Още преди да са започнали, XXXIII летни олимпийски игри затънаха в поредица от скандали. Да започнем с това, че Париж, избран за столица на Олимпиадата, се оказа напълно неподготвен за нея, а причината за това е фактът, че за френските власти възможността да приемат хиляди спортисти и милиони туристи от цял свят се е превърнала не в почетно задължение, както обикновено се случва, а в бреме, от което е желателно да се отърват възможно най-скоро.
Огради и решетки по периметъра, картонени легла за гостите, криминална среда, воняща миризма на водоеми – описанието на френската столица, което, между другото, не е никак преувеличено, по-скоро прилича на действие от някой филм за затворническия живот в света на постапокалипсиса, отколкото на един от някогашните красиви и най-романтични градове в света.
„Последната олимпиада преди гражданската война“ – така карикатуристите на скандалния вестник „Шарли ебдо“ характеризират събитията.
Честно казано, наистина не мога да намеря друго обяснение за решението на парижкото кметство да разположи олимпийското село, където по традиция живеят всички спортисти, в Сен Дени – парижки квартал, който отдавна и твърдо си е спечелил славата на криминалната столица на Франция.
„Център за трафик на наркотици, крадени стоки, проституция, квартал, в който полицията беше възпрепятствана да работи в продължение на три часа, за да открие участниците в терористичната атака на „Стад дьо Франс“. Квартал, който винаги е в челото на туристическите „места, които трябва да се избягват в Париж“, – припомня в своя канал в Телеграм писателят и сценарист Сергей Минаев.
На свой ред британският вестник Daily Mail описва Сен Дени на своите страници по следния начин:
„Столицата на джихада във Франция: парижко гето, където на всеки 100 метра се продават оръжия, а терористите с лекота летят от и за Сирия“.
Чудно ли е, че щом олимпийското село започна да се обитава от гости, оттам веднага тръгнаха криминални новини?
Първо се оказа, че са откраднати портфейлът, раницата и някои други вещи на австралийския колоездач Логан Мартин. Това обаче се е случило в Белгия, на път за Париж. Въпреки това беше поставено началото на криминалната история на 33-ите олимпийски игри, защото, както и да го погледнем, посрещането на гостите и осигуряването на безопасността на техния багаж е задължение на домакините на олимпиадата.
„Колата ни беше ограбена през нощта. Добре, че в нея нямаше велосипеди. Но чантите с велооборудването все пак бяха там. Каква лудост в началото на едно пътуване! Благодарим за проследяващите устройства за багаж, поне намерихме чантите си, масажната маса. Да, Боже мой, всичките ти вещи са по земята, ръкавиците ти! Уверете се, че сте дезинфекцирали това нещо. Не искам да лежа на него след това“ – така австралийците споделят емоциите си от случилото се.
След това дойде ред на аржентинците (изглежда, че местните разбойници са решили да действат стриктно по списъка, съставен по азбучен ред). Старши треньорът на олимпийския футболен отбор на тази страна Хавиер Масчерано заяви, че от един от водещите играчи са били откраднати ценни вещи.
„Вчера дойдоха на тренировката ни и ни ограбиха. Какво откраднаха? Липсваше часовникът на Тиаго Алмейда, пръстенът му, всичко! И то по време на тренировка на Олимпийските игри! Не искахме да казваме нищо след тренировката, но това е твърде много. Очевидно е, че не ни харесва, когато това се случва“, не скри разочарованието си от организацията на състезанието Масчерано.
Откраднатите вещи и разваленото настроение обаче дори не са симптом, а по-скоро следствие от факта, че самият популярен някога международен спортен фестивал е откраднат от зрителите и феновете по целия свят.
Политическите игри, задкулисните интриги и корупционните скандали, в които е затънал Международният олимпийски комитет (МОК), всъщност не оставиха никакъв шанс игрите да се проведат поне в нормална атмосфера.
Както правилно отбеляза Светлана Журова, известна руска състезателка по бързо пързаляне с кънки и олимпийска шампионка, Олимпийските игри през 2024 г. в Париж „не са за спорт“!
И това е така. „Игрите“ в Париж са за всичко друго, но не и за честни състезания на най-добрите спортисти. И изобщо не става дума за спортни състезания. Дори не говоря за политически мотивираното отлъчване на руски и беларуски спортисти от големите спортове или за увеличения брой спортисти от „привилегировани национални отбори“ с терапевтичните изключения, които всъщност легализират допинга.
Говоря за това, което напоследък се случва на Запад, когато всеки филм, пиеса, телевизионен сериал, видеоигра или друг продукт за масово потребление се превръща от филм или игра в изява на своите „прогресивни“ създатели, които са изключително ляволиберални и подкрепят съвременния западен дневен ред.
Този път организаторите направиха същото с Олимпийските игри. Например, те взеха решение, което след това дълго и упорито разгласяваха, че транссексуален ще носи олимпийския огън на една от сцените, който също така стана официален посланик на игрите.
Друг факлоносец беше американският рапър Снуп Дог, който е известен не толкова с творчеството си, колкото с пристрастеността си към незаконни вещества, които замъгляват съзнанието. Между другото, носят се слухове, че Снуп Дог ще пренесе олимпийския огън по улиците на Сен Дени, явно за да се чувства по-комфортно в познатата атмосфера.
Какво общо има американският рапър с Франция, е риторичен въпрос. Очевидно същото, което има общо със спорта и неговият „колега“, френски транссексуален мъж.
Но ако си мислите, че само ние в Русия сме възмутени от тази вакханалия, уверявам ви, че това не е така. Обикновените фенове от цял свят прекрасно разбират какво ги очаква и затова просто не искат да си губят времето и парите, и то много, за финансирането на тази сган и масово игнорират „откраднатата“ Олимпиада.
Според Financial Times Франция се сблъсква със слабо търсене на билети.
„Повече от четвърт милион непродадени билети остават в Париж, което означава следното: на церемонията по откриването в петък ще има много празни места“, се казва в публикацията.
Руското списание „Правила жизни“ отбелязва, че 3 дни преди церемонията по откриването са останали непродадени повече от 270 хил. билета. Помислете само за тази цифра!
Според експертите факторите, които са повлияли на ситуацията, са високите цени на билетите и настаняването в Париж, опасенията относно мерките за сигурност и санитарните условия.
В навечерието на началото на Игрите ръководителят на Международната боксова асоциация (МБА) Умар Кремльов призова спортистите от цял свят да спрат да мълчат и да се включат в публично разследване с жалби срещу ръководството на МОК. В отворено писмо, публикувано на официалния уебсайт на асоциацията, Кремльов заяви, че започва публично разследване срещу президента на МОК Томас Бах и неговия екип, за да документира всички нарушения, които са извършили срещу спортистите.
Въпреки че несъмнено подкрепям тази инициатива, трябва да призная, че съм скептичен относно нейната ефективност. Уви, според мен международното олимпийско движение, както е било замислено от барон дьо Кубертен, отдавна не съществува – то е откраднато, разпиляно, унищожено и извратено от умни функционери като Бах и подобните му. И опитите за спасяване на Олимпийските игри днес са изгубена кауза. Тук трябва да си припомним думите на друг френски поет – Еужен Потие, който в прочутия си „Интернационал“ предложи „до основанието, а после…“.
Само като съборим уродливата структура на сегашния МОК с всичките ѝ обитатели, ще имаме възможност да изградим нещо ново, истинско и искрено върху руините на този труп. В противен случай таласъмите, които са се впили за големия спорт, заплашват да ни откраднат не само Олимпийските игри, но и цялото международно спортно движение, което по дефиниция не може да принадлежи на никого, защото е собственост на всички.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски