„И в склада няма“: търсят се 350 000 войници в Европа, за да може да спре Русия и да „покаже зъбите си“

американски войници

Войната в Украйна и предстоящите президентски избори в САЩ бяха водещите теми в срещата на върха на НАТО във Вашингтон този месец, но встрани от общественото внимание военното планиране на алианса беше съсредоточено върху оценката на огромната цена, която ще струва поправянето на стряскащото състояние на европейската отбрана, пише БТА, цитирайки „Ройтерс“.

Работейки извън общественото полезрение, държавните представители се концентрираха върху изготвянето на отбранителната програма минимум за изпълнение на тези планове, които според информация на анонимен военен планировчик са били разпратени на правителствата в последните седмици.

Минималните изисквания излагат на показ в подробности недостатъците в армиите на НАТО в стратегически сфери, като представят груба сметка на това колко милиарда евро би струвало решаването на проблемите, казва източникът на Ройтерс.

Разговорите на агенцията с представителите на НАТО показват, че става въпрос за недостиг в противовъздушната отбрана и при ракетите с голям обсег, в числеността на войските, при боеприпаси, за проблеми в логистиката и за липса на сигурност в дигиталните комуникации на бойното поле. НАТО не изнесе публично оценка на общата стойност на разходите по плана си.

Първата сериозна реформа в НАТО от края на Студената война ще насочи алианса обратно към защитата на Европа от възможно руско нападение, години след мисии на отдалечени места като Афганистан.

Ройтерс вече съобщи, че според планировчиците в НАТО алиансът ще се нуждае от 35 до 50 допълнителни бригади, за да устои на руска атака.

Една бригада се състои от 3000 до 7000 военнослужещи, което би означавало нуждата от още около 105 000 до 350 000 войници.

Това означава, че Германия ще се нуждае от 3 до 5 допълнителни бригади, или от още 20 000 до 30 000 бойци, на практика още една дивизия освен трите, по чието оборудване Берлин работи в момента. Германското министерство на отбраната отказа коментар по темата.

Решението на Тръмп този месец да избере за свой кандидат-вицепрезидент сенатора Джей Ди Ванс, който се противопостави на помощта за Украйна и нарече партньорите на НАТО „разчитащи на социални помощи“, предизвика безпокойство в някои европейски столици.

Германия е имала на въоръжение 36 системи „Пейтриът“, когато беше държава на фронтовата линия на НАТО по време на Студената война и дори тогава разчиташе на подкрепа от съюзниците от алианса.

Днес германските сили разполагат със само 9 системи „Пейтриът“, след като дариха три системи на Украйна след началото на руската инвазия през 2022 г. и е необходимо значително да увеличат броя им.

Цената ще бъде значителна. Берлин неотдавна поръча четири системи „Пейтриът“ на цена 1,35 милиарда евро.

Планировчиците от НАТО са изготвили списък, съдържащ двуцифрен брой ранни предупредителни показатели на евентуални признаци на предстояща пълномащабна руска инвазия, каза за Ройтерс първият разработчик на военни планове в НАТО, без да предоставя повече подробности.

Европа ще трябва да бъде подготвена да „покаже зъбите си“ и да прехвърли готови за бой войски директно до потенциалната фронтова линия в отговор на руски военни маневри, ако това е необходимо за възпиране, но в същото време трябва да е готова за бой моментално, ако напрежението прерасне във война, казва източник на Ройтерс, свързан с разработването на военни планове.

Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!