Изборите за Европейски парламент (ЕП) не донесоха промяна, въпреки местните победи на десните в няколко страни от ЕС, включително Франция, Австрия и най-големия федерален регион на Белгия, Фландрия. В много страни от ЕС, включително Германия, управляващите партии претърпяха пълно поражение на тези избори.
Според предварителните обявени резултати от изборите общият баланс на силите между наднационалните политически групи или фракции в структурата на Европейския парламент ще остане почти непроменен с едно изключение – рейтингът на Зелените се срина – те се преместиха от четвърто място на шесто.
Първото място остана за Европейската народна партия (ЕНП), две десни фракции леко подобриха позициите си, но остават едва на четвърто и пето място и едва ли ще могат да повлияят на решенията на Европейския парламент.
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, която е член на ЕНП, вече обяви победа и заяви, че е уверена, че ще бъде преназначена на срещата на върха на ЕС в края на юни. Според нея новото мнозинство в Европейския парламент ще се формира само от водещи партии, то ще остане „проевропейско и проукраинско“.
Европейската управляваща партия ЕНП дори засили позициите си, като спечели 189 от 720 мандата срещу 177 от 705 в ЕП през 2019-2024 г. Другите водещи партии леко загубиха позиции, но общият баланс на силите остана почти непроменен.
Социалистите бяха и остават на второ място със 135 мандата, на последните избори те получиха 140 мандата. На трето място са либералите (включително Ренесанса на френския президент Еманюел Макрон) – 83 места, срещу 102 последния път.
На четвърто място са умерените десни, които получават 72 мандата (68 в предишния ЕП), а на пето място с 58 мандата са крайните десни от фракцията „Идентичност и демокрация“, в която влиза и френската партия „Национално събрание“. Именно благодарение на тази партия групата чувствително подобри позициите си – в предишния състав тя имаше само 49 мандата. Това е добър резултат, но той не променя нищо в общата картина.
Зелените ще получат 53 мандата срещу 71 в предишния ЕП, позицията на левицата е непроменена (35 мандата), а повече от 90 депутати не са членове на съществуващите фракции. Сред депутатите без фракция е и Алтернатива за Германия, която през май беше изключена от групата „Идентичност и демокрация“.
Избирателната активност беше 51%, малко по-висока от тази на последните избори през 2019 г. (50,66%).
Това са предварителни данни, но общата картина няма да се промени; възможно е да има само леки колебания в цифрите.
Източник: ТАСС
Последвайте нашия канал в социалната мрежа Телеграм: КритичноБГ и се абонирайте за нас в YouTube: Критично с Кардамски