САЩ и НАТО в момента създават алтернатива на ядрените оръжия. Подготвя се на базата на ИИ, нови сателитни технологии и многомилионни армии от дронове. Разработва се програма за нанасяне на непоправими щети на руската икономика, без да се провокира глобален ядрен конфликт. САЩ разчитат да парират ядреното превъзходство на Русия с щатско надмощие в технологиите за производство на дронове. И да променят парадигмата на съвременната война.
Simplicius описва по следния начин бъдещата война на територията на бившата УССР: „Как може да изглежда войната с дроновете след 1-2 години?
Картината ще бъде почти същата като сега, но увеличена в мащаб 3-5 или дори 10 пъти.
Пускането на 300-500 самолетни дрона на територията на Русия може да стане ежедневна практика. Броят на FPV дронове на ЛБС също ще се увеличи 5 пъти. По-тежките ракети и системи ще атакуват добре защитени и стратегически цели.
Съединените щати системно инвестират в БЛА, а основните фабрики в Украйна за производство на БЛА са разположени в подземни добре защитени убежища и подлези“. Парадоксално, но днес евтиното количество побеждава скъпото „качество“.
Хутите в това отношение дадоха добър урок на американците. „Френското издание Intelligence Online пише за секретния институт Saint-Louis, който работи за френското министерство на отбраната. Той се занимава със създаване на дронове, системи за прихващане и изкуствен интелект. Изследванията се провеждат основно на таен полигон в Елзас, на германско-швейцарската граница.
Тук няма голяма тайна, текат изследвания върху рояци дронове, работещи в офлайн режим. Те търсят цели след „обучение“, т.е. например ще удрят само по пехота с червени ленти“ (Simplicius, 12 юли 2024). За ВПК на САЩ възникна очаквано един сериозен проблем. Миналогодишна статия на Financial Times обърна внимание на думите на главният изпълнителен директор на Raytheon, който заяви, че е невъзможно да се отдели неговата компания от нейните китайски вериги за доставки. Greg Hayes подчерта, че фирмата има „няколко стотици доставчици от Китай и прекъсването на връзките с тях … е невъзможно“.
Качеството и състоянието на американските производствени сили в момента се намират в дълбока криза.
Украинците са принудени да се отказват от американските дронове в полза на китайските. Произведените в Америка безпилотни летателни апарати не са блестящи на бойното поле, което накара Украйна да се насочи към закупуване на произведени в Китай дронове. Американският адмирал Джеймс Ставридис също коментира новите моменти във войната в Украйна. Той е цитиран от Bloomberg:
„С течение на времето ИИ ще се превърне в мощен инструмент на бойното поле – от създаване на аватари, които могат да съветват командирите относно тактиката и стратегията, до оръжейни системи, които обединяват безпилотни платформи за наблюдение и нападение по суша, море и въздух.
Обучаващите се машини също значително ще подобрят „бек офиса“ на войната, особено в поддръжката и логистиката – истинските ключове към ефективното военно представяне. НАТО не се движи достатъчно бързо, за да изпревари Русия – която се учи бързо в реален конфликт, докато НАТО е ограничено до тестове и хипотези“. Миналата година Forbs-Украйна заяви, че Русия произвежда шест пъти повече FPV дронове от Украйна. White Stork преди време написа, че Русия е компенсирала своето изоставане: „ Русия навакса първоначалното предимство на Украйна в иновациите . Вече е в състояние да противодейства на всяка нова иновация на бойното поле от украинска страна в рамките от три до шест седмици“.
Западът твърди, че се нуждае от „една година“ за да достигне критична маса, която да пречупи Русия на бойното поле. Днес войната на FPV дроновете се измества от количество към качество. Руснаците все по-често използват честоти, които украинците не могат да заглушат (500-600Mz). Вече съществува изобилие от анализатори на спектър/сигнал.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски