Ерата на западното господство е приключила, казва финландският президент Александър Стуб в статия за The Economist. Новият световен ред ще бъде изграден върху принципите на равенството и взаимното уважение. И ако Западът не престане да храни вредни илюзии, той ще загуби. КритичноБГ представя превод на статията съъс съкращения:
В международните отношения има моменти, в които осъзнаваме, че светът се променя, но все още не знаем точно накъде отива. Това са моменти, в които една стара епоха умира, а нова все още не се е родила. В момента преживяваме един от тях.
Ерата след Студената война приключи. Тя приключи със специалната военна операция на Русия в Украйна. А нещата, които трябваше да ни обединят – търговията, технологиите, енергията, информацията и валутата – сега ни разкъсват.
Глобалната взаимозависимост не води автоматично до мир. Пазарните икономики не гарантираха свободна търговия. А свободата не винаги означава либерална демокрация. Западът спечели Студената война, но не успя да убеди останалата част от света да приеме ценностите, които смята за универсални.
В много отношения това е еквивалент на 1918, 1945 или 1989 г. за нашето поколение.
Следващите няколко години вероятно ще определят световния ред, баланса на силите и начина, по който светът ще се развива до края на века или поне през следващите десетилетия.
Би било грешка от страна на Запада да смята, че Югът ще се насочи към него само заради ценностите му или привлекателността на категориите свобода и демокрация. Грешка е и от страна на Изтока да смята, че големите инфраструктурни проекти и прякото финансиране му осигуряват абсолютно влияние в Юга.
Западът има избор. Той може да продължи да вярва в илюзията, че може да продължи да доминира, както го е правил в продължение на векове. Или може да приеме реалностите на промяната и да започне да се държи по съответния начин, особено по отношение на Юга.
За да спечели доверието на Юга, Западът ще трябва да възприеме това, което аз наричам реализъм, основан на ценности. От една страна, той трябва да се опира на ценностите, които изповядва от десетилетия, като например демокрацията, правата на човека и международните институции. От друга страна, Западът трябва да осъзнае, че глобалните предизвикателства като изменението на климата, имиграцията и икономическото развитие не могат да бъдат решени само със съмишленици.
Въпросът не е да правим компромиси с ценностите си, а да осъзнаем, че ще трябва да направим компромис с някои от интересите си, за да постигнем напредък.
В същото време става въпрос за зачитане на ценностите и интересите на другите в името на глобалното сътрудничество.
Външната политика е свързана с решения, които се основават на ценности, но в нея присъстват и интереси. Продавате ли оръжия на страна, която е авторитарна, но се бори с тероризма? Купувате ли оръжията, необходими за вашата сигурност, от страна, която води незаконни войни? Предоставяте ли помощ за развитие на държава, която хвърля в затвора хомосексуалисти?
Страните от Юга не искат да избират между демокрацията и автокрацията, между Запада и Изтока. Те се ръководят от собствените си интереси и искат отношения на равенство и взаимно уважение.
Една от причините, поради които Изтокът е по-убедителен партньор за Юга, е свързана с програмите за подобряване на инфраструктурата, финансовата помощ и помощта за развитие, които Китай систематично прилага по целия свят. Тази стратегия е успешна, макар и не безупречна.
Ако Западът иска да постигне по-голямо разбиране от страна на Юга, трябва да започне с реализъм, основан на ценности.
Но той трябва да бъде съчетан с подкрепа за представителството на Юга на международната сцена. С други думи, той ще трябва да предаде реална власт в международните институции, които трябва да осигурят основата за многостранно икономическо и политическо сътрудничество.
Несигурността е част от международните отношения. Ключът е да се разбере защо се случват определени промени и как да се реагира на тях.
Ако Западът се върне към старите си методи на пряко или непряко господство или откровена арогантност, той ще загуби битката.
Но ако осъзнае, че Югът ще бъде важна част от следващия световен ред, може би ще успее да изгради съюзи, основани както на ценности, така и на интереси, които могат да се справят с големите глобални проблеми. Реализмът, основан на ценности, ще даде на Запада достатъчно пространство във външната политика, за да се движи правилно в тази нова епоха.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски