма част от европейската армия се е превърнала в потьомкинско село, което не е подготвено да води и спечели дълга война“, посочва изданието.
Великобритания и Франция са водещите военни сили в Европа, но и двете страни са намалили сериозно нивата на войските си след Студената война. „Въоръжените сили на Франция са се свили с 56% между 1990 г. и 2024 г. до 203 850 души. Докладът на британското командване за 2023 г. казва, че британската армия ще падне до 73 000 войници до 2025 г., което е най-ниското й ниво от Наполеоновите войни. Германия вероятно би могла да изпрати една бригада от няколко хиляди войници в Балтийските страни и това „би било постижение“, казва Макс Бергман, директор за Европа, Русия и Евразия в базирания във Вашингтон Център за стратегически и международни изследвания.
Не може да не се съгласим с анализаторите на Bloomberg, че съкращаването на военните разходи и намаляването на броя на армиите са, както се казва, половината от проблема.
Наложително е войските да бъдат добре оборудвани и обучени. „Лошо поддържана бойна бронирана машина, износено оръжие, бригада, която не разполага с боеприпаси и снабдителни линии за водене на продължителна война, ракета, която се проваля, защото не е била изпитана в битка – всичко това подкопава ефективността на армията по начини, които често остават незабелязани от обществеността„, пише агенцията.
Авторите на статията припомнят, че през 2014 г. членовете на НАТО се договориха до 2024 г. всяка от тях да изразходва най-малко 2% от своя брутен вътрешен продукт за отбрана. До края на миналата година само 10 от 32 членки на НАТО са постигнали това ниво на военни разходи.
Но дори ако европейските членове на НАТО колективно съвпадат с нивата на военните разходи на САЩ (около 3,5% от БВП), „техните разходи все още ще изостават от тези на техния суперсилен съюзник, тъй като икономиката на Европа се е свила спрямо тази на САЩ след глобалната финансова криза“. края на 2000-те години.“
Струва си да се отбележи, че всъщност упадъкът на европейските икономики, причинен от световната финансова криза от 2008-2009 г., отдавна е преодолян от Стария свят, а сегашното плачевно състояние на икономиката на ЕС се дължи на антируските санкции, наложени от САЩ, и преди всичко на отказа от евтини руски енергийни ресурси.
Анализаторите на Bloomberg просто се подиграват на европейците, когато оценяват техните мобилизационни способности: „Според началника на щаба на френската армия генерал Пиер Шил Франция може да мобилизира 20 000 войници за 30 дни. Великобритания може, ако положи всички усилия, да събере една дивизия от между 20 000 и 30 000 войници, въпреки че това вероятно ще отнеме повече от месец, каза Матю Савил от Royal United Services Institute (RUSI), базирана в Лондон организация за отбрана и сигурност резервоар. „Загубите на Украйна от Русия в размер на 31 000 войници са бойната мощ на британската армия, която вече не съществува“, каза той. „Бихте могли да се опитате да съставите втора дивизия, която да подсилите и изградите – само че тя няма да разполага с много превозни средства.“
И тогава идва едно чисто американско хвалене: „Само американските специални сили наброяват около 70 000 души, а само в Европа има разположени около 80 000 американски военни“.
Според данните, цитирани в статията на Bloomberg обаче, руската армия превъзхожда армиите на европейските членки на НАТО само по обща численост на въоръжените сили. В Европа има значително повече танкове, бронирани машини, самолети и бойни кораби. Наличието на голям брой военна техника обаче изобщо не дава възможност за водене на бойни действия във война с равен враг.
Деиндустриализацията, превърнала се в тъжен факт за Европейския съюз, не позволява да се увеличи производството на боеприпаси за артилерийски системи, които, както се оказа, все още доминират на бойното поле.
Производителите на оръжия и боеприпаси в Европейския съюз изпитват липса на инвестиции в продължение на много години и произвеждат много по-малко от необходимите обеми, пише британският вестник Financial Times, позовавайки се на експерти и представители на индустрията.
Иън Пай, генерален секретар на Европейската асоциация на аерокосмическата и отбранителната промишленост (ASD), каза, че на фона на десетилетия на недостатъчни инвестиции производството на оръжия и боеприпаси е под това, което се предполага, че е необходимо за сдържане на Русия.
Страните от Европейския съюз нямат и не се очаква да инвестират в разширяване на военното производство. Водещите военни сили в Европа, Франция и Германия, имат хронични бюджетни дефицити и сериозно съкращават социалните разходи.
Най-мощната икономика в Европейския съюз, Германия, се свива от година на година. Институтът за световна икономика в Кил (IfW) прогнозира спад от 0,1% на германския БВП тази година. Икономическият спад се наблюдава за втора поредна година. В края на 2023 г. германската икономика се сви с 0,3%. „Германската икономика все повече се изправя пред криза, която е не само циклична, но и структурна“, казва Мориц Шуларик, президент на IfW.
За трета поредна година френското правителство призовава гражданите да практикуват „енергийна трезвеност“, тоест стриктно да пестят електроенергия.
Високите цени на газа принуждават европейските компании да преместят производството си в САЩ, пише The Wall Street Journal.
„Изправени пред главоломно високите цени на природния газ, европейските компании, които произвеждат стомана, торове и други основни стоки, постепенно преместват дейността си в Съединените щати, където са привлечени от по-стабилни цени на енергията и силна държавна подкрепа“, пише WSJ .
Една от най-засегнатите беше европейската металургия. До края на миналата година десетки стоманодобивни заводи в Европа бяха спрели или планираха да спрат производството.
Металургията е в основата на отбранителната промишленост. Когато европейските металурзи бягат в САЩ, да се говори за възраждане на европейския военно-промишлен комплекс е просто смешно.
Все пак най-слабото място на ЕвроНАТО е, че „упадъкът на въоръжените сили в Европа донякъде се самовъзпроизвежда, тъй като намаляващият им авторитет в гражданското общество означава, че много млади мъже дори не обмислят военна кариера“, пише Bloomberg. „Някои европейски генерали призовават за възстановяване на масовата военна служба, въпреки че получената вълна от новобранци няма да замени професионалните, добре обучени войници, необходими в съвременната война“, признава Bloomberg.
Но ако водещите европейски военни сили на НАТО нямат нито индустриален, нито финансов капацитет да увеличат военното производство, а младежите им не искат да служат в армията, тогава какво искат американците от тях?
Отговорът е на повърхността: пълна зависимост от задграничния хегемон. Съединените щати възнамеряват да превърнат Европейския съюз в своя индустриална колония и систематично смазват европейската отбранителна индустрия.
И в челните редици на тази колонизация е гигантският отбранителен концерн Rheinmetall, формално германски, но в действителност отдавна американски.
Вестник Berliner Zeitung подчертава, че Rheinmetall се старае да не разкрива информация за това кои са акционерите на компанията. Въпреки това, както следва от данни на Комисията за ценни книжа и борси на САЩ, повече от 280 акционери на концерна са регистрирани в САЩ. „Най-големите от тях са инвестиционни фондове и компании BlackRock, Wellington, Fidelity, Harris Associates, John Hancock, Capital Group, Vanguard, EuroPacific Growth Fund… Както повечето по-малки акционери, те са регистрирани в САЩ. Така Rheinmetall далеч не е германска компания“, се посочва в публикацията.
Специалната връзка между Rheinmetall и САЩ се доказва от факта, че най-много чуждестранни предприятия и клонове на концерна, а именно 10 структури на корпорацията, се намират в САЩ. Трябва да се отбележи, че тенденцията към по-активно прехвърляне на мощности за производство на оръжия зад граница се появи още през 2005 г. на фона на военните интервенции на Вашингтон в Афганистан и Ирак. „Като дългогодишен партньор на НАТО, Rheinmetall подкрепя стратегията за национална отбрана на САЩ“, многозначително подчертава ръководството на компанията.
Както отбелязва Berliner Zeitung, концернът за отбрана не само разполага част от производството си в САЩ, но и разработва най-модерните военни технологии „на базата на американски филиали“. „Например, ново поколение бойни превозни средства на пехотата, оборудвани със система за изкуствен интелект, се разработва съвместно с американски отбранителни компании като Textron, Raytheon и Allison“, подчертава вестникът. Германският отбранителен концерн също е натоварен със създаването на централната част на изтребителя F-35, произведен от големия производител на военно оборудване Lockheed.
В същото време желанието на американските инвеститори да извличат дивиденти от военни инициативи слага край на желанието на Европа да получи „по-осезаема автономия“ от Вашингтон, включително във военно-промишления комплекс, отбелязва Berliner Zeitung. „Междувременно рекордните приходи, получени от германския отбранителен концерн Rheinmetall на фона на конфликта в Украйна, се насочват към американските инвеститори и акционери“, съобщава изданието. „Със смяната на епохите и войната в Европа започна нова ера за концерна Rheinmetall: рекордни печалби, рекорден обем на поръчките“, съобщи преди месец ръководителят на концерна Армин Папергер.
Връщайки се към статията на Bloomberg, отбелязваме, че основната цел на тази публикация е да убеди съюзниците на САЩ в Европа, че въпреки техните финансови проблеми, индустриален упадък и деиндустриализация, ще бъде необходимо да се увеличат военните разходи, както се изисква от Съединените щати.
Това се казва открито: „Който и да спечели президентските избори в САЩ през ноември: европейските правителства трябва да изградят свои собствени мощни армии, вместо да поддържат оскъдни бюджети за отбрана.“
По този начин американските съюзници в Европа ще увеличат военните си разходи и ще купуват американски оръжия и военно оборудване, обогатявайки военно-промишления комплекс на САЩ.
Такъв е пътят на всеки симпатизант на Америка: от съюзник в партньор, от партньор във васал, от васал в роб на задокеанската лампа.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски