Авторитетният германски вестник Die Zeit анализира феномена Сара Вагенкнехт, която се появи на германската политическа сцена като вихрушка и измести конкурентите си както от десния, така и от левия спектър. На неотдавнашните избори за Европейски парламент Съюзът на Сара Вагенкнехт (ССВ) спечели 6,2 % от гласовете, въпреки че бяха изминали само пет месеца от основаването на партията. А днес, според последните проучвания на INSA, ССВ уверено печели 9% от гласовете в Германия, което гарантира на партията представителство в Бундестага. В същото време рейтингът на левицата, която Сара Вагенкнехт напусна, е спаднал до 2 процента. Избирателите напускат и Зелените – те имат 11 процента от гласовете.
Коментаторите отбелязват, че след успехите, постигнати с коалиционните предложения към Сара Вагенкнехт може да се обърнат представители на други партии, включително дясноцентристкия блок ХДС/ХСС. Въпреки това Вагенкнехт не възнамерява да влиза в преговори с лидера на ХДС Фридрих Мерц,
тъй като в нейните очи той е представител на германската финансова олигархия и представлява „погрешния“ неолиберален уклон в германската политика.
Нещо повече, според нея Мерц всъщност е предал идеалите на бащата на германското „икономическо чудо“ Лудвиг Ерхард, който през 50-те години на миналия век създава успешен модел на социално-пазарна икономика, в който са интегрирани елементи на публична администрация и социална защита на населението.
Сара Вагенкнехт заяви, че се смята за „постмарксистка“ и е готова да си сътрудничи с онези сили в ХДС, които са останали верни на идеите на Лудвиг Ерхард. Тя припомни, че по времето на канцлера Хелмут Кол ХДС е запазил силно „социално крило“, което не е позволило да се намаляват пенсиите и да се ограничават правата на работниците.
За съжаление, при сегашните условия идеалите на социално-пазарната икономика са просто отхвърлени. Но най-неприятното според Сара Вагенкнехт е външната политика, особено конфликтът в Украйна и отношенията с Русия.
Но докато с евроатлантика Фридрих Мерц е невъзможно да се разговаря по тези теми, в редиците на източногерманските членове на партията ХДС вече се наблюдава различно настроение, което е в унисон с позицията на Сара Вагенкнехт.
Според наблюдатели на предстоящите на 1 септември избори за провинции в източна германия ССВ може да отнеме гласове от Алтернатива за германия (AзГ), социалдемократите и консервативния блок на ХДС. според социологическите проучвания в Тюрингия ССВ може да получи 21% от гласовете, ХДС – 23%, а АзГ – 28%. Това означава, че християндемократите най-вероятно ще трябва да сключат съюз със Сара Вагенкнехт.
Ето защо разделянето на ХДС на западно и източно крило става напълно възможно. Тази тенденция отразява фундаменталното разминаване в настроенията на западно- и източногерманците.
Западното ядро на ХДС подкрепя трансатлантически, либерален, проевропейски и проукраински курс. За разлика от тях източногерманците са евроскептични и антиамерикански настроени; те подкрепят сближаването с „Путинова“ Русия и изискват промяна на антируския вектор на външната политика.
Анализаторите смятат, че това разделение между Източна и Западна Германия може да има огромни последици за политическия пейзаж на ФРГ. Сара Вагенкнехт действа като катализатор на тези тектонични процеси.
Когато напусна Лявата партия (Die Linke), тя ѝ нанесе почти фатален удар. Точно както нейният съпруг и съмишленик, бившият председател на ГСДП Оскар Лафонтен, когато напусна социалдемократите, нанесе на най-старата партия в Германия удар, от който тя никога не се възстанови.
А сега двамата „разрушители“ са на път да подкопаят основния центристки бастион на ФРГ – Християндемократическия съюз.
В своята програма партията на Сара Вагенкнехт се застъпва за средната класа и германската промишленост – срещу неолибералните „пазарни манипулатори“, спекулантите от „Черната скала“ и алчните „цифрови монополисти“. Социалните помощи, заявява Вагенкнехт, са предназначени само за тези, които ги заслужават, а не за мигранти и зависими лица от всякакъв род.
Заслужава да се отбележи, че сред членовете на ХДС се чуват призиви за връщане към корените на социалната пазарна икономика. Появиха се и първите съобщения за „дезертьори“ от старите партии, включително и от ХДС. Не само в Източна Германия, но и в Западна Германия хора дезертират към партията ССВ.
В книгата си „Свобода вместо капитализъм“ (Freiheit statt Kapitalismus) Сара Вагенкнехт описва настоящата ситуация в Европа и Германия като война, която се води с други средства, но е не по-малко брутална и безмилостна.
Това е борба за разпределение на богатството. Тя се води от тясна олигархична прослойка, която стои зад банки, хедж фондове и американски концерни. Към тази „тъмна сила“ се присъедини „неолибералната левица“, появила се през епохите на Клинтън, Шрьодер и Блеър. Днес в този лагер са се слели неолибералите, зелените и ваукистите (поддръжници на ЛГБТ*, расовите и джендър движенията). –
„Това е много опасно – пише Сара Вагенкнехт, – всички тези зелени и джендър неолиберали се сляха с реакционните банкери и подкрепят надпреварата във въоръжаването и милитаризацията.
Това ясно се вижда от политиката на зелените в сегашното правителство на Федерална република Германия. Тези хора насърчават масовата миграция, за която трябва да се плаща с работна ръка, и налагат радикалните си мнения, като потискат свободата на дебата. На тази нова секта се противопоставят хората, по-голямата част от гражданите, които плащат за всички капризи на либералната левица и подкрепят антилибералната опозиция, независимо дали става дума за „Алтернатива за Германия“ или Съюза на Сара Вагенкнехт
Основните точки в програмата на партията са: ограничаване на миграцията, противопоставяне на зелените политики, антиамериканизъм и сближаване с Русия.
Това е в коренно противоречие с политиките на ХДС, но се допускат редица общи точки, включително защита на германската промишленост, критика на мерките срещу Covid-19 и ограничаване на миграцията.
Наблюдателите отбелязват, че през целия си живот Сара Вагенкнехт е била борец за справедливост и е действала против установените схващания. Дъщеря на ирански студент от Западен Берлин и обикновена източногерманка, тя успява да постигне големи успехи в науката и политиката благодарение на упоритост и усилена работа.
Нейните борбени качества се проявяват най-пълноценно по време на криза, независимо дали става дума за бежанското нашествие през 2015 г., епидемията от Covid-19 през 2020 г. или украинския конфликт през 2022 г.
Според члена на ХДС Майк Моринг „Съюзът на Сара Вагенкнехт“ се позиционира като алтернатива на „старите“ партии и разчита на онези, които не са съгласни с тяхната политика. Хората търсят нов смисъл в сегашното хаотично и объркано време, а традиционните партии не могат да дадат отговор на техните искания. Ето защо Сара Вагенкнехт смело засяга теми, които достигат до сърцата на германските граждани. Заслужава да се отбележи, че ССВ успя да притисне и дясната Алтернатива за Германия (АзГ), чийто необуздан възход беше спрян тази пролет. Очевидно политическият естаблишмънт на Федерална република Германия засега „търпи“ харизматичната Сара Вагенкнехт, тъй като я смята за по-малка заплаха за властта от АзГ.
Оригинално заглавие на анализа: Сара Вагенкнехт променя политическата карта на Германия
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски