САЩ са все по-застрашени от изпадане в рецесия, предупреждават западни анализатори. На фона на растящата безработица и продължителния период на високи нива, вероятността за това нараства от 15 на 25%. Ако Фед не вземе спешни мерки, ще пострада не само американската икономика – вълната ще обхване и Русия, пише в свой анализ РИА Новости.
Пазарът на труда в Съединените щати преминава през трудни времена. Най-слаба от пандемията насам се оказва динамиката в неземеделския сектор (Nonfarm Payrolls) – само плюс 114 хиляди нови. Безработицата се повиши за четвърти пореден месец, достигайки тригодишен връх от 4,3% през юли. Големите финансови институции се опасяват от икономическо забавяне.
Анализаторите от The Goldman Sachs Group, Inc. увеличиха вероятността от рецесия през 2025 г. от 15 на 25%. Този риск обаче се счита за „ограничен“. Обнадеждаващо е, че няма финансови дисбаланси, посочва Bloomberg.
Експертите уверяват, че икономиката все още изглежда „като цяло нормална“ и Федералната резервна система (FRS) има способността бързо да понижи лихвите. Те прогнозират плавна корекция: по 25 базисни пункта през септември, ноември и декември.
В JPMorgan Chase & Co. и Citigroup очакват понижение с 50 пункта през септември. Goldman Sachs говори за тази опция само ако показателите за пазара на труда през юли останат ниски. Екипът на главния икономист на групата Ян Хациус очаква подобрение през август. Изглежда има много свободни места.
„Най-вероятната възможност е двукратно намаляване на ставката с 25 пункта, докато все още има такава възможност. Рисковете от рецесия нарастват не само поради твърдата икономическа политика, но и поради политическата ситуация“, отбелязва руският финансов експерт Андрей Верников.
Евентуалната победа на Доналд Тръмп на президентските избори, според него, ще увеличи икономическото напрежение между Вашингтон и Пекин. Китайските стоки ще поскъпнат в САЩ и нов кръг от инфлация е неизбежен.
Кандидатът на икономическите науки, доцент на катедрата по стратегическо и иновативно развитие на Финансовия университет Михаил Хачатурян добавя:
Съединените щати се движат на ръба на рецесията вече две години. Вероятността или се увеличава поради нарастването на държавния дълг и темповете на инфлация, намаляването на производствения капацитет и спада на потреблението, или намалява на фона на инжекции във военно-промишления комплекс и допълнителна емисия на пари.
Това обаче не решава острите проблеми: освен финансовите задължения е и ниската производителност на труда.
Експертът обяснява: всички варианти за намаляване на държавния дълг включват лишаване на долара от статута на резервна валута.
Но властите няма да се съгласят с това; те ще продължат да вдигат тавана (на държавния дълг). За да се реши проблемът с производството, е необходимо да се върнат предприятията обратно в страната. Това е трудно и отнема много време, а освен това е по-изгодно за корпорациите да се базират в Китай и да отварят нови фабрики там.
„В резултат на това намаляването на процента на лихвите едва ли ще увеличи значително икономическата активност и ще намали безработицата“, подчертава Хачатурян.
Трудностите в Съединените щати веднага се усетиха в други страни. Японският фондов пазар загуби над 12%.
Особено засегнати бяха големите компании с развити международни връзки. По-специално, една четвърт от азиатските загуби идват от TSMC, Samsung Electronics, Toyota Motor и Mitsubishi UFJ Financial Group.
Андрей Верников смята, че вероятността от рецесия в САЩ е 30%.
„Това би намалило световната икономика най-малко с четири до пет процента, а европейската икономика – поради голямата политическа и икономическа зависимост от Америка – с не по-малко от шест до осем“, пояснява Хачатурян.
В Китай – само един и половина до три процента и те ще се справят с това за не повече от шест до девет месеца, добавя той.
Поради намаляването на задграничния износ от Китай и Индия, Русия ще се сблъска с намаляване на търсенето на основните си експортни стоки. Например, за да се запазят петролните мита, ОПЕК+ вече трябва да намали производството, припомня Верников.
Въпреки това, подчертават анализаторите, поради „изолацията“ на местната икономика от западните финансови пазари, спадът едва ли ще надхвърли 1,5-2,5%.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски