Получателите на социални помощи в Германия, които отказват да работят, трябва да бъдат лишавани от въпросните помощи, а украинските бежанци не са по-различни от другите. Това заяви генералният секретар на най-голямата опозиционна партия в Германия ХДС Карстен Линеман.
„Украинците защитават нашата свобода. Но ако има услуга, тя е свързана с нещо в замяна“, каза той по време на интервю за медията „Дойчландфунк“.
Понастоящем в Германия работят едва 234 000 от украинските бежанци от общо 800 000 в трудоспособна възраст. Около 187 000 от тях имат постоянна работа, а 47 000 работят на временни или срочни договори.
По-голямата част от бежанците получават помощи, известни като Bürgergeld, които се равняват на 563 евро месечно. Много от тях са настанени в държавни жилища, финансирани от данъкоплатците, и получават други икономически помощи.
Линеман предложи, че има повече от 100 000 души, които понастоящем получават помощи и категорично отказват да работят. По думите му те първи да загубят финансовата си помощ
„Статистиката показва, че шестцифрен брой хора не желаят да приемат работа по принцип. Ако ситуацията е такава, държавата трябва да приеме, че хората не се нуждаят от (тези помощи). Намаляването на обезщетенията с 10, 20 или 30 процента не е достатъчно. В този случай е необходимо напълно да се отмени този доход“, каза той.
През май данни, публикувани от Федералната агенция по заетостта, разкриха, че почти две трети от германските жители, получаващи Bürgergeld, са с мигрантски произход – в някои германски провинции този показател достига три четвърти.
Общо 63,1 % от получателите са с мигрантски произход и „повечето от тях нямат германски паспорт“, съобщава Die Welt.
Разходите на социалната държава в Германия са нараснали рязко от 2010 г. насам. Преди това разходите на германските данъкоплатци са възлизали на 6,9 млрд. евро, а днес те са скочили до 15,4 млрд. евро годишно.
Изночник: RMXnews
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски