На 30 юни във Франция ще се проведе първият тур на извънредните парламентарни избори. Французите предстои да изберат 577 депутати в Националното събрание. Ако нито един от кандидатите не получи повече от 50% в своя район при участие на поне една четвърт от регистрираните избиратели, всичко ще се реши на 7 юли на втори тур.
Френският президент Еманюел Макрон разпусна Народното събрание и свика предсрочни избори на 9 юни, веднага след изборите за Европейски парламент, на които десницата постигна голям успех. Националното събрание на Марин Льо Пен успя да събере 31,5% от гласовете, което е почти два пъти повече от резултата на коалицията Besoin d’Europe, която включва партията на президента „Ренесанс“.
За екипа на Макрон предизборната ситуация се развива по най-лошия, макар и предвидим сценарий. На 24 юни той публикува в местните медии „писмо до съгражданите“.
В него той признава, че решението му да разпусне парламента и да проведе нови избори „е предизвикало у много хора безпокойство, отхвърляне, понякога дори гняв, насочен към мен“. Макрон обаче не призна решението си за политическа грешка, като обеща, че ако французите „изберат най-добрия път за страната ни“ (т.е. ще гласуват за неговата центристка коалиция „Заедно за Републиката!“), той възнамерява да „промени дълбоко начина на управление“.
Беше публикувано и интервюто на Макрон с популярен подкаст, по време на което президентът предупреди за риска от „гражданска война“.
По думите му партията „Национално обединение“, ръководена от Марин Льо Пен, разделя хората по религия и произход. А партията на Жан-Люк Меленшон „Непокорена Франция“ предлага „обединяващ морален консерватизъм“, като разделя хората по религиозна или общностна принадлежност, което „насърчава гражданската война“. Според него и двете партии реагират на реалните проблеми на хората, но в същото време „приближават вътрешното противопоставяне“, предава BFM TV. Макрон призова избирателите „да не се съблазняват“ от двете крайности, които предполагат бързо решаване на обществените и социалните проблеми.
Осъзнавайки, че дори при най-добро стечение на обстоятелствата неговите съратници няма да получат дори относително мнозинство, в писмото до съгражданите си Макрон отправя послание и към „политиците от Републиканската дъга“ (т.е. всички „умерени“), че е готов да състави правителство с тях след втория тур.
В отговор на думите на френския лидер Марин льо Пен заяви, че подобни обвинения са показател за слабостта на политическия блок на Еманюел Макрон. „Това е много слаб аргумент, показващ, че френският президент смята, че вече е загубил тези избори“, заяви тя, цитирана от агенция Bloomberg, като отбеляза, че съгласно последното проучване на Френския институт за обществено мнение Националното обединение в момента води с 36% от гласовете, а Новият народен фронт е на второ място с 29,5%. Президентската коалиция получава 20,5 % от гласовете.
„Новият народен фронт” беше създаден на 10 юни на фона на обявяването на предсрочни избори във Франция. Тя обединява комунисти, социалисти, природозащитници и партията „Непокорена Франция“. Жан-Люк Меленшон, ръководител на партията „Непокорена Франция“, която е част от този съюз, отхвърли думите на Макрон за „гражданска война“, като заяви, че именно президентът е този, който е склонен да разделя французите.
„Той винаги е там, когато става дума за палеж“, каза Меланшон, намеквайки за неотдавнашните бунтове в отвъдморската територия на Франция Нова Каледония.
Опитите на Макрон да сплаши електората с политически катаклизъм при победа на десните се провалиха. Марин льо Пен води в проучванията относно доверието в областта на икономиката. Гласоподавателите помнят, че именно при Макрон Франция изпадна в продължителна дългова криза с дефицит от държавния бюджет 5,5% от БВП
Лидерът на Националното обединение Жордан Бардела изложи плана на партията за намаляване на данъците чрез понижаване на вноската на Франция в бюджета на ЕС, премахване на данъчните облекчения за корабните компании и повишаване на данъците върху печалбите на енергийните компании.
Льо Пен заяви, че ако партията ѝ не получи абсолютно мнозинство в Националното събрание, Макрон ще трябва да подаде оставка.
„Ако няма абсолютно мнозинство в Народното събрание и следователно основната институция, която създава закони, е блокирана, конституцията не допуска други възможности освен оставката [на президента]“, каза Льо Пен. – „Не мисля, че това ще се случи, защото смятам, че ще имаме абсолютно мнозинство.
Екипът на Макрон се разпада. Поддръжниците му отказват да използват снимка на шефа си по време на кампанията и крият факта, че се кандидатират от управляващата партия. „Дори най-близките съюзници на Макрон се опасяват, че марката му е токсична. Някогашни верни съюзници – тежки фигури като финансовия министър Бруно Льо Мер, вътрешния министър Жералд Дарманен и министър-председателя Габриел Атал – се държат на разстояние“, пише Bloomberg.
Повечето проправителствени кандидати не използват снимките на Макрон в предизборните си плакати и листовки и не искат той да води кампания за тях.
„Да, има отхвърляне на президента“, каза Едуар Филип, който беше министър-председател в ранния кабинет на Макрон, обобщавайки настроенията по BFMTV.
Неизбежният крах на коалицията на Макрон беше очевиден за всички.
„Всички знаехме, че над главите ни виси Дамоклев меч“, заяви депутатът от управляващата партия Елеонор Каруа. – Просто не очаквахме, че ще падне толкова бързо.“
Давайки си сметка, че шагреновата кожа на политическата му кариера се свива не с всеки изиминал ден, а с всеки изминал час, Макрон настоява Министерството на отбраната да сключи спешно споразумения с Германия и Полша за закупуване на оръжие за Украйна. В края на краищата, когато френското правителство се сформира отново и бъде оглавено от Жордан Бардела, а Марин льо Пен стане външен министър, никой вече няма да прокара тези афери във Франция.
Ситуацията обаче се променя не само в Европа, но и зад океана, където Тръмп и неговите съветници предлагат прекратяване на военния конфликт в Украйна чрез преговори с Русия.
Двама ключови съветници на Доналд Тръмп му представиха план за прекратяване на военните действия в Украйна – ако той победи на президентските избори на 5 ноември – който предполага, че военна помощ за Украйна ще бъде предоставена само ако тя започне преговори с Руската федерация.
Съгласно плана, съставен от генерал-лейтенанта в оставка Кийт Келог и бившия високопоставен служител на ЦРУ Фред Флейц, който преди това е ръководил екипа на Съвета за национална сигурност на Тръмп по време на неговото президентство през 2017-2021 г., по време на мирните преговори ще бъде установено прекратяване на огъня въз основа на съществуващите фронтови линии.
Те са представили стратегията си на Тръмп и кандидатът за президент на Републиканската партия е отговорил положително, съобщи Флейц пред Reuters.
„Съветниците на Доналд Тръмп имат нов план за Украйна и той дава на руския президент Владимир Путин точно това, което иска“, отбелязва New Republic.
Набиращият популярност във Великобритания Найджъл Фараж, дългогодишен приятел на Тръмп, обвини НАТО, че е провокирал войната в Украйна, и призова за преговори. А Фараж вече изпреварва консерваторите по рейтинг.
Християндемократите в Германия внезапно промениха дневния си ред в полза на преговорите с Русия. Те се опитват да ограничат нарастващата популярност на „Алтернатива за Германия“ преди изборите през септември в източните провинции.
На Макрон, който заложи на конфронтация с Русия, не може да се завижда. Но ние няма да оплакваме проваления край на политическата му кариера.
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски