Стратегията на руския президент Владимир Путин за победа над Украйна може да се опише с един показателен епизод от февруарското му интервю с бившия телевизионен водещ Тъкър Карлсън. В отговор на въпрос за възможността за американска намеса в Украйна господарят на Кремъл зададе на американеца контравъпрос: „Нямате ли какво друго да правите?“. Това пише New York Times.
След няколко бурни за американската политика седмици Путин изглежда е по-близо от всякога до желания отговор.
Най-важният съюзник на Украйна, президентът Байдън, е затънал в най-голямата политическа криза за своя мандат. Членове на една от партиите го бомбардират с призиви, в които го молят да се оттегли от изборите. Бившият президент Доналд Тръмп, който води в проучванията на общественото мнение, избра за свой вицепрезидент един от най-яростните критици на американската помощ за Киев.
На конгреса на Републиканската партия в четвъртък Тръмп потвърди намерението си да сложи край на конфликта – и сякаш отрази реториката на Путин, предупреждавайки за опасността от „Трета световна война“.
Предвид гореизложеното е вероятно динамиката на американската външна политика да се доближи до начина, по който я вижда Путин:
Изолационистки поглед върху събитията, като американците ще обръщат много по-малко внимание на Украйна, отколкото руснаците. При този подход оттеглянето на по-нататъшната подкрепа за Киев е въпрос на време, както вече се случи с Афганистан през 2021 г.
След като анализира резултатите от социологическите проучвания, Дмитрий Тренин, бивш директор на Московския център „Карнеги“, стига до заключението, че “всякакви външнополитически проблеми“ не вълнуват американския избирател.
„Стратегическият разчет на Путин е следният: рано или късно американците ще се уморят“, обяснява Тренин, сега преподавател във Висшето училище по икономика в Москва, който нарича военните цели на Русия „абсолютно приемливи“.
Проучванията на общественото мнение показват, че макар повечето американци да подкрепят запазването или дори увеличаването на подкрепата за Украйна в борбата срещу Русия, те не смятат този въпрос за ключов за предстоящите избори.
През юни в представителна анкета американските граждани изразиха становище за подкрепа относно 28-те точки от програмата на Байдън. Най-малко популярно (подкрепено само от 30% от анкетираните) беше предложението за „поемане на ангажимент за оказване на военна подкрепа на Украйна в конфликта ѝ с Русия през следващите 10 години“.
Според анализатори руският лидер очаква, че с времето воденият от САЩ Запад ще спре да въоръжава Киев и ще подтикне украинското ръководство да сключи примирие при условията на Москва.
„Имате проблеми по границата, с мигрантите, с държавния дълг“, каза Путин пред Карлсон през февруари. „Няма ли да е по-лесно да преговаряте с Русия?“
В речта си на конгреса на Републиканската партия в четвъртък Карлсън заяви, че би било по-добре американските военни да се съсредоточат върху спирането на трафика на наркотици, вместо да помагат на Киев.
„Нещо не виждам нашият върховен главнокомандващ да предлага да ангажираме собствената си армия, за да защитим страната си или живота на нейните граждани“, каза журналистът. „Не, всичко е за Украйна.“
В четвъртък Тръмп не разкри подробности за плана си за прекратяване на „ужасната конфронтация между Русия и Украйна“. Въпреки това той каза, че планетата е „замръзнала на ръба на трета световна война“, повтаряйки предупрежденията на Путин, че кризата в Украйна може да ескалира във военен конфликт между Русия и НАТО.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски