И JPMorgan отчита признаци за дедоларизация

Срив на долара, илюстративно изображение

Според анализаторите на най-голямата американска банка – JPMorgan, в световната икономика се появяват признаци на дедоларизация, въпреки че валутата ще запази доминацията си в обозримо бъдеще, пише Reuters.

Напрежението от рязкото повишаване на лихвените проценти в САЩ и санкциите, които бяха наложени на Русия са дали нов тласък от страна на страните от БРИКС – Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка да предизвикат хегемонията на долара.

Стратезите от JPMorgan, Мира Чандан и Октавия Попеску обясняват, че независимо от това,  използването на долара да водещо в света, по-внимателният поглед показва и друга картина, а подобни мнения изразиха наскоро и финансови експерти от Goldman Sachs Asset Management. 

Въпреки, че делът в международни разплащания да е около под 88%, в други области се наблюдава ерозия.

Например, делът на доларовите валутни резерви, държани от централните банки по света, е намалял до рекордно ниските 58%. Въпреки това, резервите в зелените пари е най-висок, спрямо останалите валути. Резервите в злато са се увеличили на 15%, спрямо 11% преди 5 години. 

„Появяват се някои признаци на дедоларизация“, категорични са анализаторите на JPMorgan, като добавиха, че тенденцията вероятно ще се запази, дори и доларът да не изгуби „голямото си влияние“.

Усилията на страните от БРИКС и други големи износители на суровини да отслабят влиянието на долара върху световната търговия се увеличиха след началото на войната в Украйна, в резултат на която САЩ замразиха голяма част от валутните резерви на Русия. 

Оттогава, Саудитска Арабия и Китай започнаха преговори за уреждане на продажбите на петрол в юани, Бразилия и Китай обявиха поетапното въвеждане на клирингова схема в юани за част от търговията между двете държави, докато Китай и Русия също вече осъществяват значителна част от търговията си в юани. Китайската валута, сега заема рекорден, но все още малък дял от 7% от обема на световната валутна търговия, докато делът на еврото се сви с 8 процентни пункта през последното десетилетие.

Източник: Reuters

Други новини

© 2024 Критично.бг – Всички права запазени!. Уеб дизайн и разработка: Nigma Ltd.

error: Съдържанието е защитено!