Bloomberg загрижено: Икономиката на Русия премина своя пик и започва да се изчерпва

Кремъл

Bloomberg загрижено: Военната икономика на Русия премина своя пик и започва да се изчерпва

Ръстът на руската икономика по време на войната в Украйна премина своя връх и в момента започва да отслабва, уверява ни горещо Bloomberg, цитирана от Фокус. КритичноБГ обаче след материала на Bloomberg ще припомни, какво казва за руската икономика Световната банка.

„Пикът на растеж най-вероятно беше преминат в средата на тази година. Каква ще бъде траекторията през следващата година е отворен въпрос, дали ще бъде „меко“ или „твърдо“ приземяване за икономиката“, коментира пред агенцията икономистът Олег Кузмин.

Според Bloomberg бързият растеж на икономиката в Русия е осигурен от военното производство. Въпреки че то продължава да се разширява, това не е достатъчно, за да компенсира спада в други сектори на икономиката.

Припомня се, че Международният валутен фонд наскоро понижи прогнозата си за руската икономика и сега вижда растеж през 2025 година от 1,3% в сравнение с 1,5% преди.

Руски танк, генерирано изображение

Руски танк, генерирано изображение

Интересно е също, че през септември руското производство намаля за първи път от април 2022 година насам. В същото време през август руската икономика нарасна с 2,4% на годишна база. Това е най-бавният темп от рецесията, последвала инвазията на Русия в Украйна през 2022 година. Подобно забавяне извън военно-промишления сектор подчертава по-нататъшното потапяне на Русия в икономиката на войната.

Елвира Набиулина, шеф на Руската централна банка. ЯРЪК НЕОЛИБЕРАЛ!!!

Елвира Набиулина, шеф на Руската централна банка.

Руснаците вече са изправени пред кризисни лихвени проценти. В петък Централната банка може да повиши референтната си лихва до 20% – толкова висока, колкото беше седмици след началото на войната. По този начин тя се опитва да ограничи инфлацията. Всеки спад в икономиката може да накара руснаците да „почувстват икономическата болка“, от която са до голяма степен защитени на фона на санкциите, които САЩ и техните съюзници продължават да налагат, завършва Фокус новината на Bloomberg.

Централната банка на Русия

Централната банка на Русия

И така, кое е по-интересното, докато Bloomberg уверява, че към средата на годината руската икономика е започнала да пада, баш на 1 юни стана ясно, че същата тази руска икономика е станала четвъртата икономика в света по паритет на покупателната способност още през 2021 г. и през следващите две години запази тези позиции, сочат изчисления на РИА Новости, базирани на данни на Световната банка.

В четвъртък организацията актуализира данни за показателите за паритет на покупателната способност: от това следва, че Русия заема четвърта позиция с дял от 3,8% от световния БВП през 2021 г., измествайки Япония (3,7%) и Германия (3,4%).

БВП на Русия по паритет на покупателната способност през 2021 г. беше 5,7 трилиона долара, на Япония – 5,6 трилиона долара, а на Германия – 5,2 трилиона долара.

Граждани на Червения площад в Москва

Руски граждани на Червения площад в Москва

През следващите две години ситуацията се запазва, пише РИА Новости. Руската икономика нарасна до 6 трилиона долара през 2022 г. и 6,45 трилиона долара през миналата година. В същото време японският БВП се увеличи до 5,9 трилиона и 6,3 трилиона, а германският БВП се увеличи съответно до 5,5 и 5,9 трилиона.

Китай остава абсолютен лидер по отношение на икономическия размер, изчислен по паритет на покупателната способност, през 2021-2023 г. – неговият БВП достигна 35 трилиона долара в края на миналата година. Съединените щати са на второ място с 27,4 трилиона миналата година. Челната тройка затваря Индия с 14,6 трилиона долара.

В края на 2022 г. Световната банка съобщи, че Русия е станала петата по големина икономика в света, измествайки Германия на шесто място. Изчисленията за паритета на покупателната способност обаче се основават на данни от 2017 г. и са актуализирани в четвъртък, за да включват данни от 2021 г.

Владимир Путин, президент а Русия

Владимир Путин, президент а Русия, говори на срещата на БРИКС в Казан

Руският президент Владимир Путин по-рано си постави за цел да превърне Русия в четвъртата по големина икономика в света и възложи на кабинета на министрите да подготви мерки за постигането на тази цел до 31 март 2025 г.

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!