„Време ли е да оставите смартфона настрана? Пристрастяването към интернет пренастройва мозъците на тийнейджърите и може да доведе до други зависимости.“ Това предупреждава в обзорен материал DailyMail, позовавайки се на научни изследвания.
Според изданието социалните медии не само изострят опасните зависимости при тийнейджърите, но и „правят мозъка неприспособим“ за реалния живот.
„Ново проучване показва, че пристрастяването към интернет пренастройва мозъците на тийнейджърите и може да ги направи по-склонни към други пристрастяващи поведения. Сигналите между различни области на мозъка, свързани с контрола на вниманието и разбирането на собствените им емоции, са променени при децата, пристрастени към онлайн технологии.
Съавторът на изследването Макс Чанг казва: „Социалните медии играят важна роля в контролирането на нашето внимание, заедно с интелектуалните способности, работната памет, физическата координация и емоционалната обработка. Всички те, от своя страна, влияят на психичното здраве.“
Когато пристрастените към интернет тийнейджъри се занимават с други дейности, при които се изисква реален изпълнителен контрол на мозъка (напр. поведение, изискващо внимание, планиране, вземане на решения в реалния живот), се наблюдава „значително“ увреждане на тези мозъчни области в способността им да работят ефективно“
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски