Китайският банков сектор е изправен пред сериозна криза. Само за една седмица изчезнаха 40 банки, а сривът на Jiangxi Bank of China допълнително задълбочи проблемите в сектора. Експертите предупреждават, че ситуацията може да има тежки последици за световната икономика, пише Daily Wrap
Съобщенията от Китай сочат, че една от банките се е сринала. Порталът renminbao.com публикува репортаж от района пред централата на Jiangxi Bank, която притеснени клиенти щурмуваха заради слуховете за фалит. Видео с недоволните граждани може да видите – ТУК.
По-рано банката информира, че печалбата ѝ може да спадне с 30% поради проблеми с изплащането на кредити от страна на клиентите.
The Economist описва ситуацията на китайския банков пазар. Отбелязва се, че около 3800 банкови институции в Китай са застрашени. Общата стойност на активите им е 5,3 трилиона евро, което представлява 13% от банковата система на страната.
Списанието подчертава, че тези банки отдавна са лошо управлявани и са натрупали огромни количества лоши кредити.
В репортажа се посочва, че много от тях са отпускали заеми на строителни предприемачи и местни правителства, излагайки се на въздействието на кризата на пазара на недвижими имоти. Авторите отбелязват, че през последните години някои банки са разкрили, че 40% от портфейлите им се състоят от необслужвани кредити.
Рядкото оповестяване на проблемите на дадена банка може да подчертае сериозността на ситуацията. Подобен механизъм се наблюдаваше и при фирмите строителни предприемачи. Малко се чуваше за проблемите на гигантите, докато в крайна сметка властите не потвърдиха, че проблемът засяга цялата индустрия.
„Икономист“ изтъква, че основната стратегия на Китай при справянето с малките, слаби банки е да ги „поглъща“.
От 40-те институции, които наскоро изчезнаха по този начин, 36 се намираха в провинция Ляонин и бяха поети от друг кредитор, наречен Liaoning Rural Commercial Bank.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски